New York očima fotografa
Ať už fotíte rádi architekturu, street, městská zátiší, nebo dlouhodobý dokument, v New Yorku si najde téma téměř každý fotograf. Těžko najdete jiné město s takovou koncentrací rozmanitých a inspirativních míst. Brooklyn bridge, Socha Svobody, Empire State Building a Central Park patří k nejfotografovanějším místům na světě. New York je však mnohem víc.
Pokud vás tato turistická místa nezaujala, vydejte se do málo navštěvovaných ulic Bronxu nebo Queensu, kde na pozorného fotografa čekají neméně zajímavá témata. Pojďme se na tato místa podívat blíže.
Přestože New York nemá ve srovnání s evropskými městy příliš dlouhou historii, je až neuvěřitelné, co zde člověk od roku 1624 dokázal vybudovat. A stále buduje. Město je unikátní svou dynamikou.
Kdykoli sem znovu přijedete, uvidíte spoustu nových budov a rychle se měnících čtvrtí. Některé čtvrti se revitalizují a bohatnou, jiné naopak upadají do chudoby a zapomnění. Co však může být pro fotografa nejzajímavější, je světlo. Paprsky světla si razí cestu mezi obrovskými mrakodrapy a osvětlují ulici, jako byste se dívali na divadelní scénu.
1. Ikonické mosty
Jistě dobře znáte Brooklyn a Manhattan Bridge. Zvláště ten první je skvělý, protože se po něm můžete nerušeně procházet, aniž by se kolem vás proháněla auta (ty jsou totiž pod vámi). Naskytne se vám panoramatický výhled na Manhattan, New Jersey a v dálce uvidíte i Sochu Svobody. Tenhle kolosální most si nejlépe užijete brzy ráno. Nejen kvůli skvělému světlu, ale i kvůli menšímu počtu turistů.
Pokud se podíváte na mapu New Yorku, spatříte spoustu dalších mostů. U všech najdete skvělou architekturu a jedinečné výhledy. Mezi nejzajímavější patří Williamsburg Bridge, Queensboro Bridge, George Washington Bridge anebo Robert F. Kennedy Bridge. Pokud se vydáte na průzkum, vždy se ujistěte, že je otevřený pro pěší.
2. Lidé v ulicích
Pokud jste unaveni chůzí a architektura vás už omrzela, sedněte si prostě na lavičku a pozorujte lidi. Uvidíte nepřeberné množství různých etnik, náboženství a stylů. Rozmanitost se bohužel odráží i ve společenském postavení. New York zdaleka není jen o kráse. Uvidíte také spoustu chudoby a lidí bez domova.
Nebojte se požádat Newyorčany o portrét. Lidé jsou zde otevření a máte velkou šanci, že vám vyhoví. Můžete také fotit nepozorovaně, hrát si s barvami a světlem, využívat různé odlesky nebo efekty, jako je například pára stoupající z kanálů.
3. New York shora
V jednu chvíli určitě pocítíte nutkavou touhu vystoupit ze stínů obřích mrakodrapů a podívat se na vše shora. Pro mnohé to pak patří k vrcholům celého pobytu. S potřebou vystoupat nahoru vyvstane také dilema, kam se vlastně vydat, aby byl výhled co nejlepší.
Kdybych měl doporučit jen jednu budovu, byla by to Top of the Rock, vyhlídková terasa na vrcholu Rockefellerova centra. Určitě existují i populárnější možnosti, například vyhlídkové terasy na Empire State Building nebo One World Trade Centre. Obě jsou skvělé, ale ikonický Empire State Building je lepší vidět a fotit z dálky než na něm vyloženě stát. A v tomhle ohledu je ideální právě Top of the Rock. Na vyhlídkové plošině navíc najdete volné prostory mezi skly, kterými můžete prostrčit objektiv a nerušeně fotit.
Za zvážení stojí i jeden z nejnovějších přírůstků k vyhlídkám, The Edge. Tato plošina vám poskytne zase jinou perspektivu a otevře skvělý výhled na řeku Hudson. Všechny výše uvedené vyhlídky si však musíte rezervovat několik dní předem, zejména pokud na nich chcete zažít ranní nebo večerní světlo.
Pokud si chcete prohlédnout ulice z výšky, ale nechcete se vydat na vrcholky mrakodrapů, projděte se po High Line. Je to v podstatě 2,3 km dlouhý visutý park, který vznikl v místech, kde kdysi vedly koleje spojující místní továrny.
4. Kus přírody uprostřed města
Ano, hádáte správně, v názvu se skrývá Central Park. V samém srdci jednoho z nejrušnějších měst světa se ukrývá oáza klidu a ticha. V Central Parku můžete strávit celý den a pozorovat Newyorčany při rekreaci. Navíc vás budou obklopovat fascinující panoramata mrakodrapů tyčících se z hustě vysázených stromů. V této fázi je však ideální foťák odložit a trochu si vydechnout.
5. Méně známá místa
Dosud jsme hovořili především o nejnavštěvovanějších místech, která jsou soustředěna v jedné čtvrti, na Manhattanu. Pokud chcete uniknout davům turistů, nemusíte chodit daleko. New York je obrovský a i na samotném Manhattanu můžete najít klidná místa bez turistů.
Jestli vás ale láká trochu jiný New York a chcete se podívat, jak vypadá každodenní život většiny obyvatel, doporučuji vydat se do rezidenčních částí, jako je Brooklyn, Bronx nebo Queens.
Možná se ptáte, proč vás posílám do Bronxu, když má tak špatnou pověst. Ale časy se mění, a jak už jsem psal, New York je nesmírně dynamický. Bronx prošel mnoha změnami a nyní je z něj část jako každá jiná. Tedy s lepšími i horšími čtvrtěmi.
Vždy je dobré si předem udělat o konkrétních čtvrtích nějaký průzkum. V případě Bronxu nešlápnete vedle, když si prohlédnete Gran Concourse, široký bulvár lemovaný cihlovými budovami a architekturou ve stylu francouzského art deco.