Recenze: Sony FE 70-200 f/4 G OSS, univerzální společník do přírody i na sport

Hledáte univerzální zoomový objektiv na váš systémový kompakt Sony A7 či A7R? Odpovědí může být Sony FE 70-200 f/4 G OSS. Je to první prémiový telezoom pro full-frame systémové kompakty z řady Sony Alpha. V naší recenzi se na tento must-have objektiv podíváme trochu důkladněji. Přečtěte si, jak se nám osvědčil v praxi.

Nehledě na značku, objektivy tohoto rozsahu a světelnosti (i u značek jako Canon či Nikon) patří k vyšší třídě. S tím se pojí kvalitnější motorek pro rychlejší a přesnější ostření, což činí tento typ objektivu vhodným pro každou příležitost.

Recenze: Sony FE 70-200 f/4 G OSS, univerzální společník do přírody i na sport
Sony FE 70-200 f/4 G OSS.

Práce s objektivem

Objektiv je ideální na focení krajiny nebo různých akcí, jako jsou koncerty, svatby či dokonce sporty, jako například automobilové závody. Kombinace minimální clony f/4 a delšího ohniska dokáže zamýšlený objekt pěkně oddělit od pozadí a zároveň není ohnisko tak dlouhé, aby se s ním nedalo fotit v interiéru.

Recenze: Sony FE 70-200 f/4 G OSS, univerzální společník do přírody i na sport
Při focení objektů v pohybu dokáže objektiv přesně sledovat zaostřovací bod a zachovat objekt ostrý.
Recenze: Sony FE 70-200 f/4 G OSS, univerzální společník do přírody i na sport
Svatební pár je odpíchnutý od pozadí a tak může ve výsledné fotografii krásně vyniknout.

Focení zvířat? Ano, ale spíše těch velkých. Na focení ptactva je toto ohnisko stále poměrně krátké. Ve výsledku to znamená, že sýkorku na stromě sice vyfotíte, ale nevyplníte s ní celé políčko. Makro fotografii s ním určitě nepořídíte, jelikož minimální zaostřovací vzdálenost je 100 cm.

Recenze: Sony FE 70-200 f/4 G OSS, univerzální společník do přírody i na sport
Navzdory tomu, že sýkorka byla od objektivu vzdálená jen pár metrů, nepokrývá dostatečně velkou plochu fotografie na to, aby v ní vynikla.

Objektiv má v sobě zabudovanou stabilizaci obrazu a společně se stabilizací uvnitř těla fotoaparátu (v mém případě Sony Alpha A7III) funguje velmi dobře. Dokonce tak dobře, že dokážete udržet stabilní fotografii či video i při nejdelším ohnisku. Když už hovoříme o videu, celá ostřící a stabilizační soustava pracuje extrémně potichu. Takže i při nahrávání zvuku z interního mikrofonu fotoaparátu neuslyšíte v záznamu takřka žádné zvuky ostření.

Poměr cena/výkon

Pokud se vám zdá světelnost f/4 příliš málo, můžete se poohlédnout po koupi jeho dražšího bratra – Sony FE 70-200mm f/2.8 GM OSS. Rozdíl v ceně je zhruba 38 tisíc kč, což znamená dvojnásobek ceny nižšího modelu. Je tedy dobré si rozmyslet, jestli si za něho připlatíte, nebo si do fotobatohu raději přibalíte blesk. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že se spolu kamarádí.

Obsah balení

Samotný objektiv s hmotností 840 g a filtru s průměrem 72 mm je vzhledem ke svému robustnímu konstrukčnímu zpracování v podstatě lehkou variantou teleobjektivu. Fanoušky náročnějších podmínek potěší utěsnění proti prachu a vlhkosti. 

O tom, že tento objektiv patří k prémiovějším modelům, vypovídá také obsah balení. Kromě klasiky jako přední a zadní krytky objektivu v něm najdete také sluneční clonu a ochranné pouzdro. Nechybí ani držák na stativ, který je u teleobjektivů v podstatě nezbytný.

Závěr

Se svou cenou 39 990 korun je objektiv Sony FE 70-200mm f/4 GM OSS sice dražší než konkurenční modely, ale svou univerzalitou a kvalitou se určitě hodí do nejednoho fotobatohu.

Klady vs. zápory

+ kvalitní konstrukce

+ rychlost ostření

+ ostrost obrazu

+ kresba

+ skvělá stabilizace

+ AF lock – přídavná tlačítka

– cena