Nikon Z50 II: Skvělý pro vlogy, reportáže i focení noční oblohy

Do hledáčku jsem si vzal nový fotoaparát Nikon Z50 II, který je vylepšenou verzí mého oblíbeném cestovního APS-C Nikon Z50. Nový model dostal procesor EXPEED 7, tedy stejný jako má Z6 III a Z8. Na přesné a rychlé ostření se tak můžeme plně spolehnout. S podporou 4K 60p videa, a díky kompaktním rozměrům, výklopnému displeji a pokročilým funkcím je ideální volbou pro kreativní tvůrce, vlogery i nadšené fotografy, kteří chtějí výkon bez kompromisů.
Nejdůležitější otázka hned na začátek: Vyplatí se upgrade? Za mě se rozhodně vyplatí! Nikon Z50 II přináší skvělé inovace pro všechny, kdo fotí portrét, wildlife, noční oblohu a nebo točí videa. Je to kompaktní stroj jako dělaný na cesty a každodenní nošení. K dokonalosti mu chybí stabilizovaný snímač a druhá karta, které se už do kompaktního těla nevešly.

Design a ergonomie
Na první pohled obě těla (Z50 a Z50II) vypadají velmi podobně, největší změnou je tu „motýlkový“ systém vyklápění displeje. To má výhody především při natáčení videa a vlogů, kdy máte obraz plně pod kontrolou v jakékoliv poloze. Dalším méně nápadným, ale podstatným prvkem je více zapuštěný hledáček a hlubší grip, což zlepšuje držení a manipulaci s tělem fotoaparátu.

Na těle přibyla další ovládací tlačítka s větším množstvím nastavení oproti první generaci. To přináší větší svobodu v přizpůsobení ovládání vlastním potřebám a rychlé změny nastavení bez nutnosti listování v menu.
Pro tvůrce, kteří minimalizují postprodukci a chtějí mít barevné úpravy fotografií pod kontrolou již během focení, je na horní straně tlačítko Picture Control. Do foťáku si můžete nahrát své vlastní profily a fotit tak rovnou ve svém stylu. Pro můj styl focení toto není zajímavé a tak mám radost, že tlačítko lze modifikovat. Třeba já jsem si tam nastavil rychlé přepínání do tichého módu závěrky.

Konektivita
Pro přenos fotografií a ovládání lze propojit fotoaparát s mobilním telefonem pomocí aplikace SnapBridge. Nově můžete propojit fotoaparát bezdrátově rovnou s počítačem a odeslat fotografie na disk, což vám zmenší objem kabelů v produktové fotografii. Při focení reportáží je zajímavá funkce přímého odesílání přes mobil na sdílený disk či ftp. Vaše pořízené fotky tak může někdo zpracovávat, zatímco vy jste ještě na place.
S novým modelem byla vydána i nová verze baterie, která je kompatibilní se starší verzí, ale oproti ní má větší výdrž a je možné ji dobíjet za provozu fotoaparátu. Můžete tak přes USB-C port připojit powerbanku nebo nabíječku a natáčet tak video prakticky neomezeně.

Vylepšené automatické ostření
Největší technologický posun (oproti předchozí generaci) zaznamenalo automatické ostření. Již Z50 dostala v upgradu automatické ostření na oko, které má slušnou přesnost. Jeho nevýhodou bylo, že fungovalo pouze v plném automatu na celou plochu snímače. Osobně jsem při reportážích často bojoval s tím, kam se ostření chytlo, a raději jsem ostřil na konkrétní bod.


Nově můžete ostření na oko / zvířata použít i v omezených ostřících oblastech.
U Z50 II je možné automatické ostření na oko / zvířata a objekty použít i v omezených ostřících oblastech. Mám tak nastavenou oblast snímače, ve které automatika primárně hledá a mám tím pádem víc pod kontrolou, na který objekt foťák zaostří. Rychlost a přesnost zaostření a udržení objektu je skvělá a dá se na ni plně spolehnout.
Ukázka videa se sledováním objektu a pětinásobným zpomalením.

Nový procesor a noční režim
Pro milovníky focení hvězd má druhá generace možnost displej přepnout do režimu červeného písma a extra tlumeného podsvícení. Můžete tak kontrolovat nastavení bez toho, abyste přišli o „noční vidění“. Díky výkonnějšímu procesoru lze také očekávat lepší výsledky na vysoká ISO.




Ukázky nočních fotografií s vysokým ISO.
Video
Z50 II konečně zvládá 4K při 60p, takže můžete své záběry zpomalit bez ztráty kvality. Ostření je i ve videu rychlejší a spolehlivější. Novinkou je produktový režim, který automaticky přeostří na objekt, který ukážete před kamerou – ideální pro recenze a tvůrce obsahu. Nechybí 10bit HLG a N-Log pro pokročilejší úpravy barev, a díky novému procesoru si video lépe poradí se slabým světlem a vyšším dynamickým rozsahem. Celkově je to posun, který dává smysl. Pro maximální využití potenciálu jsou doporučeny SD karty UHS-II, V90, min. 260 MB/s.
Ukázka videa. Podívejte se, jak Nikon Z50II zvládá zoomy, protisvětlo a zpomalení.
Závěrem
Novinek a vylepšení je mnohem více, zapadnout by určitě neměla možnost focení na automatický focus stacking, sériové snímání až 30 snímků za sekundu s možností záznamu snímku ještě před stisknutím spouště. Pro milovníky dlouhých časů je zajímavá možnost prodloužení maximálního času z 30 s až na 900 s (15 min). A mnoho dalších. Za mě je Nikon Z50 II skvělým následovníkem svého předchůdce v kategorii fotoaparátů s APS-C snímačem.


Focení měsíce s Nikonem Z50II.
Otázky a odpovědi: Nikon Z50 II
- Vyplatí se přechod z první generace na Z50 II? Nikon Z50 II přináší zásadní vylepšení, zejména v oblasti rychlosti ostření, výkonu procesoru a videa. Pokud fotíte portréty, zvířata, noční oblohu nebo natáčíte vlogy, upgrade oceníte.
- Jaký je hlavní rozdíl oproti první generaci (Nikon Z50)? Hlavními rozdíly jsou nový procesor EXPEED 7, vylepšené automatické ostření, 4K 60p video, produktový režim a lepší konektivita včetně bezdrátového přenosu na PC.
- Je Nikon Z50II vhodný pro vlogování? Ano, díky výklopnému displeji, kompaktním rozměrům, rychlému ostření a podpoře 4K 60p videa je skvělou volbou pro vlogery.
- Jak dlouho vydrží Nikonu Z50II baterie? Nový model má vylepšenou baterii, která vydrží déle a lze ji dobíjet během provozu přes USB-C. To umožňuje prakticky neomezené natáčení s powerbankou.
- Je Z50 II dobrý na focení noční oblohy? Ano, díky lepší práci s vysokým ISO, nočnímu režimu displeje a možnosti prodloužení expozičního času až na 900 sekund je skvělou volbou pro astrofotografii.
Máte nějaké další otázky k Nikonu Z50II? Napište nám do komentářů! 📸