Podzim očima fotografa aneb osm různých námětů, co fotit na podzim
Dny se krátí, mlhy zahalují ranní krajinu, větry foukají… Podzim je tady! Léto se ještě připomene, ale je definitivně na odchodu. Od té doby, co se věnuju focení, mi to nevadí. Naopak příchod podzimu vítám a těším se na něj, protože je to podle mého názoru nejfotogeničtější období v roce. Láká vás krajinářská fotografie? Ptáte se, co fotit na podzim? Pak v tomto článku najdete inspiraci.
Podzim, období fotografii zaslíbené
Fotografie stojí a padá se světlem a to bývá v létě příliš ostré. Pro podzim je charakteristické tlumené, příjemné světlo, často se závojem. Nedochází k výrazným kontrastům mezi světly a stíny, krajina není celkově tak „přepálená“. Navíc podzim přináší kouzelné barvy především listí, někdy jsou až kýčovité.
Toto označení ale osobně odmítám – jaképak kýčovité, příroda tak prostě vypadá a hotovo! A kromě toho všeho jsou podle mých zkušeností na podzim nádherné mraky, hlavně v období babího léta. Spolu s barevným listím, lehkým oparem a kalným světlem jsou to zkrátka ideální podmínky pro krajinářskou fotografii.
1. Raný podzim – pozdě odpolední a večerní procházky
Mám opakovanou zkušenost, že koncem září, kolem svátku Sv. Václava, jsou ideální podmínky pro focení v pozdním odpoledni a na začátku večera. Již je jasně zřetelný podzimní ráz krajiny a večer ho doplňují i krásně barevné západy slunce. Pro fotografování je ovšem potřeba najít vhodnout lokalitu. Výborné je třeba vyvýšené místo s výhledem do krajiny, dva roky po sobě jsem měl štěstí i na břehu přehrady.
Jako při každém fotografování krajiny, i na podzim se můžeme se snadno dostat do situace, kdy nebude jednoduché nastavit správně expozici a bude nutné použít přechodové filtry nebo přijde na řadu HDR fotografie.
2. Listí (nejen ve vodě)
Ve chvíli, kdy se vybarví listí, máme na výběr spoustu různých motivů. Klasik nepohrdne listím na větvích nebo tím spadaným na zemi, já mám rád listí ve vodě. Snímky tekoucí vody s barevným listím skrývají mnoho variací, od využití pohybu listů ve vodě a delší expozice až po detail na ostrý list a rozmazanou vodu.
3. Vodopády
Podzim je naprosto ideální pro fotografování vodopádů, pokud jsou v listnatých lesích. Doporučuju prostudovat mapu a zjistit, jestli jsou ve vašem okolí takovéto zajímavé lokality. Pokud ano a je jich dokonce několik, zvolil bych lokalitu hůře přístupnou. Jednoduše proto, že z ní bude obecně méně fotek, proto ty vaše budou mít větší hodnotu než z místa, kde fotí každý.
4. Pravé babí léto – barevné snímky v měkkém světle
Během pokročilého podzimu (říjen) je za hezkých slunečných dnů ideální příležitost pořídit krásné, barevné snímky, a to kdykoli přes den. Získáte tak fotografie typické pro barevný kýčovitý podzim. Slunce není ostré, takže fotíme za vlídného měkkého světla. Ideálními místy pro fotografování jsou parky, obory a stejně tak i hory a jejich listnaté lesy.
5. Lehké podzimní mlhy
Podzim nejsou jen těžké a lezavé mlhy, ale i jemný opar smíšený kouřem z ohníčků – neodmyslitelná atmosféra pravého podzimu. Alespoň pro mě!
6. Pozdní podzim pošmourný, dušičkový
Husté mlhy, listí spadané ze stromů, vlhko, uplakano, prostě dušičková až hororová atmosféra. Ideální pro kouzelné snímky pozdního podzimu. Stačí přemoci svou pohodlnost a vyrazit ven do té sloty. Pro focení jsou výborné opět parky (holé stromy čnící z mlhy, na zemi spadané listí), ale zajímavé fotky pořídíte třeba i na nádraží, v průmyslových komplexech. A ti, kteří milují opravdu „duchařskou“ atmosféru, ocení podzimní hřbitovy. Tam se ale chovejme s úctou hodnou těchto míst.
7. Dušičky
Když jsem již zmínil hřbitovy, k podzimu patří neodmyslitelně Dušičky. Již jako dítě se mi atmosféra blikajících světýlek na hřbitovech líbila a měl jsem tento den rád. Dušičky může využít i fotograf, ale opět – taktně a s citem.
8. Typická podzimní reportáž – výlovy rybníků
Od hřbitovů se posuneme k veselejšímu námětu. K pozdnímu podzimu patří neodmyslitelně výlovy rybníků, které mají kouzelnou a jedinečnou atmosféru. Zúčastnil jsem se zatím jen jednou, ale slibuju si, že tentokrát půjdu tak, jak se má – brzy ráno v den, kdy samotný výlov začíná. Tento žánr není již čistě krajinářský, mísí se s reportáží, ale na tom příliš nesejde, každý si najde své. Výlovy rybníka jsou pokaždé jiné. Jednou jsou za nevlídného dušičkového počasí, jindy je krásný a slunečný den. Atmosféra se mění, ale část z ní zůstává – pach rybiny, rybničního bláta, smích a křik rybářů…
Pokud chcete zjistit, kdy se který rybník bude lovit, zkuste se podívat na tyto stránky, kde do pole „Vyhledávání“ napište heslo „výlovy“. V tabulce výsledků vyhledávání zvolte rubriku „Články“. Termíny pro aktuální rok se zveřejňují vždy počátkem října.
Ať už se nemůžete dočkat třeskutých mrazů nebo si stýskáte po slunečném létě, dejte podzimu šanci. Každý si během něj přijde na své. Ten, kdo má rád teplo, ocení krásné dny babího léta, otužilcům naopak mohou vyhovovat smutná mlhavá rána.