Pro lepší fotky koní zkuste porozumět chování zvířat
Každé plemeno koně má svá specifika a na ně by se mělo dbát obzvláště při fotografování. Stejné je to i s jednotlivými jezdeckými disciplínami, kde se pokaždé klade důraz na jiný moment. Obecně je však dobré hlídat si při fotografování koní pozici uší, krku, plecí a nohou. I správné zachycení oka koně je důležité – fotka pak tvoří dokonalý celek.
Chcete-li mít hezké fotky koní, myslete vždy na skutečnost, že každý kůň na nich musí vypadat opravdu jako kůň, nikoli jako osel, lama nebo jiné zvíře. Přednosti koně musíte zdůraznit a nedokonalosti naopak potlačit. Tato práce spočívá pouze na vás, na fotografovi.
Co plemeno koně, to způsob prezentace
Některá plemena koní vyžadují vyloženě specifickou prezentaci: mini-koně mají být fotografování tak, aby vypadali jako koně velcí, american quarter horse musí mít krásně vyrýsované a svalnaté plece a záď a tak dále. Podle těchto požadavků je třeba přizpůsobit postavení koně vůči fotografovi. A taky výšku, z jaké bude kůň fotografován – tedy jestli budete zvíře fotit z nadhledu nebo podhledu.
S prezentací konkrétního plemene také souvisí i konkrétní jezdecké vybavení: americká plemena koní jsou typická s masivní ohlávkou se stříbrným kováním, arabská plemena naopak s tenoučkou předváděcí ohlávkou, achaltekinští koně navíc s „obojkem“ okolo krku.
Zachycení koní rozhodně není jednoduchou záležitostí. Je třeba koně dobře znát a naučit se číst jejich chování. Díky tomu budete vědět, kdy je ten správný moment zmáčknout spoušť.
Uši prozradí, kam směřuje pozornost
Uši koně by měly být na fotografii pozorné, tedy zaměřené směrem vpřed. Pokud se bude kůň soustředit na věci, které ho budou rozptylovat vzadu nebo po stranách, otočí uši tím směrem, kde se zrovna rozptýlení nachází. Pak bude na výsledné fotografii spíš připomínat oslíka než koně.
Naopak uši natočené dozadu jsou přijatelné v momentě, kdy bude například dovádět s jiným koněm ve výběhu a dá najevo svůj nesouhlas svým postojem. Tato fáze natočení uší koně je přípustná i u některých jezdeckých disciplín.
Při fotografování koní ze strany, případně z mírného podhledu, dbejte na to, aby byly vidět obě uši koně. V případě, že bude viditelné pouze jedno, bude kůň působit spíše dojmem jednorožce.
Například na této fotografii můžete vidět, že uši koně směřují dozadu. Z fotky můžete vyčíst, že v pozadí byl nějaký rozruch. A kvůli tomu není zobrazení koně na snímku příliš líbivé.
Naopak na tomto snímku jsou uši koně natočené správným směrem:
Ostré a živé oko je středobod fotografie
Nejenom oko koně by na fotografii vždycky mělo být ostré – stejná zásada platí i při focení dalších zvířat i při focení lidí. Oko je zásadním středobodem celé fotografie a fotografové by mu při komponování měli věnovat velkou pozornost.
Mimo to je vždycky potřeba dbát na fakt, že oko by nikdy nemělo být mrtvé, tedy bez náznaku odlesku a tvaru. Zajistěte tedy dopad jakéhokoli zdroje světla do koňského oka, aby vypadalo „živě“ a krásně prokresleně.
Na této fotografii je oko koně černé, působí tedy velice temným dojmem, který příliš nezaujme.
Naopak na této fotografii už oko koně vypadá správně, protože má v sobě tolik potřebný odlesk. Díky tomu má oko naprosto jasný tvar.
Kulatým krkem k vznešenosti
Pokud chcete zachytit koně jako vznešené zvíře, můžete toho snadno docílit v momentě, kdy bude jeho krk krásně kulatý, tedy když se bude dívat směrem dopředu a dolů. Na rovném nebo na opačně prohnutém krku nic vznešeného rozhodně není.
Plece zdůrazní mohutnost
Stejné je to i s plecemi. Pokud bude cílem zachytit koně, který má vypadat mohutně, je třeba si počkat na moment (nebo jej zajistit ve spolupráci s asistentem, který bude koně předvádět), kdy bude mít kůň nakročeno vpřed svou přední nohou, která je více vzdálena od nás. Opticky se tak plece otevřou a budou výraznější.
Na této fotografii jsou velmi dobře vidět plece při nakročení levé přední nohy vpřed. Plece v tomto případě působí nevýrazně a velice úzkým dojmem.
Na této fotografii je kůň nakročený správně, tedy pravou přední vpřed. Díky tomu plece působí mohutně a vyrýsovaným svalnatým dojmem.
Pozor na nevhodné momenty
Naprosto jasnými nežádoucími momenty jsou ty, kdy má kůň v hubě udidlo, když jezdec aktivně používá otěže a když je huba koně otevřená, případně když je jazyk koně vyplazený. Takový moment si žádný z jezdců za rámeček rozhodně nebude chtít dát.
V příštím článku se společně podíváme na to, jak by měl být kůň správně zachycen v pohybu s ohledem na jeho nohy. Krok, klus, cval, ale i trysk pokaždé vypadají na fotografii jinak a takové momenty mohou zvířeti na jeho kráse ubrat, nebo naopak přidat.
Zajímá vás fotografování koní více? Přečtěte si také: