Podívejte se na svět zblízka
Řada fotografů se při upravování snímků řídí heslem „méně znamená více“. Proč se jím ale neinspirovat i při samotném fotografování? Zkuste se místo širokého záběru zaměřit na detaily. Dívejte se na svět zblízka. Můžete tak pořídit originální snímky.
Rádi trávíte svůj volný čas v přírodě procházkami, s fotoaparátem na krku? Když si vybíráte v přírodě zajímavý motiv, zkuste se zaměřit pouze na nějakou jeho část. Nemusí jít doslova o „poloviční obraz“, tedy jakýsi výřez toho, co jste chtěli původně cvaknout, ale o úplný detail. S ním můžete zazářit.
Fotografování detailů není nijak náročná činnost. Jediné, co se od vás vyžaduje, je maximální pozornost a všímavost. A taky kreativita a originalita.
Naučte se dívat kolem sebe
Jakmile se pevně rozhodnete, že se ponoříte do nového stylu focení, kromě kvalitní výbavy budete potřebovat i vhodný motiv – drobný detail, který najdete kdekoliv kolem sebe.
Nejtypičtější příklady motivů k focení v přírodě představují rozkvetlé květiny, plné barev a neobyčejných tvarů. Zajímavé náměty jsou ale i listy a větve stromů, klasy obilí, jablka a hrušky na stromech nebo také malí živočichové. A ani v zimě není o detaily nouze – prohlédněte si třeba výběr nejlepších snímků ze Zoneramy na téma Zima pod drobnohledem.
Na své si však můžete přijít i za nepříznivého počasí – v interiérech. Nemusíte být nutně v ateliéru, protože vám klidně vystačí vaše domácnost.
Zaměřte se na detaily nadpisů knížek, psací a jiné potřeby polehávající na stole, na mísu naplněnou ovocem nebo na rozkvétající rostlinu v květináči. Rozhlédněte se okolo sebe, třeba uvidíte něco, z čeho vytvoříte skvělý snímek.
Připravte si fotovýbavu
Při focení spíš než na typu těla fotoaparátu záleží na objektivu, který volíte na základě toho, co máte v plánu fotit. Pokud se chcete pustit například do focení rostlin, optimální bude objektiv s ohniskem 50 mm.
Naopak je-li vaším cílem „pohyblivý předmět“, třeba drobný hmyz, lepší je objektiv s ohniskem delším, například 100 mm.
Detaily můžete fotit i bez stativu. Důležité je, abyste při zaostřování drželi tělo fotoaparátu co nejpevněji, popřípadě si popruh omotali kolem předloktí, čímž provedete takzvaný „ smrtící úchop“. Tímto způsobem fotoaparát v rukou znehybníte.
Je-li ve vaší výbavě zastoupena dálková spoušť, i v případě focení detailů zblízka vám poskytne skvělou službu. Stačí tak, abyste svůj fotoaparát opřeli třeba o zídku, blízký pařez či stoličku, nastavili si požadované hodnoty a pak jen stiskli zpovzdálí dálkovou spoušť.
A pokud nemáte stativ ani dálkovou spoušť, může vám dobře posloužit i obyčejná samospoušť zabudovaná ve fotoaparátu.
Clona dělá kouzla
Zvlášť u focení detailů oceníte clonu, díky níž můžete na fotografii vytvořit zdůraznit hlavní objekt a rozostřit pozadí. Pohrajte si s hloubkou ostrosti a posuňte vaše fotografie o úroveň výš.
Oživte svůj fotoarchiv
Focení zblízka v sobě nenese pouze jedinečnost detailů, jichž jste si všimli zrovna vy, ale také nové objevy a především jiný pohled na svět. Mnohdy se snažíme v daném místě najít ten nejlepší pohled anebo hledat skutečnou krásu v dálkách, avšak mnohdy nám to nejlepší paradoxně „leží u nohou“ – a to doslova. Pak už se jenom stačí sehnout, zazoomovat a zmáčknout spoušť. A originální fotka je na světě.