Průzkum: Jak vnímají focení modelky a modelové?

Co je člověk ochotný podstoupit pro hezký obrázek a jak vnímá proces focení. Abychom to zjistili, udělali jsme si takový malý průzkum. Podobně jako je součástí kupního procesu dotazník spokojenosti, oslovili jsme několik modelek a modelů a zeptali se, jaká je jejich zkušenost s focením. Jak jej vnímali a aktuálně vnímají. Co jim dělá radost a naopak. Výsledky průzkumu nás velmi překvapily, a bohužel ne v pozitivním smyslu slova.

Když fotíme, je velmi důležité, abychom si uvědomili pocity těch před objektivem. Brát v potaz jejich potřeby, nepodporovat nervozitu a nevyvolávat traumata. Zeptali jsme se lidí, kteří před objektivy stávají nebo někdy stáli, jak to vnímají, případně co by fotografům poradili. Mezi 43 dotazovanými byli ženy, muži, začátečníci i profíci.

Editor fotek,
který nezná hranic
Stáhněte

Byli jsme bohužel nemile překvapení, kolik z dotazovaných odcházelo z focení s pocitem, že už před foťák nikdy nevstoupí, a to kvůli nešetrnému chování fotografa. Modelky a modelové se často setkávají s hrubým zacházením, s kritikou a mnohdy také se sexuálním obtěžováním. Jsou často v pozici objektu nebo předmětu, a to není dobré pro poměrně křehký vztah, který spolu fotograf a pózující mají.

Sexuální obtěžování během focení 

Začneme rovnou tím nejpalčivějším problémem. Během focení se poměrně často stává, že fotograf neodhadne hranice. Samozřejmě nejčastěji je to v případě, že se model/ka svléká. Ale nejen tehdy. Více než 50 % námi dotázaných špatnou zkušenost z focení a naprostá majorita těchto zkušeností je způsobeno sexuálním obtěžováním. 

Občas se jedná o nevhodné výrazy, jako např. „nebuď upejpavka“ nebo jiné sexuální narážky. Ojediněle se jedná o sexualizování nezletilých. Zkušenosti s námi sdíleli i ti, kteří si zažili osahávání a doteky bez dovolení, nabídky sexu, nucení do svlékání nebo jiné, více osobní otázky. 

Jakýkoliv dotyk modela či modelky musí být s jejich souhlasem.

I pokud jde o nevinné úpravy padajících pramenů vlasů či oblečení. Fotograf by měl dopředu oznámit co se chystá udělat a rovnou se i zeptat, zda je to v pořádku.

Průzkum: Jak vnímají focení modelky a modelové?

Na začátku focení může fotograf například říci: „Teď se tě občas dotknu, abych něco poupravil/a, a kdyby ti to bylo nepříjemné, neboj se mi to říct.“ 50 % dotázaných má velký problém s tím, když se jich někdo dotkne bez zeptání. 

Některé modelky k tomuto uvedly, že dotaz, zda je dotyk v pořádku, je vždy potěší. Jsou ochotné to tolerovat nanejvýš fotografům, které znají a jsou s nimi přátelé. Ale i tam je to s křehkými hranicemi. 

Ty, které se s obtěžováním setkaly, často nebyly schopné se bránit, protože byly paralyzované nebo v šoku. Člověk může být takovou zkušeností velice zaskočený a je naprosto pochopitelné, že v tu chvíli nedokáže adekvátně zareagovat.

Nedostatečná komunikace 

Dalšími negativními zkušenostmi, které z dotazníků vzešly, by se daly shrnout slovem komunikace

Z odpovědí vyplynulo, že velmi často jsou třecími kameny rozdílné názory na výsledné fotografie. Nejčastěji v případě, kdy se modelce fotografie nelíbí a fotograf odmítá její názor nebo úpravy fotografie. Označování na sociálních sítích, ať už odmítané ze strany fotografa, a nebo nechtěné ze strany modelky bylo další téma, které svou četností převyšovalo ostatní. Případně nedodávaní fotografii v dohodnutém čase nebo vůbec. 

Základem kvalitního (fotografického) vztahu je komunikace, což preferuje 91 % modelek, aby s nimi fotograf komunikoval. 

Během focení by 81 % dotázaných rádo konzultovalo výsledek např. prostřednictvím náhledů. Setkali jsme se názory, že fotka je věc fotografa a model/ka mu nedokáže poradit, které fotky vybrat a co změnit. Zpoza foťáku je mnoho věcí, kterých si fotograf nemusí všimnout. Pózující je ale vidí, protože vnímají sebe a na fotce hledají jiné aspekty než fotograf. Pro nás je zásadní kompozice, světlo, úhel a jiné technické detaily kolem. 

Pro foceného je primární on: jak vypadá tvář, výraz, poloha těla. Zda je to slušivé a nebo ne. I toto je zásadní součást výsledných snímků. Spolupráce lidí před i za objektivem by měla být v symbióze. 

Fotografka nebo fotograf?

