Noční focení krajiny: získejte perfektní fotky díky správnému nastavení i kompozici
Setmělo se, slunce je v nedohlednu a i příroda okolo vás se probouzí k nočnímu životu. Na obloze se rozzářila první hvězda. Už brzy přijde čas pro focení noční krajiny zalité svitem měsíce a hvězd. Držte se následujících rad a získáte okouzlující fotografie.
Podcenění příprav se nevyplácí. Místo si prohlédněte ještě předtím, než vyrazíte do noci s foťákem v ruce.
Přes den, případně večer získáte lepší přehled o krajině a prostředí, ve kterém se chystáte fotografovat. Na snímcích vás pak nepřekvapí rušivé prvky.
Technika: co se hodí pro noční focení?
Nejlepších výsledků při fotografování noční krajiny dosáhnete s objektivy s ohniskovou vzdáleností od 14mm po 300 mm a světelnosti f/1.4 – f/2.8.
Ohniskové vzdálenosti jsou stejné jako u běžné krajinářské fotografie. Clonová čísla ale potřebujete co nejmenší, abyste získali co nejvíce světla.
Důležitým pomocníkem je také stativ, ideálně s L-plate destičkou. Je neocenitelným pomocníkem, zejména pokud se chystáte i na fotografování panoramat.
Pohrajte si s nastavením fotoaparátu
Pro focení noční krajiny přepněte do plně manuálního režimu. Umožní vám to nastavit čas, clonu a ISO. Pokud fotografujete do formátu JPG, přepněte na RAW. Získáte tím víc dat pro následnou úpravu v Zoner Photo Studiu X.
Univerzální nastavení expozičních hodnot pro fotografování noční krajiny neexistuje, musíte tedy experimentovat. Pro začátek zkuste vyfotit referenční snímek s nastavením 15 s, f/1.8, ISO 5 000.
Podle výsledného snímku upravte expoziční čas a ISO. Všeobecně jsou pro fotografování noční krajiny lepší delší časy a nižší ISO, abyste na fotce neměli příliš šumu.
Naopak když fotíte hvězdy, využijete i hodnoty ISO 12 800 a nižší časy 5-20 s. Získáte tak ostré a kulaté hvězdy.
Záleží také na ohnisku jakým fotografujete. Širší ohniska vám dovolí používat delší časy závěrky, ale v rozích fotografie můžou z hvězd vytvořit ovály.
Stativ můžete nahradit paralaktickou montáží, která po nastavení sleduje pohyb hvězd. Umožní vám to fotografovat galaxie, planety a jiné vzdálené objekty i s několikaminutovou expozicí.
Nepodceňte přípravu
Jste připraveni při focení noční krajiny setrvat několik hodin na místě? Víte, jaké bude v daném místě počasí nebo kdy vyjde a zapadne měsíc? To všechno jsou věci, které byste měli dopředu promyslet.
Právě podle předpovědi počasí si nachystejte výbavu. Každý gram výbavy, který necháte doma, sníží váhu batohu, na druhou stranu ale musíte vzít všechno, co je třeba. Počasí totiž mnohdy nepříjemně překvapí. A pak jde do tuhého.
V zimních měsících to platí dvojnásob. Celoročně s sebou proto nosím nepromokavou vrstvu a skladnou péřovou bundu, která se vejde do dlaně a v nouzi zahřeje.
Aktuální předpověď počasí si kdykoliv ověříte pomocí různých mobilních aplikací. Mezi mé oblíbené patří Klára, Aladin a MeteoRadar.
Také je důležité znát čas východu a západu měsíce. Pro zjištění těchto informací využívám web MoonCalc, případně aplikaci InPočasí, která nabízí informace nejen o počasí, ale také o východu a západu slunce s měsícem.
Uvědomte si, co chcete fotit
Při fotografování noční krajiny nemá cenu snímat celý obzor, jako to děláte ve dne. Zaměřte se na určité body, ke kterým zakomponujte hvězdy nebo mléčnou dráhu. Jedním z nich můžete být i vy. Stačí se posadit před objektiv a pozorovat mléčnou dráhu.
Pokud byste přece jen chtěli vyfotit celou noční scenérii, počkejte si na východ měsíce. Jeho záře je natolik silná, že krajinu dostatečně osvítí.
Pokud na místě kempujete, můžete do krajiny zakomponovat i svůj stan. A když zapojíte fantazii, můžete vytvořit snímek podobný tomu mému. Diváka nutí přemýšlet odkud se zrovna vracíte a jak jste jej vyfotili.
A na závěr ještě jeden tip – při fotografování myslete hlavně na své zdraví a zbytečně neriskujte. Svými snímky noční krajiny se pak můžete pochlubit na webové galerii Zonerama.