S jakým fotografickým vybavením pod vodu?
Dovolenková sezóna je v plném proudu, na dovolené se bez svého fotoaparátu neobejde snad žádný fotograf. Pokud hledáte něco nového, zkuste podvodní fotografii. Povíme vám, co všechno budete potřebovat. Samozřejmě přidáme i pár rad, tipů a triků, jak si poradit pod vodou.
Pokud vybíráte, jaký přístroj vezmete pod vodu, máte dneska široké možnosti. Nepotřebujete už pouze odolný fotoaparát. Není se čemu divit, každý výrobce chce být něčím originální, něčím zajímavý. Proto jako první přišel Sony s vodotěsným smartphonem SONY XPERIA Z1. S ním se však nedalo pod vodou fotografovat, protože ve vodním prostředí nereagovala doteková obrazovka. Sony tedy tento model vylepšilo tak, aby zvládl ve vodě i fotografovat. Nyní (červenec 2014) je mnoho typů mobilních telefonů, které dokáží fotografovat i pod hladinou. Nezapomeňte však, že výrobci vysloveně zakazují používání těchto mobilů ve slané vodě a jsou určené do maximální hloubky 1,5 m.
Kompaktní fotoaparáty
Vodotěsné kompaktní fotoaparáty se dají pořídit za ceny podobné suchozemským kompaktům. Proto pro případ, že plánujete fotografovat pod hladinou, ale ne nijak vážně, jsou tyto kompakty správná volba. Vybírejte také podle hloubky, do které si můžete fotoaparát vzít, pravděpodobně to však nebude víc než 10 m. Nechce-li se vám investovat do nového fotoaparátu jen kvůli drobným vodním hrátkám, pořiďte si plastové podvodní pouzdro, které váš fotoaparát ochrání od nechtěné vlhkosti a vody.
Podvodní pouzdra
Ceny pouzder na zrcadlovky se pohybují od 1500 Kč. V této cenové hladině jsou především takzvaná „sáčková“ podvodní pouzdra. Fotoaparát v sáčku se hůř ovládá, ale po chvíli cviku zvládnete nastavit všechny základní parametry i stisknout spoušť. Vlastnosti těchto výrobků volte dle vašeho fotoaparátu a zkušeností s potápěním. Délka pouzdra na objektiv a rozměr pouzdra volte podle velikosti fotoaparátu. Jednoduše řečeno tak, aby se do pouzdra váš fotoaparát vešel. Hloubku volte podle předpokládaného ponoru, do 5 metrů se můžete ponořit s jakýmkoliv pouzdrem.
Pamatujte, že ochranu proti vodě nemusíte používat jenom na potápění. Dá se využít i při vodních a zimních sportech, nebo v nepříznivém počasí.
„Igelitová“ pouzdra se možná budou někomu zdát nespolehlivá, ale není problém jejich spolehlivost otestovat. Naplňte pouzdro papírovými kapesníky a ponořte se s ním. Je to jednoduchý test, ale je velmi účinný. Případně, pokud nechcete svojí zrcadlovku vystavit vodě, můžete to zkusit se starším modelem. Jak známe fotografické nadšence, digitálních přístrojů mají doma několik.
Pokud vás láká potápění ve větších hloubkách nebo se chcete focení pod hladinou věnovat profesionálně, budete muset investovat do pevných plastových pouzder, která jsou tím nejlepším řešením pro skvělé výsledky. Vyrábí se jak na kompaktní fotoaparáty, tak na zrcadlovky, počítejte však s tím, že jejich cena se často vyrovná ceně nového přístroje.
Polarizační filtr
Pravděpodobně nestrávíte celý den focením pouze pod vodou, ale budete chtít vyzkoušet i fotografování nad hladinou. Pro takové případy se vám může hodit polarizační filtr. Pomůže vám podívat se bez ponoření pod vodu, protože potlačí část odlesků na vodní hladině.
A co další vybavení?
Měli byste myslet i na další, ne až tak fotografické vybavení, které potřebujete na zachycení snímků pod vodou. Určitě nezapomeňte na kvalitní potápěčské brýle. Potřebujete chránit svůj zrak a do brýlí nesmí zatékat voda, jinak byste mohli zpanikařit a upustit fotoaparát. Ploutve jsou další důležitou pomůckou. V rukách držíte fotoaparát, ty jsou tedy „mimo provoz“ a vy tak potřebujete větší sílu v nohách. Šnorchl se taky hodí. Díky tomu, že se nemusíte pořád vynořovat a ponořovat, budete mít fotoaparát neustále na očích, stejně jako podvodní krajinu, kterou fotografujete. Díky šnorchlu je menší pravděpodobnost toho, že vám unikne záběr.
Kde fotografovat?
Voda je základ dobré podvodní fotografie. Volte klidnou průzračnou vodu, ideálně s kamenným dnem. Fotografování v nečisté vodě sníží kvalitu fotografií díky menší intenzitě světla, rozbouřená hladina je zase náročnější nejen na plavání, ale i na fotografování. Pro nejlepší fotografie vyhledávejte vody s kamenným dnem, které nabízí více objektů k fotografování. S větší pravděpodobností zachytíte váš vysněný záběr. Ale kamarády, členy rodiny nebo třeba své psy můžete fotit i domácím bazénu.