Portrét proti obloze: Jak na focení a úpravy
Obloha umí být ošemetná. Většina z nás si jistě pamatuje momenty, kdy jsme na dovolené stěhovali celou rodinu tak, aby náhodou neměli slunce za zády. V dnešní době však existuje technika a software na to, abychom dokázali v protisvětle fotit zcela bez problémů. Stačí znát pár základních pravidel, správně nastavit foťák a umět poté v Zoner Photo Studio X fotku správně upravit. To všechno vás v článku naučíme.
Nebe může být úžasně dramatické nebo romantické. Při správném využití dodá vaší fotografii barvy a atmosféru. Je několik způsobů, jak proti obloze fotit:
- S bleskem. Osobně preferuji blesk s dálkovým odpalovačem, který můžu umístit kamkoliv potřebuji. Ještě na něj dávám softbox pro lepší rozptýlení světla. To je samozřejmě technicky nejnáročnější varianta.
- S odraznou deskou. Ta vám pomůže světlo nasměrovat kam potřebujete, například s ní nasvítíte modelce tvář. Navíc je cenově velmi dostupná.
- S dobrým nastavením. Nejlepší je fotit do formátu RAW a využít úpravy expozice a dynamického rozsahu v Zoner Photo Studiu X.
Podexponujte snímek
Při focení proti nebi je třeba scénu trochu podexponovat. Pokud budete mít nebe přesvětlené, nebude cesty zpět. V důsledku podexponování bude ale tvář modelky velmi tmavá. Pak je třeba zesvětlení bleskem či odrazkou nebo při úpravě v počítači.
Varianta bez osvětlení na místě s sebou ovšem nese riziko, že bude fotka víc šumět. Nicméně to nemusí být nutně špatně, obzvláště pokud nemáte asistenta, který by vám držel odrazku či blesk s odpalovačem. Ideální je použít kombinaci svícení na místě a následných úprav v počítači.
I takhle může vypadat fotografie bez odrazky a blesku. Pouhé nastavení fotky, focení do RAWu a následné úpravy dají všemu dostatečně vyniknout.
Nikon Z6II, Nikon 50 mm f/1.4 AF-S NIKKOR G, 1/80 s, f/7.1, ISO 100, ohnisko 50 mm
Tři základní tipy
- Určitě si dávejte pozor na to, aby focenému člověku neprocházel horizont hlavou. Celkově si horizont hlídejte a držte ho rovně – pokud se samozřejmě nejedná třeba o kopec.
- Další rada je mít vyčištěný snímač. Jestli něco prozradí nepořádek na snímači, je to právě světlá obloha.
- Vyberte si správný objektiv. Ty s dlouhým ohniskem jsou sice na portréty skvělé, ale nebe pak bude v oblasti bokehu. S příliš širokým objektivem vám sice vynikne nebe, ale focený člověk nemusí být kvůli zkreslení zachycen zrovna lichotivě. Držte se tak při výběru ohniska někde ve zlatém středu.
Kdy vyrazit za focením
Ideální čas na focení proti nebi je při stmívání, zejména během léta. V tu dobu již není sluneční svit příliš silný a během zlaté hodinky je také nejlepší protisvětlo. Dobré protisvětlo je jednou z nejkrásnějších věcí na focení proti nebi. Světlo jakoby „objímalo“ modelku, zvýrazňuje křivky a může nádherně prosvítit vlasy.
Malý tip: Tento efekt protisvětla je velmi krásný na blonďatých kudrnatých vlasech. Určitě doporučujeme alespoň jednou vyzkoušet.
Nastavit foťák a fotit do RAWu
Jak na ISO? Určitě ho chcete držet tak nízko, jak to jen půjde. Obzvláště pokud fotíte bez odrazky nebo blesku. V takovém případě budete vytahovat hodně informací ze stínů, což způsobí zvýraznění šumu.
TIP: pokud se nějaký šum přece jenom objeví, můžete se ho snadno zbavit. Jak? Dozvíte se v článku Doostřit a odstranit šum: Najděte balanc mezi ostrostí a šumem vašich fotek.
Jak na čas? Může být delší. Pokud se vám modelka nebude moc hýbat, můžete s ním jít až na 1/80 s, ale spíš zůstaňte kolem 1/100 s a kratších časů. Pokud s sebou vezmete stativ, je samozřejmě možné jít do delších expozic.
Jak na clonu? Takové hezké univerzální portrétní číslo je sice f/2.8., ale vy spíše zvyšujte, protože chcete mít ostřejší nebe za modelkou. Zkuste klidně f/7. Pro 50 mm objektiv to může být ISO 100, čas 1/80 s a 7.1 clona.
Na takový styl focení potřebujete ve snímku maximum možných informaci, proto si určitě nastavte focení do formátu RAW. To vám umožní vytáhnout toho opravdu hodně ze světel i stínů a s barvami to dělá zázraky. Pokud by vás zajímalo, jaký je rozdíl mezi JPEG a RAW, napsali jsme článek Věčný boj RAW versus JPG: Kdy je dobré fotit do RAW?
Jak se vypořádat s úpravami
Všechny úpravy zvládnete s přehledem v modulu Vyvolat v Zoner Photo Studiu X. Skvěle vám poslouží Přechodový filtr (G), Štětcový filtr (B) nebo Kruhový filtr (R). Díky lokálním úpravám budete mít kontrolu nad každou částí fotografie a můžete tak modely upravovat zcela odděleně od nebe a naopak. Není tedy potřeba plošně zesvětlovat fotku s velikým rozdílem mezi přesvětleným nebem a podexponovaným objektem focení.
Další možností je použít úpravy v pravém panelu Vyvolat v sekci Expozice, respektive Dynamický rozsah. Pomocí posuvníků Světla a Stíny můžete pracovat pouze se světlými nebo tmavými místy na fotce. Hezky tak ztlumíte světla na obloze a vytáhnete stíny, ve kterých se nachází modelka a její okolí. Jak na to jsme popsali v článku Expozice a dynamický rozsah: Podívejte se, jak je opravit. Tímto způsobem se dá dosáhnout skvělých výsledků.
A pokud vám zůstanou původně tmavé části fotografie zrnité, pak vám pomůže fotku chytře doladit jednoduchá funkce Redukce šumu.
Vyzkoušejte si to sami
Focení proti nebi je dnes již více než možné. Obláčky prosvícené zapadajícím sluncem, krásná linka v protisvětle nebo podzimní dramatické nebe pro náladové fotky. To všechno si určitě zkuste. Ale myslete na to, že musíte fotit spíše tmavší fotky a svého modela přisvítit. Z tmavé fotky toho vytáhnete hodně, ale z přesvětlené už skoro nic. A nezapomeňte na RAW! Bez toho to nepůjde.