Jakou zrcadlovku vybrat?

Digitální zrcadlovky platí v současné době za technicky nejlepší řešení pro fotografování, které je zároveň cenově dostupné běžným uživatelům. Jak se ale v široké nabídce značek zorientovat?

Hned úvodem je třeba říct, že digitální zrcadlovky využívají ve své podstatě naprosto shodný princip zachycená reality, jako tomu bylo u zrcadlovek analogových. Jediným rozdílem je použité médium, na které se obraz reality ukládá. Zatímco u analogového aparátu to byl kinofilm, u digitální zrcadlovky je tímto médiem snímač složený z milionů světlocitlivých buněk.

Proč zrcadlovku a ne kompakt?

Zcela zásadní otázka, kterou je třeba si při výběru vhodného fotoaparátu položit. Každý koncept má svá pro a proti, těmi nejvýraznějšími je kvalita obrazu, velikost/hmotnost a také možnosti rozšíření. Zatímco kompakt je malý, skladný a lehký, zrcadlovka je vždy větší a těžší. Zatímco kompakt má jeden objektiv a jiný k němu nepřipevníte, zrcadlovku můžete používat s celou škálou objektivů.  Zatímco s kompaktem můžete fotografovat maximálně na ISO 400, aniž by se projevil šum, se zrcadlovkou není problém fotografovat na ISO 3200 a výsledek bude podobný.

Každá skupina digitálů má zkrátka svá specifika, se kterými je nutné se smířit a jít cestou kompromisu, anebo pořídit zástupce obou skupin a používat je podle aktuální potřeby, tak to ostatně dělá spousta profesionálů.

Nákres vnitřního uspořádání zrcadlovky: 1 – objektiv, 2 – polopropustné zrcátko, 3 – polopropustné zrcátko při expozici, 4 – matnice, 5 – optický hranol, 6 – čočka hledáčku, 7 – snímač, 8 – filtr snímače, 9 – systém ostření

Častým argumentem pro kompakt je jeho velikost, je neoddiskutovatelné, že digitální zrcadlovku zkrátka do kapsy u kalhot nestrčíte. Má to však své opodstatnění, masivní tělo lépe tlumí nejen nárazy, ale především i mikrotřas rukou, který bývá příčinou pohybové neostrosti. Hmotnost zrcadlovky je při fotografování také plusem, protože se přístroj lépe stabilizuje, než v případě lehoučkého kompaktu velikosti krabičky cigaret. Při pořízení zrcadlovky, proto počítejte s nošením dalšího zavazadla, což může být mnohdy otravné a v některých případech je to také příčina toho, že zrcadlovka leží doma na stole a práší se na ni, zatímco fotografujete mobilem nebo malinkým kompaktem.

Jakou značku koupit?

Při výběru zrcadlovky si nekupujete pouze konkrétní přístroj, ale rovnou celou značku, proto je dobré výběr dobře zvážit, zvolit značku a až teprve poté volit konkrétní model. Důležité je vědět, že neexistuje jediný správný model, protože každému vyhovuje něco jiného. Fotoaparát vám musí především sednout do ruky a musí se s ním pohodlně a intuitivně pracovat. Ne nadarmo vám zde budu opakovat základní radu, a to vyzkoušejte si vybraný model v praxi v obchodě, osahejte si jej a seznamte se s ním. Jen tak totiž poznáte, zda je fotoaparát tím pravým nástrojem pro vás.

Když říkám, že s koupí zrcadlovky kupujete značku, tak myslím především fakt možné rozšiřitelnosti příslušenství. Pokud koupíte aparát značky Canon, nenasadíte na něj objektiv značky Nikon či Pentax a naopak. To stejné platí například o externím blesku Je zkrátka potřeba uvažovat při nákupu v širších souvislostech.

Výběr značky s sebou nese další rozhodování při výběru objektivů – a že jich není málo.

