Portrétní škola: základ úspěchu? Nadšený model a dobrá příprava

Portrétní fotografie – disciplína stejně oblíbená jako obtížná. Dobře zachytit člověka a jeho osobnost patří k nejtěžším fotografickým úkolům a bez dobré přípravy se neobejdete. A proto vám přinášíme seriál, který vás o focení portrétů naučí vše, co potřebujete vědět. Tentokrát se budeme věnovat tomu, jak pro vaše portréty sehnat modely a co zajistit před samotným focením.

Jmenuji se Laura Kovanska a připravila jsem pro vás seriál věnovaný portrétní fotografii. Focení lidí je jednou z nejtěžších fotografických disciplín. Zachytit člověka a jeho osobnost je mimořádně těžké, a to nejen pro začínající fotografy. V tomto seriálu se naučíte vše, co budete v začátcích potřebovat. 

Jak se na focení portrétů připravit?

Focení začíná vždy domácí přípravou. Než se vydáte za dobrodružstvím, spojeným s fotografování živých lidí, je nezbytné věnovat čas a pozornost přípravě. Energii, kterou vložíte do přípravy, oceníte na místě focení. Platí přímá úměra – čím lépe se připravíte, tím méně věcí vás při focení překvapí. 

Portrétní škola I - i na focení s kamarádkou se musíte dobře připravit
Na každé focení se dobře připravte. Když bude vaše příprava dokonalá, na místě už vás nic nepřekvapí.

Kde začít? Začněte výsledkem!

Prvním krokem je uvědomit si, jaký výsledek od focení očekáváte. Chcete fotit pro radost ze samotného focení? Fotíte za účelem vytvoření snímku, který má fotografovanou osobu reprezentovat? Nebo bude zachycovat náladu či emoci fotografovaného člověka? 

Portrétní škola I - výsledek focení
Už dopředu byste měli vědět, jaký bude výsledek vašeho focení. Má výsledný snímek osobu reprezentovat, nebo spíše zachycovat emoce?

Každý typ portrétování má svoje specifika a pro vás jako fotografa je stěžejní je definovat a podle toho se na focení připravit. Pro začátek se budeme věnovat nejoblíbenějšímu typu, lifestylovým portrétům. Ne těm komerčně založeným, ale těm, které vznikají pro radost fotografovi a fotografované osobě.  

Model, modelka – kde je sehnat?

Pokud s portrétem začínáte, je dobré si najít modela či modelku, který má z focení radost a nestydí se. Časem zjistíte, že výběr modelů je pro vaši práci velmi důležitý. Pokud totiž máte partnera, který vám ve focení vyjde vstříc a je velmi trpělivý, je vaše práce hned o mnoho jednodušší.

Portrétní škola I - vhodný výběr modelů
Model by měl mít z focení radost a nestydět se. Vaše práce pak bude o mnoho jednodušší a výsledky lepší.

První kroky v hledání můžete udělat na sociálních sítích nebo ve vašem blízkém okolí. Najděte kamaráda, kamarádku, sestřenici – prostě osobu, která má zájem se fotit a bude s vámi spolupracovat. Focení portrétů je vždy postaveno na mezilidské komunikaci a čím lepší vztah k modelům máte, tím lépe se vám bude pracovat. 

Portrétní škola I - spolupráce
Modely a modelky můžete začít shánět ve vašem nejbližším okolí. Čím lepší vztahy s portrétovaným člověkem máte, tím příjemnější pro vás focení bude.
Portrétní škola I - focení s kamarádkou
Každý máme po ruce spoustu potenciálních modelek a modelů. Řekněte třeba kamarádům, určitě budou rádi spolupracovat.

Pokud jste nějaké portrétování již absolvovali, můžete vykročit do míst, kde se zvyšuje adrenalin a také zábava z focení – oslovení cizího člověka, třeba vašeho oblíbence z Instagramu. Oslovením nic neriskujete – naopak můžete jen získat pro svůj portrét tvář, která se vám líbí. Oplátkou nabídněte výběr fotografií ze společného focení. Tento systém je skvělý, ale přináší spoustu překvapení nejen milých, ale i těch méně příjemných. 

Portrétní škola I - instagram
A tady se zvyšuje adrenalin i zábava. Oslovte cizího člověka! Třeba vašeho oblíbence z Instagramu.

Důvěřuj, ale prověřuj

Při oslovení cizího člověka riskujete, že ve skutečnosti nebude vypadat jako na Instagramu. Dnes může kdokoliv použít filtr v telefonu tak, že se velmi změní jeho podoba. Proto vždy poproste modela/modelku, aby jej někdo jiný vyfotil na denním světle a bez úprav. Tak získáte reálnější představu o jeho podobě. Pokud to zrovna není možné, prohlédněte si alespoň co nejvíce jeho současných fotek, i to vám mnoho napoví.

Portrétní škola I - profesionální úprava
Na sociálních sítích si nikdy nemůžete být jistí. Fotky jsou většinou upravené a vy tak dopředu nemusíte vědět, jak ve skutečnosti daná osoba vypadá.

