Proč zálohovat rawy

RAW formát, jakožto surová forma fotografie, je základ na kterém můžete stavět. Pokud tento soubor však už nemáte, těžko v budoucnu provedete úpravy, které by fotografii slušely více. Navíc, když se technika a programy neustále vyvíjí a zlepšují, můžete teď vytvořit mnohem lepší výstupy než před několika lety, a to díky novým postupům zpracování. I to je jeden z důvodů proč RAW formát z počítače neodstraňovat.

Veškeré technologie se postupem času zdokonalují, fotografii nevyjímaje. Do nejčastějších činností fotografa můžeme zařadit i úpravu samotných fotografií. Čas od času je dobré ohlédnout se zpět a odstranit chyby, které jste na fotografiích udělali v post procesu. Na to je však nejlepší mít základní surovou fotografii – tedy v RAW formátu.

RAW, digitální negativ

Tak jako minulé generace fotografů odkládaly svoje negativy, aby se z nich kdykoli, třeba i po desetiletích daly udělat hotové fotografie, tak by si i současní fotografové měli zálohovat své surové snímky. Je zřejmé, že není vhodné zálohovat úplně všechny záběry, ale zálohovat ty povedené se vyplatí.

Nové procesy, nové trendy

Digitální sféra se velmi rychle vyvíjí. Tak, jak zlepšují fotoaparáty, tak i programy na zpracování fotografií jdou pořád kupředu, jsou modernější, některé algoritmy programů dokáží lépe zpracovat fotografii a udělat je tak kvalitnější. Však uživatelé Zoner Photo Studia, kteří jsou s námi již několik let, vědí své. Byla by velká škoda, kdyby se velmi povedené fotografie (častokrát špatně zpracované v editoru) nepřepracovaly do nové lepší podoby. To by s JPG souborem už moc nešlo, ale pokud máte zálohovaný RAW soubor, tak nic nebrání tomu dodat starým fotografiím zašlou slávu.

Špatně zpracovaná fotografie.jpg
Špatně zpracovaná fotografie.
Ta samá fotografie, zpracovaná jiným, lepším procesem.jpg
Ta samá fotografie, zpracovaná jiným, lepším procesem.

Trendy se ve všem mění, a fotografie není výjimkou. Možná právě ty novější úpravy budou více slušet některým fotografiím a udělají je tak lepšími. To se však nedá ověřit, pokud nemáte fotografie zálohované v té nejsurovější (nejlepší možné) podobě.

Zálohované RAW formáty.jpg
Zálohované RAW formáty.

Odosobnění

Dalším příkladem je, že když se vrátíte z fotografování, a fotografie začnete upravovat ihned. Jste plní emocí z fotografování a úprava fotografií je tak do značné míry ovlivněna. Někdy není na škodu se od úpravy odosobnit a udělat jí znovu později. Zkuste to na sobě a sami uvidíte. Zkuste znovu zpracovat rok staré fotografie. Zjistíte, že na fotografie, ale i na úpravy máte lepší pohled, uvažujete více racionálně. Obvykle je pak i méně výstupů, ale o to kvalitnějších (což bývá také bývá plus). Následně si zkuste výstupy porovnat.

01a01b02a02b

Jeden příklad za všechny

Svatba je jedna z událostí, na které nesmí fotograf chybět. Tehdejší trend úprav však může být o několik let později až komický a lidé tak fotografie ze svého velkého dne nebudou ukazovat. Pokud však máte zazálohované rawy, není problém fotografie (klidně i za klientův příplatek) zpracovat znovu.

Zálohovat rawy by měl každý fotograf, který to s fotografií myslí opravdu vážně a chce se rozvíjet. Nejen pro o, abyste starším fotografiím dodali zašlou slávu. Uvidíte také chyby z minulosti, kterých jste předtím nevšimli, a vyhnete se jim v budoucnu.