Stejně jako u kompaktů je dobré držet se osvědčených značek, mezi které patří Canon, Nikon, Olympus, Panasonic, Pentax/Samsung, Sony. Je na místě říct, že Canon a Nikon mají zcela uzavřené systémy, naopak Olympus a Panasonic umožňují vzájemné sdílení objektivů či jiného příslušenství. Stejně tak i Pentax a Samsung, oba výrobci sice vyrábějí modely s různým označením, nicméně jejich vnitřnosti jsou shodné a příslušenství (objektivy) vzájemně kompatibilní.

Na velikosti opravdu záleží.

Jistě už jste někdy zaslechli pojem crop faktor. Co to ale je? Crop faktor je laicky řečeno číslo, které udává, kolikrát je třeba vynásobit fyzické ohnisko objektivu, abychom zjistili jeho efektivní ohnisko při nasazení na konkrétní zrcadlovku. Respektive crop faktor označuje koeficient, kterým se přepočítává ohnisková vzdálenost, jakou by měl objektiv se stejným zorným úhlem na kinofilmovém fotoaparátu.

Koeficient crop faktoru je determinován velikostí použitého snímače, snímač veliksoti kinofilmového políčka (36×24 mm) má crop faktor 1×, zrcadlovky značky Canon mají snímače s crop faktorem 1,6× (velikost snímače 22,5 × 15 mm) – profi modely pak 1×, amatérské a poloprofesionální zrcadlovky Nikon mají crop faktor 1,5× (velikost snímače je 23,6 × 15,8 mm), fotoaparáty Olympus a Panasonic pak mají crop faktor 2× (Velikost snímače 17,3 × 13 mm).

Vlevo je ukázka fotografie při crop faktoru 1×, vpravo pak crop faktor 1,5×
Levá fotografie při crop faktoru 1,6×, pravá při crop faktoru 2×, všechny snímky jsou pořízeny ze stejného místa

A proč že si pojem crop faktor vysvětlujeme? Je to proto, abyste si uměli snadno spočítat, jakého efektivního ohniska u konkrétního těla a objektivu dosáhnete. Například objektiv s ohniskem 50 mm, bude mít při nasazení na zrcadlovku s full frame snímačem efektivní vzdálenost 50mm, při nasazení na Canon bude efektivní vzdálenost objektivu 80 mm, u Nikonu to bude 75 mm a v případě Olympusu pak celých 100 mm. Z výše uvedeného pak logicky vyplývá, s čím musíte u té které zrcadlovky počítat již při výběru.

Žádný zásadnější rozdíl mezi jednotlivými modely pak již nehledejte, snad jen to, že u levných modelů najdete o stupeň horší ergonomii ovládání, naopak profesionální modely usnadňují práci tím, že na těle najdete řadu tlačítek přímého přístupu, takže není třeba vstupovat do menu. Po stránce vnitřního vybavení jsou si zrcadlovky napříč třídami velmi podobné.

Nezrcadlovky na scéně

V posledním roce se objevil nový koncept fotoaparátů, které nejlépe vystihuje označení nezrcadlovka, respektive zrcadlovky bez zrcátka. Jak už název napovídá, jedná se o skupinu fotoaparátů, které mají velmi podobné vlastnosti jako zrcadlovky – kvalita obrazu, velikost snímače, výměnné objektivy – nemají však v optické soustavě klasické zrcátko. Díky tomu jsou fotoaparáty velmi skladné a lehké.

I v těchto vodách se dá lovit, neboť přístroje eliminují hlavní nedostatky zrcadlovek, kterými jsou velká hmotnost, rázy a hluk při sklápění zrcátka. Nevýhodou je v současné době poměrně omezená nabídka objektivů. Mezi výrobce, kteří se touto cestou vydali, patří Olympus, Panasonic a Sony.

Sony Nex-5 je typickým zástupcem zrcadlovky bez zrcátka, snímač má velký jako zrcadlovka, má výměnné objektivy, avšak velmi malé rozměry a zrcátko byste hledali marně.