Profil fotografa – Pavel Kulhánek: Spojení fotografie a přírody je neskutečný relax
Jeho alba na Zoneramě se plní fotografiemi přírody, které by se dost dobře mohly vyjímat jako velké zarámované zvětšeniny nebo by se mohly umístit do nejedné obrazové publikace. Tentokrát jsme si s k rozhovoru vybrali autora, který se vydává za lovem snímků živé přírody.
Co Vás přivedlo k fotografii?
Jako většina lidí jsem si v mládí pořídil první digitální kompaktní fotoaparát. Fotografoval jsem převážně výlety, oslavy a dovolené. V roce 2007 jsem se stal šťastným majitelem mé první zrcadlovky, ovšem i nadále jsem fotil převážně rodinné události. Na jaře 2010 jsem již s novým tělem a objektivy začal fotit intenzivněji, a to především přírodu.
S jakou technikou se vydáváte do terénu?
Oblíbil jsem si značku Canon a u ní asi chvíli zůstanu. Vlastním Canon EOS 350D a Canon EOS 7D a na nich střídám objektivy Canon 17–40 mm F4L, Canon 50 mm F1,8 II, Canon 100 mm F2,8L Macro, Canon 200 mm F2,8L II, Canon 100–400 mm F4,5-5,6L a Canon extender 1,4×.
Rodině jsem pak v minulosti věnoval Canon EOS 1000D se setovými objektivy, který také ještě občas využiji.
To není zrovna málo. Nosíte všechno vybavení s sebou, nebo volíte podle toho, co zrovna jdete fotografovat?
S mojí první zrcadlovkou jsem musel řešit i to, v čem ji budu přenášet. Tenkrát jsem si koupil pouzdro Lowepro Toploader. S přibývající technikou jsem si musel pořídit i větší fotobatohy. Zkusil jsem i značku Kata, ale vrátil jsem se zpět k mému osvědčenému Lowepru. Po dlouhém výběru jsem koupil Pro Trekker 400 AW, do kterého se mi vejde opravdu vše, co potřebuji a zbude místo i na malou svačinu. (úsměv)
Beru ho s sebou vždy, když jedu na delší fotovýlety. Pokud ale vyrážím jen do blízkých lokalit, vystačím si s menší výbavou a naskládám ji do lehčího fotobatohu Lowepro Photo Sport 200 AW. Na tuto otázku se tedy nedá úplně jednoznačně odpovědět. Jsou situace, kdy mám vše a naopak i situace, kdy vyrazím pouze s fotoaparátem a jedním objektivem.
Vaše galerie na Zoneramě patří právem k těm nejnavštěvovanějším. Ve svých fotografiích se zaměřujete především na fotografování přírody. Byl to už prvotní cíl, nebo se to vyvinulo postupem času?
Prvotní cíl byla láska k přírodě. Vyrůstal jsem na vesnici a otec mě učil poznávat zvířata, rostliny i hlasy ptactva. A právě s těmito objekty jsem i ve svých fotografiích začínal. Dnes se díky všem svým objektivům snažím střídat náměty, a to především podle lokality, ve které se aktuálně nacházím, a také podmínek.
K Vašim snímkům neodmyslitelně patří sametový bokeh. Který objektiv nikdy nenecháváte doma?
Štěstí přeje připraveným. (úsměv) Jak jsem již zmínil v minulé odpovědi, snažím se objektivy střídat, ale nikdy v mém fotobatohu nesmí chybět Canon EF 100 mm F2,8L Macro. To je ten pravý objektiv pro sametový bokeh. (úsměv)
Jak vypadá příprava na konkrétní fotografování – zjišťujete co nejvíce informací dopředu, nebo spíš dáte na náhodu?
Své cesty za fotografií plánuji. Zjišťuji si na internetu různé informace a na stejná místa se rád vracím za získáním ještě kvalitnějšího snímku. Ale musím říct, že pro mě spoustu zajímavých snímků vzniklo naprostou náhodou.
Máte nějaký vlastní snímek, který stál hodně úsilí, za který jste opravdu rád, že se povedl?
Mám spíše vysněný snímek. Již pár let naháním Vlhu pestrou a stále se mi jí nepodařilo vyfotit podle mých představ. Letos se mi však podařilo něco, co jsem hledal ve své oblíbené lokalitě několik let, a to vyfotografovat Rosničku zelenou. Není tak těžké ji vyfotit, ale spíše na ni vůbec natrefit. Tyto snímky mě tedy nestály zase tolik úsilí, ale jsem za ně velmi rád. A opět dopomohla náhoda, protože mým záměrem v ten den byly vážky.
Jak moc do svých fotografií zasahujete v počítači?
Už si ani nepamatuji, kdy jsem naposledy vyfotil snímek v JPEGu. Snad jen když fotím chytrým telefonem. (úsměv)
Takže zasahuji, jelikož všechny mé fotografie pořizuji do formátu RAW. Nedokáži si představit nechat vše na automatice fotoaparátu. Mimo jiné chci mít tu možnost upravit si podle sebe expozici, jas, kontrast, teplotu barev atd.
Někdy mě políbí múza a snažím se o viditelnější úpravu ve Photoshopu, ale většina těchto děl končí v koši. K vyvolání snímků z RAWu používám software od Canonu Digital Photo Professional a výsledný snímek jemně doladím ve Photoshopu. Na cestách občas používám svůj tablet, kde mám nainstalovaný software Photoshop Touch.
Vaše fotografie by určitě obstály v lecjaké přírodopisné publikaci. Fotografujete pouze pro sebe, nebo už dopředu počítáte s otištěním některých záběrů v tisku?
Fotografuji hlavně pro sebe. Spojení přírody a fotografie je pro mě neskutečný relax. Přítelkyně mě sice již delší dobu přesvědčuje, abych své snímky zveřejnil, ale jsem k sobě hodně kritický a odhodlal jsem se trochu odtajnit až zde na Zoneramě.
Proč právě Zonerama? Používate Zoner Photo Studio?
Zoneramu jsem si vybral především kvůli webovému designu a celkové přehlednosti.
Zoner Photo Studio znám, měl jsem možnost ho vyzkoušet, ale místo v mém PC si ještě nenašlo. Jediný software od ZONERu, který zatím používám, je tak aplikace Zonerama pro Android.