Preciznější úprava fotografií s pomocí grafického tabletu
Máte doma grafický tablet a ještě jste s ním nezkoušeli upravovat fotografie? Vyzkoušejte, jak se s ním pracuje při úpravě fotografií. Určitě ho oceníte zejména ve chvíli, kdy na snímku potřebujete upravit právě ty nejmenší detaily, které se ale s myší provádějí dost neobratně. Tlačítko krok zpět pak nebudete používat tak často.
Grafický tablet – deska, kterou připojíte přes USB do počítače a jezdíte po ní perem. Právě tato pomůcka je oblíbeným nástrojem pro grafiky, architekty a stavební inženýry. Umožňuje jim totiž daleko jemněji a precizněji provádět grafické práce, než kdyby používali klasickou myš.
Grafický tablet je ale také velkou pomůckou pro fotografy. Přečtěte si proto tento článek, který slouží jako takový malý průvodce prací s grafickým tabletem v Zoner Photo Studiu.
Jako papír a tužka
Jakmile poprvé připojíte grafický tablet k vašemu počítači, váš operační systém ho pravděpodobně sám ihned rozpozná. Přesto ale raději nainstalujte i ovladače od výrobce. Některé funkce by totiž nemusely pracovat správně.
Ihned poté můžete začít zkoumat, jak vlastně grafický tablet funguje a jak se s ním pracuje.
Plocha tabletu představuje celou pracovní plochu počítače. Takže levý roh desky je levý roh vašeho monitoru, pravý je pravý, střed je střed.
Co je na práci s grafickým tabletem nezvyklé, je to, že najednou v ruce nedržíte počítačovou myš, ale pero. Grafický tablet totiž funguje jako papír a tužka – kreslíte na desce a vaše práce se promítne na monitoru.
Nedivte se ale, když vás po několika hodinách práce s perem bude bolet ruka. To proto, že používáte jiné svaly než ty, které vyžaduje práce s myší. Nenechte se ale odradit.
Nastavení tabletu v Zoner Photo Studiu
Tablet nevyžaduje žádné speciální nastavení odlišující se od normální myši, proto se nebojte, že vás ze začátku budou čekat nepříjemnosti s nastavováním.
Zoner Photo Studio vám dokonce sám nabídne pod vybraným nástrojem možnosti nastavení tabletu. Můžete si tak nastavit například velikost štětce (nástroje), překrytí, rozmazání, okraje a sílu efektu.
Každý nástroj má svá specifika a také svá nastavení. Jsou si ale velmi podobná a liší se jen v malých rozdílech.
Aktivujte funkci Přítlak
Tablet funguje jako pero a papír. Čím víc perem zatlačíte, tím větší je jeho síla na papíře. A na stejném principu funguje přítlak v ZPS, který si můžete aktivovat v záložce nastavení tabletu. Čím víc tlačíte na pero, tím je vyšší síla nástroje. A naopak.
Ne každému však práce s přítlakem sedí, takže sami vyzkoušejte a posuďte, jestli se vám podobná funkce bude při úpravě vašich fotografií hodit.
Na jaké úpravy se hodí grafický tablet?
Dál už s tabletem pracujete jako s klasickou myší. Jen daleko precizněji.
Tablet pracuje tak, že každé nové „přejetí“ perem po ploše je jako nový klik myší. Tedy funguje přesně tak jako klasický papír a pero. Jenom elektronicky. Není se proto čemu divit, že si tablet velmi rychle oblíbíte.
Nesnažte se ale na něm nebýt příliš závislí, protože se může stát, že přijedete někam, kde budete muset upravovat fotografie pomocí myši, což pak pro vás může být problém.
A při jakých úpravách se dá grafický tablet využít? Jelikož se jedná o pomůcku na úpravu fotografií a grafické práce, budete grafický tablet využívat zejména v modulu Editor. Ale například na selekci, převod z RAWu na plošná nastavení není tablet potřeba.
Grafický tablet je ideální pomůcka na retušování, lokální zvýšení kontrastu, zesvětlení nebo ztmavení některých míst, případně na lokální desaturaci. V následujících řádcích se proto podíváme na to, jak pracovat s grafickým tabletem při takovýchto úpravách.
Retušování pomocí Klonovacího razítka
Na retušování se používá hlavně nástroj Klonovací razítko.
Fotografii si zvětšete na poměr 1:1. Zapněte nástroj, nastavte jej a můžete retušovat. Používejte u toho mezerník, díky kterému se můžete po celé ploše fotografie velmi dobře pohybovat. Když držíte mezerník, jakýkoli nástroj se změní na „ruku“ neboli Posun.
Klasickou retuš uděláte s tabletem daleko efektivněji, protože přesnost je daleko vyšší než u klasické myši a také přechody štětců jsou daleko jemnější.
Nemusíte si proto při práci dávat tak velký pozor jako s neobratnou myší. Uvidíte, že tlačítko krok zpět budete používat daleko méně. Například tuto fotografii jsem s pomocí tabletu vyretušoval během dvou minut, zatímco s myší by mi to trvalo třikrát déle.
Lokální kontrast
K úpravě lokálního kontrastu používejte nástroj Efektový štětec, díky němuž „vymalujete“ místa, na nichž chcete zvýšit kontrast. Zejména u portrétů – odlesky a přechody stínů a světel. Doladění kontrastů vám pak zabere méně času než práce s myší.
Lokální desaturace
Lokální desaturace (nebo efekt) se používá, když je na fotografii něco výrazně barevné a velmi to ruší celkový dojem ze snímku. Snižte proto saturaci cca o 50 až 70 procent. Nikdy ale ne do odstínů šedi. Tato rušivá místa pak opět „vymalujte“.
Vyzkoušejte si sami práci s tabletem
Tablet vám dává preciznost, kterou můžete velmi efektivně a rychle využít při jakýchkoli úpravách v nejrůznějších grafických editorech. Tak proč to nezkusit, když ZPS přímo podporuje používání tabletů?
Pokud nad koupí grafického tabletu teprve přemýšlíte, můžu vám doporučit značku Wacom, typ Intuos Small Pen, který je opravdu velmi solidně zpracovaný. Na úpravu fotografií stačí, když si zakoupíte tu nejnižší řadu.
Zoner Photo Studio pak můžete vyzkoušet na 7 dní zdarma, dejte nám pak vědět, jak se vám fotografie upravují pomocí grafického tabletu.