Ovládněte nástroje pro úpravu barev ve fotografii

Úprava barevnosti patří společně s úpravou tonality k nejčastějším zákrokům, kterými se budete při úpravách digitálních fotografií zabývat. Ať už se bude jednat o plošnou (globální) nápravu barevného posunu vzniklého chybným nastavením vyvážení bílé nebo složitější lokální úpravy pro vaše kreativní vyjádření.

Uvedené úpravy si ukážeme v programu Zoner Photo Studio.

Naučíte se používat nástroje: Vylepšit – Upravit teplotu barev (Ctrl+2), Vylepšit – Upravit barvy (Ctrl+1), Vylepšit – Křivky (Shift+C), Vylepšit – Úrovně (Shift+L), Efekty – Míchání kanálů, Efekty – Posun barev, Barevné korekce

Opravte celkový barevný posun fotografie

Obvyklou úpravou barevnosti je náprava celkového barevného posunu, který vzniká chybným nastavením vyvážení bílé barvy. K nápravě tohoto základního problému slouží nástroj Vylepšit – Upravit teplotu barev (Ctrl+2) v Editoru. Kromě automatického nastavení můžete k úpravě použít i ruční nastavení barevně neutrálního bodu – stačí v ploše obrazu nabrat odstín, který má být barevně neutrální (tedy šedý). Další možností je přímé zadání teploty chromatičnosti použitého osvětlení.

Ukázkovou scénu jsem záměrně vyvolal se silným barevným posunem.jpg
Ukázkovou scénu jsem záměrně vyvolal se silným barevným posunem.
Pro nápravu barevného posunu jsem klikl kapátkem pro určení neutrálního bodu na barevně neutrální bod v obraze (potisk řezací podložky).jpg
Pro nápravu barevného posunu jsem klikl kapátkem pro určení neutrálního bodu na barevně neutrální bod v obraze (potisk řezací podložky).

Nástroj pro vyvážení bílé můžete použít nejen k nápravě chybného vyvážení bílé, ale také k vašemu kreativnímu vyjádření. Typickým příkladem je záměrné posunutí barvy obrazu k teplejším odstínům u portrétní fotografie. Teplejší odstín pleti je atraktivnější než studené odstíny, které působí mrtvolně. Pokud je ovšem vaším záměrem zvýraznit chlad na zimním portrétu, použijte zcela opačný efekt. Vždy záleží na vašem záměru, nejlepší snímky nebývají ty absolutně barevně neutrální.

Nástroj pro vyvážení bílé najdete také v modulu Vyvolat. Práce v tomto modulu je výhodnější než v Editoru, protože pracujete nedestruktivně. Pokud navíc pracujte s formátem RAW, můžete měnit vyvážení bílé bez jakéhokoliv negativního vlivu na kvalitu obrazu.

Pracujte s barvou kreativně

Nástroj Upravit barvy

K podrobnějším globálním úpravám barevnosti slouží nástroj Vylepšit – Upravit barvy (Ctrl+1). Barva v digitálním obrazu je v barevném režimu HSL tvořena třemi základními hodnotami:

  • Odstínem
  • Sytostí
  • Světlostí

Nástroj Upravit barvy umožňuje globálně ovládat tyto tři parametry a navíc ještě umožňuje pracovat s parametrem Živost.

Živost je ve skutečnosti trochu chytřejší sytost. Zatímco parametr Sytost pracuje se všemi odstíny stejně, parametr Živost bere v úvahu to, že některé odstíny jsou více saturované než jiné a zamezí jejich přesaturování. Typickým příkladem je červený odstín obsažený v lidské pleti.

Změnou hodnoty odstínu můžete posunout všechny barvy v obraze.jpg
Změnou hodnoty odstínu můžete posunout všechny barvy v obraze.
Při zvýšení saturace může dojít ke ztrátě kresby některých částí obrazu.jpg
Při zvýšení saturace může dojít ke ztrátě kresby některých částí obrazu…
… zatímco při zvýšení hodnoty Živosti se barvy saturují bez ztráty kresby.jpg
… zatímco při zvýšení hodnoty Živosti se barvy saturují bez ztráty kresby.

Dalšími třemi ovládacími prvky (Červená, Zelená, Modrá) můžete ovládat každý ze tří primárních odstínů jednotlivě. Pokud například budete chtít udělat obraz celkově teplejší, můžete do obrazu přidat červený odstín na úkor blankytného, fialový odstín na úkor zeleného a žlutý odstín na úkor modrého.

Posun celého obrazu k teplejším odstínům změnou odstínu primárních barev.jpg
Posun celého obrazu k teplejším odstínům změnou odstínu primárních barev.

 Nástroje Křivky a Úrovně

Obdobného efektu můžete dosáhnout při práci s jednotlivými barevnými kanály v rámci příkazů Vylepšit – Křivky (Shift+C) a Vylepšit – Úrovně (Shift+L). Nástroje pro úpravu tonální křivky jsou navíc k dispozici i v modulu Vyvolat, kde můžete také měnit Globální odstín, Sytost a Živost. Opět je tedy vhodnější provádět tyto úpravy v tomto modulu nedestruktivně a bez negativního vlivu na kvalitu použitím surového formátu RAW.

Nástroje pro úpravu barevnosti v modulu Vyvolat.jpg
Nástroje pro úpravu barevnosti v modulu Vyvolat.

