Na cestách se Zoner Photo Studiem X: aby vaše zážitky nevybledly
„Na fotkách to tolik nevynikne.“ Určitě už jste si někdy takto posteskli, když jste ukazovali kamarádům fotky z cest a přitom jim popisovali nádherné barvy, které se při západu slunce odrážely v horském jezeře pod vámi nebo krásný modrý nádech vody v ledovcové říčce. Na místě jste pořídili pár fotek a chtěli zachytit atmosféru místa, ale výsledky jsou přinejmenším neuspokojivé. Jak si jako nadšený cestovatel a amatérský fotograf přivézt z každé cesty skvělé fotky? Abychom to já a můj cestovatelský parťák z cestovatelského webu 10Adventures zjistili, rozhodli jsme se vyzkoušet Zoner Photo Studio.
V minulosti jsem se pokoušel naučit s Photoshopem a trochu si pohrával i s Lightroomem, ale nikdy jsem se nedokázal příliš zorientovat v té záplavě funkcí a v tom, jak je používat. Uživatelské prostředí bylo občas těžké pochopit. Zvažoval jsem i zapsání do kurzů, ale k jejich absolvování jsem nikdy nenašel čas.
Zoner Photo Studio je intuitivní
Jaké bylo moje překvapení, když jsem otevřel Zoner Photo Studio X a začal zkoušet jeho funkce. Jeho prostředí bylo intuitivní, snadno se v něm pracovalo, a když už jsem narazil na nějaké potíže, nebyl problém najít kvalitní výukové materiály a užitečné články na jejich stránkách. Pokud se daná funkce nechovala tak, jak jsem čekal, prostě jsem si na stránkách vyhledal článek. Ten mi vysvětlil nejenom to, jak nástroj použít, ale i jak ho zkombinovat s jinými nástroji tak, abych dosáhl lepších výsledků. A protože jsem raději na cestách než u počítače, potřebuji, aby byly úpravy co nejrychlejší a nejsnadnější.
Zoner je skvělý nástroj pro úpravu cestovatelských fotek. Nemusíte být profesionální fotografové nebo grafici, abyste ho mohli používat, ale každý, kdo se věnuje tvůrčí práci, ho ocení o to víc. Najdete v něm spoustu užitečných funkcí a všechny pod jednou střechou, což je skvělé, hlavně v ohledu na jeho nízkou cenu.
Nástroje Zoneru pro cestovatelskou fotografii
Presety v Zoner Photo Studiu X mi značně urychlují práci. Některé najdete přímo v programu, další si stáhnete na oficiálních stránkách. Pokud jste kreativní, můžete si vytvořit i svoje vlastní. Protože pracuji v cestovatelském odvětví, hodně oceňuji ty, které jsou vytvořené pro různá prostředí. Najdete presety na úpravu fotek z lesů, horských a zimních krajin nebo třeba z pláží. Stačí projít vaše oblíbené presety a najít ten, který vám nejvíce vyhovuje.
Filtry dokážou fotku kompletně proměnit. Věnoval jsem nějaký čas nástroji Rychlý filtr a srovnával ho s filtry, které jsem viděl v jiných programech na úpravu fotek. Ten v Zoneru je efektivní a zároveň originální. Doporučuji vyzkoušet Dramatický filtr.
Polarizace je dalším nástrojem, který každý cestovatelský fotograf potřebuje. Málokdy jsem byl na výletě, kde bych měl štěstí na perfektní fotogenickou oblohu. Obloha je na fotce velice důležitá, protože určuje náladu celého snímku a dokáže celé scenérii dodat kouzlo.
Nástroj Polarizace vám umožní dodat obloze kontrast bez toho, abyste museli měnit jiné prvky na fotce. To se hodí hlavně tehdy, když dorazíte na krásné místo třeba odpoledne za nejprudšího slunce a nemáte možnost se vrátit později, kdy obloha dostane dramatičtější nádech.
Využijte GPS
Občas se na cestách stane, že i ty nejkrásnější výhledy jsou si na fotkách dost podobné. Pokud si domů přivezete množství fotek a ztratíte přehled o tom, kde jste kterou pořídili, vyzkoušejte nástroj Mapa. Ten využívá GeoTag data z fotky a pomocí špendlíků označí na mapě přesné místo, kde jste snímek pořídili.
Mapa vám také umožní přidat GPX data a zobrazit si tak trasu na mapě s vašimi fotkami. To je skvělá funkce pro každého cestovatele, umožní vám sdílet trasu s kamarády a zaznamenat každou cestu, kterou jste absolvovali.
Sdílejte na sítích
Ve věku sociálních sítí je sdílení vašich fotek třeba na Instagramu nebo Facebooku nutností, pokud chcete úspěšně budovat vlastní značku. A výjimkou není samozřejmě ani váš osobní web. Tyto platformy ale často mají svoje požadavky a omezení, kvůli kterým musíte před zveřejněním své fotky upravit tak, aby na sítích vypadaly dobře.
Zoner Photo Studio X poskytuje velkou škálu možností exportu, díky kterým se fotky uloží tak, jak si sami zvolíte. V Zoneru si tak můžu fotku vyexportovat třeba ve velikost 2048px na šířku pro Facebook a zároveň v kvalitě, přizpůsobené potřebám mého webu.
Zoner Photo Studio X mi pomáhá vylepšovat moje fotky z cest tak, aby přesněji odrážely moje opravdové zážitky. Po pár týdnech zkoušení Zoner Photo Studia ho musím vřele doporučit všem cestovatelům, kteří chtějí svoje fotky snadno posunout na vyšší úroveň.