Výsledky dotazníku ukázaly, že 58 % dotázaných raději spolupracujefotografkou nežli fotografem. U můžu zažívají statisticky více nátlaku a nekomfortu. Některé modelky se doslova bojí fotit s muži. To bohužel mění podmínky pro ostatní kolegy, kteří ke své profesi přistupují profesionálně a respektují pravidla komunikace. Ženy fotografky netvoří výjimku. Zde se nerespektování pravidel projevuje obdobně, jak zveřejňováním fotek bez jejich souhlasu, tak nevhodnými doteky.

Průzkum: Jak vnímají focení modelky a modelové?

Řešením pro fotografy, kteří se setkávají se strachem ze strany oslovených modelek, může být přizvání třetí osoby. Přítele, přítelkyni, manžela nebo manželku focených. Případně kamaráda či kamarádku, ať už vaší nebo focených. Jednoduše osoby, která pomůže s budováním pocitu bezpečí.

S velkou nervozitou před focením bojuje 58 % dotázaných. 16 % respondentů uvedlo, že před focením nejí, někdo dokonce zvrací a někdo se nedokáže uvolnit vůbec. V takových případech neuškodí zklidnění situace, rozhovor o příjemných tématech, podpora a dostatek prostoru a času.

Co modelku či modela při focení potěší?

Odpovědí bylo opravdu hodně a shrnutí je zhruba takové:

  • Dobrá nálada a atmosféra, může pomoci např. hudba.
  • Všeobecné nadšení do focení a profesionální instrukce.
  • Pochvaly od fotografa, chválení dobře odvedené práce. 
  • Povzbuzující slova jako „tohle je boží póza“, „takhle vydrž, vypadáš jako bohyně.“
  • Uvolněná nenucená konverzace a nebo společné téma.
  • Když nechá fotograf vložit umělecký input i modelku. 
  • Vnímání detailu. 
  • Přátelský přístup a naslouchání potřebám modelky.
  • Přítomnost asistentky nebo asistenta. 

Co dokáže rozhodit? 

Z velkého množství odpovědí je shrnutí asi takové: 

  • Nepříjemná komunikace nebo její nedostatek.
  • Nulová komunikace a ticho u focení. (I tichý chod fotoaparátu dokáže rozhodit.)
  • Nekonstruktivní kritika.
  • Nevhodné chování a poznámky na tělo. 
  • Oplzlé a sexuální poznámky.
  • Nucení do čehokoliv.
  • Lhostejnost vůči potřebám modelky.
  • Negativní přístup nebo uzavřenost vůči modelčiným nápadům.
  • Uspěchanost nebo netrpělivost.
  • Nepřipravenost, zmatečnost, či nulová koordinace.
  • Lidi okolo.
  • Nedochvilnost.
  • Když se pózující cítí jako předmět.

Doporučení od modelek a modelů

Respondentům jsme položili otázku, co by fotografům doporučili. Odpovědi jsou víceméně spojením bodů výše, ale opakování matkou moudrosti, tedy: 

  1. Připravujte se na focení.
  2. Držte si svůj styl a tempo.
  3. Udržujte příjemnou atmosféru u focení.
  4. Usmívejte se. Je skvělé, když je vidět, že to člověka baví. Model/ka má pocit, že se focení daří a on/a vypadá dobře.
  5. Fotograf má moc člověka opravdu vyzdvihnout, je dobré na to myslet.
  6. Komunikujte. Raďte. Pomáhejte.
  7. Ptejte se, navrhujte … ale nenuťte (on/y do toho stejně většinou půjdou).
  8. Mluvte a nesahejte bez svolení.
  9. Pózující se nevidí, ukazujte náhledy.
  10. Modelové a modelky jsou taky lidi.

Na závěr pár vět od dotázaných

Průzkum: Jak vnímají focení modelky a modelové?

„Mám ráda přátelskou atmosféru, je super, když má fotograf nějakou svou představu a sladí jí dohromady s tou mou. Zároveň si vyslechne i mé nápady a vznikne něco skvělého. Mám ráda, když mi řekne: „Teď se spíš postav takhle a takhle.“ To je fajn.“

„Komunikujte! Prosím. Focení, kdy fotograf mlčí, nic neříká, za dvacet minut skončí a na fotkách potom vidím své blbé výrazy, trčící vlasy…“

„Potvrzujte termíny, dávejte vědět o tom, jak dlouho vám budou fotky trvat upravit (i kdyby to bylo pět měsíců, chci to vědět). Ještě doporučuji poslat minimálně jednu fotku z celého setu před tím, než pošlete zbytek, s tím, jestli se modelovi líbí barvy atd. Děkuji.“

„Hrozně si cením, když mi fotograf pošle náhledy a já mám možnost vybrat si, které fotky má upravovat. Protože je řada fotek, které sice vypadají kompozičně/světelně krásně, ale já tam zrovna mám hlavu jak brambor a fakt je mi potom nepříjemné to sdílet. I když vím, že ten člověk tomu dal kupu času a strašně si toho času vážím, ale fakt si tam připadám tlustá/ošklivá, protože je to zrovna můj blbý úhel.“