Nástroj Míchání kanálů

K podrobnějšímu ovládání barev primárních barevných kanálů slouží nástroj Efekty – Míchání kanálů. V tomto nástroji můžete ovládat odstín kanálů přimícháním kresby z ostatních barevných kanálů. Pro zachování uvěřitelné kresby doporučuju nastavit množství dílčích jezdců tak, aby jejich celkový součet byl přibližně 100 procent.

Přidáním hodnoty Modré v Modrém kanálu jsem saturoval nejen modrý zalamovací nůž, ale také žluté předměty a světle zelenou podložku. Zvýšení hodnoty Modrého kanálu o 100 procent jsem kompenzoval snížením hodnoty Červeného a Zeleného kanálu o 50 procent.jpg
Přidáním hodnoty Modré v Modrém kanálu jsem saturoval nejen modrý zalamovací nůž, ale také žluté předměty a světle zelenou podložku. Zvýšení hodnoty Modrého kanálu o 100 procent jsem kompenzoval snížením hodnoty Červeného a Zeleného kanálu o 50 procent.

Upravujte barvy lokálně

Použití nástroje Výběr

Výše uvedené úpravy slouží ke globální změně barevnosti. Ty samé nástroje můžete použít k lokálním úpravám barev v modulu Editor.

Postup je takový, že nejprve libovolným nástrojem pro výběr vyberete požadovanou oblast a poté na ni aplikujte některý z výše uvedených nástrojů pro změnu barevnosti.

Lokální změna barevného odstínu pomocí výběru.jpg
Lokální změna barevného odstínu pomocí výběru.

Nástroj Posun barev

Vytváření výběru u členitých objektů může být poměrně náročné a zdlouhavé. V jistých případech můžete ke změně odstínu části fotografie použít nástroj Efekty – Posun barev. Tento nástroj dokáže pracovat s výběrem automaticky vytvořeným nad zvoleným barevným odstínem.

Pomocí kapátka určíte barevný odstín, který chcete měnit a nastavením hodnoty Odstínu, Sytosti a Světlosti nastavíte nový odstín. Pro větší barevné posuny budete muset nástroj použít několikrát po sobě. Je vhodné pracovat s hrubým výběrem okolo upravované oblasti, abyste efekt omezili pouze na požadovanou část obrazu.

První krok změny barvy červeného předmětu. Nejprve jsem provedl jednoduchý obdélníkový výběr kolem nože a na tento výběr jsem aplikoval nástroj Posun barev. Při největším barevném posunu jsem dokázal změnit barvu nože z červené na fialovou.jpg
První krok změny barvy červeného předmětu. Nejprve jsem provedl jednoduchý obdélníkový výběr kolem nože a na tento výběr jsem aplikoval nástroj Posun barev. Při největším barevném posunu jsem dokázal změnit barvu nože z červené na fialovou.
Při druhém použití nástroje Posun barev jsem změnil barvu na tmavě fialovomodrou.jpg
Při druhém použití nástroje Posun barev jsem změnil barvu na tmavě fialovomodrou.
Pro dosažení finální modré barvy bylo potřeba použít nástroj Posun barev třikrát.jpg
Pro dosažení finální modré barvy bylo potřeba použít nástroj Posun barev třikrát.

 Nástroj Posun barev nelze bohužel jednoduše použít ve všech případech. Pokud je odstín předmětu příliš blízký odstínu jeho okolí, nedojde k potřebné separaci předmětu od okolí a dojde k nechtěným barevným posunům i na pozadí. Zde může v některých případech pomoci detailní výběr objektu.

Ukázka situace, kdy není možno nástroj Posun barev efektivně použít, protože předmět i okolí mají podobné odstíny.jpg
Ukázka situace, kdy není možno nástroj Posun barev efektivně použít, protože předmět i okolí mají podobné odstíny.

Částečně lokalizované úpravy v modulu Vyvolat

V modulu Vyvolat nemůžete použít úpravy zcela lokálně. Alespoň ale máte k dispozici nástroj, který umožňuje upravovat nezávisle Odstín, Sytost a Světlost u jednotlivých barev celého barevného spektra. Tento nástroj najdete v oddílu Barva pod názvem Barevné korekce.

Na vzorovém obrazu jsem pomocí tohoto nástroje mohl změnit barvu fialového lámacího nože, protože všechny ostatní předměty mají barvu zcela odlišnou, a tak se na ně úprava v odstínu a světlosti nijak nepromítla.

„Lokální“ úprava barevnosti v modulu Vyvolat.jpg
„Lokální“ úprava barevnosti v modulu Vyvolat.
Posun fialového odstínu k modrému.jpg
Posun fialového odstínu k modrému.
Zesvětlení fialového (nyní už modrého) odstínu.jpg
Zesvětlení fialového (nyní už modrého) odstínu.

Maximum úprav proveďte v modulu Vyvolat

K úpravě barev máte k dispozici řadu nástrojů nejen v modulu Vyvolat, ale i v Editoru. Globální (celoplošné) úpravy se vždy snažte provést nad RAW souborem v modulu Vyvolat, protože nedochází k degradaci obrazové kvality jako v případě, kdy pracujete nad vyvolaným rastrovým obrazem.

K lokálním úpravám už budete muset přistoupit v Editoru, který vám umožní vytvářet výběry a použít nástroj Posun barev pro lokalizované úpravy.

Potřebují i vaše fotografie upravit barvy? Stáhněte si Zoner Photo Studio na 7 dní zdarma a upravte je.