Přidejte do fotografie odlesk objektivu
V poslední době jsou odlesky objektivů a zejména jejich umělé přidávání, velmi populární. Odlesk může fotku oživit, dodat jí dynamiku nebo příběh. Ale zároveň jí to může uškodit. Ukážeme vám, jak odlesk do fotografie přidat a taky to, kde ho rozhodně nepoužívat.
Odlesky objektivů často vznikají při fotografování v protisvětle, tedy při focení směrem do slunce. Proto musíte počítat s tím, že na fotkách vzniknou přepaly.
Někdy ale slunce není v té pozici, kterou bychom si představovali, a proto je jednodušší přidat falešná sluníčka do fotografií pomocí úprav než dlouze čekat na správnou polohu slunce.
Ostatně i já jsem například přidal odlesk objektivu do fotky v článku o zlaté hodince. A výsledek podle mě stojí za to, i když se jedná o fotografický podvod.
V tomto článku vám proto ukážu, jak pomocí Zoner Photo Studia jednoduše přidat odlesk objektivu do fotografie. Pokud vás ale trápí opačný problém a potřebujete odlesky z fotografie odstranit, jako návod vám poslouží tento článek.
V ZPS můžete odlesk přidat pomocí dvou způsobů – pomocí štětce s barvou nebo přímo pomocí funkce odlesk objektivu (Shift+R).
Barevný štětec
Použití barevného štětce je jeden z nejlepších způsobů, jak odlesk objektivu do snímku přidat.
Při úpravě však myslete na to, že musíte vybrat takovou fotku, na které je náznak svitu slunce nebo odlesků. V opačném případě bude na první pohled znát, že je fotografie upravená.
Fotografie, do níž jsem se rozhodl falešný odlesk přidat, je vyfocená proti světlu, takže jsou na ní všechny obrysy rozzářené a je patrné, že z protější strany slunce svítilo.
Postup při úpravě snímku v ZPS je následující:
- Otevřete si fotku a zvolte nástroj štětec.
- Důležité je nastavit v jeho parametrech co největší rozmazání, odpovídající velikost a krytí. Hustotu můžete lehce stáhnout.
- Režim štětce nastavte na režim Závoj.
- Do patřičného místa párkrát klikněte štětcem podle potřeby. Hlavně ale nepřehánějte intenzitu. U této úpravy platí, že méně může být více.
Takto vypadá fotografie po aplikování štětce:
Fotografie před úpravou a po ní:
Funkce odlesk objektivu v ZPS
Kromě použití štětce můžete falešný odlesk objektivu v ZPS vytvořit přímo pomocí funkce Odlesk objektivu (Shift+R). Přestože já raději používám nástroj Štětec, funkce Odlesk objektivu je jednoduchá a rychlá, proto sami vyzkoušejte, co vám bude vyhovovat víc.
V této funkci lze nastavit hodně parametrů. Pokud většinu z nich zrušíte, můžete dostat i podobný výsledek, jako s použitím štětce. Pokud se všechny přídavné odlesky do situace hodí, můžete je tam nechat, ale opatrně – pozornost by měla vždy zůstat na hlavním motivu fotky, ne na části odlesku.
Vložení hotového odlesku
Vhodný odlesk můžete také najít a stáhnout. Na internetu najdete spoustu hotových odlesků na černém pozadí. Je ale potřeba ctít autorská práva a vyhledávat odlesky, které jsou volně použitelné.
Jeden takový hotový odlesk jsem použil i při úpravě této fotografie – slunce na ní už nesvítilo tak tak intenzivně, jak by bylo potřeba, takže jsem ho trošku zvýraznil vložením odlesku.
K vložení odlesku použijte nástroj Vložit obrázek.
Vložený obrázek můžete přesouvat a nastavit ho tak, jak potřebujete.
Aby zmizelo černé pozadí, je potřeba obrázek vkládat v režimu Závoj.
Po transformaci a zvětšení je dobré použít ještě zmíněnou metodu se štětcem.
Takto vypadá porovnání původní a upravené fotky.
Nepoužívejte odlesk všude
Zejména pro začínající fotografy je používání této funkce velmi „průlomové“ a podobně jako HDR nebo lokální odbarvení je to může svádět k tomu používat tuto funkci všude tam, kde to jenom jde. I já jsem se ze začátku dopouštěl podobné chyby. Ale chybami se člověk učí.
Proto vždycky myslete na to, že jsou i fotografie, na které se tato úprava nehodí. Například takto by to rozhodně vypadat nemělo. To, že je to letní fotka, neznamená, že na ní musí být i slunce. Odlesk přidávaný do míst jako koruna stromu, zeď domu nebo jakékoliv místo, kde by slunce normálně být nemělo, je prostě fotografická chyba.
Přidávání falešných sluníček do fotografie může fotku oživit, ovšem je třeba mít na paměti, že tyto „malé podvody“ nejsou metody, které ze špatné fotky udělají dobrou, ale slouží pouze jako pomoc k drobnému zdokonalení. Odlesk objektivu by se rozhodně neměl vyskytovat na každé vaší fotce.
Líbí se vám úprava? Stáhněte si Zoner Photo Studio na 7 dní zdarma a vyzkoušejte si podobným způsobem upravit i vaše fotky.