Myslete na to, že dívky trénují celé týdny i měsíce svou nejlepší selfie pózu a je možné, že na focení dorazí člověk, který nevypadá jako na svých fotkách. Samozřejmě to platí i naopak – někteří krásní modelové neumí selfie vyfotit, proto vás nemusí pro váš projekt nadchnout.

Portrétní škola I - přirozené foto
O podobě vašeho budoucího modela nebo modelky vám více řekne přirozená fotka bez úprav.

Dalším rizikem oslovení cizího člověka je serióznost. Potvrdí vám to každý fotograf, která si vybírá modely na portréty formou TFP (Time For Print – Čas za vytištěnou fotku). 

Důležitá je motivace

Když někoho prosíte o pózování zdarma, může se stát, že se na vás model v den focení beze slova vykašle. Možná se divíte, jak to je vůbec možné. Mohu vás ubezpečit, že někdy lidé nepřijdou na focení, ani když za něj předem zaplatí. Důvody jsou různé – od psychologických až po zcela komické. 

Portrétní škola I - tfp
TFP (time for print), tedy čas výměnou za fotky. Skvělý způsob, jak shánět modely a zlepšovat svoje dovednosti. Ale má i svá úskalí.

Jak tedy zajistit, že model/modelka na focení opravdu přijde? Odpověď je velmi prozaická – nabídněte jim za focení odměnu! Nejlepší je se zeptat, co by si model jako odměnu přál. Někdo si bude přát vytištěné fotky, čokoládu či láhev něčeho dobrého. Pozvěte na focení i kamarádku nebo třeba přítele nové modelky – odstraníte tím veškeré pochyby o vašich úmyslech a budete působit velmi seriózně.

Nebo zkuste rovnou placenou spolupráci

Pokud máte dost odvahy, můžete oslovit modelingové agentury či freelance modelky a zeptat se na jejich ceník. Profesionální modelky vnesou do vaší práce profesionalitu, umí se tvářit do objektivu a znají své nejlepší pózy. Spolupráce s modely, kteří se věnují pózování profesionálně, je vždy skvělá a finančně není tak nedostupná, jak si možná myslíte. Stačí do agentury napsat a zeptat se na podmínky spolupráce. 

Portrétní škola I - agentury
Máte dost sebevědomí? Zkuste shánět modely přes agentury. Sice jde o placenou spolupráci, ale není to tak drahé, jak se může zdát.

Lokace a její výběr

Příprava na portrétování nezahrnuje pouze výběr vašeho modela. Je stejně důležité si správně vybrat i prostředí, kde své focení budete realizovat.

Portrétní škola I - prostředí
Prostředí je stejně důležité jako model.

Doporučuji najít klidnou kavárnu nebo veřejné prostranství, kde budete mít dostatek prostoru. Třeba v parku, altáncích, okolí divadel či univerzit. Někdy postačí pěkná či zajímavá stěna ve vašem okolí. S personálem kavárny je dobré se předem domluvit a v případě focení venku si zjistit, jestli je na vaší vybrané lokaci fotografování vůbec dovoleno. Nezbytné pro vás také bude vědět, jaké světlo tam bude v kolik hodin, aby se vám nestalo, že slunce do kavárny v době focení už nesvítí. 

Portrétní škola I - kavárna
V klidné kavárně nebo na veřejném prostranství budete mít dostatek prostoru.

Pro začátek si vybírejte jednodušší pozadí snímku, který nebude rušit nebo dokonce přehlušovat celkový dojem z fotky. Dávejte důraz na zachování pravidla kontrastu – pokud fotíte blondýnku, vyberte si tmavé pozadí, v příliš světlém prostředí váš model splyne a fotografie nebude zanechávat dostatečný dojem. Naopak s tmavým pozadím vynikne celý obličej a kontura vlasů, které by ve světlém pozadí zanikla. 

Portrétní škola I - jednoduché pozadí
Pro začátek vybírejte jednoduché pozadí, kde vaše modelka vynikne. Vybírejte takové, které s ní bude kontrastní.

Nejlepší čas a světlo na focení

Pokud je vhodné počasí, je nejlepší začít trénovat focení portrétů venku. Optimální čas je brzké dopoledne nebo pozdní odpoledne asi tři hodiny před západem slunce. V tuto dobu je světlo měkké a nebude vašemu modelu intenzivně svítit do očí.

Portrétní škola I - měkké světlo
Měkké světlo při západu slunce.

S jistotou ovšem počasí předpovídat nelze. Proto je dobré mít v záloze plán B, tedy místo, kde vás neohrozí déšť či jiná nepřízeň. Zajistěte si vždy při plánování i další lokaci, kterou můžete využít za všech okolností. Nejlepším řešením je pěkná kavárna nebo veřejně přístupné kulturní prostory.

Portrétní škola I - studio
Nejjistějším úkrytem před nepřízní počasí je fotografické studio. Ale o tom někdy příště.

Nejjistějším řešením je objednat si fotografické studio nebo ateliér, ve kterém počasí a jeho rozmary řešit nemusíte. To je ale řešení, které je vhodné pro mírně pokročilé zájemce o focení portrétů, takže se mu budeme věnovat někdy příště. 

bannermf_690x120