Skryté krásy národních parků severní Anglie
Když je řeč o přírodě Britských ostrovů, většina si asi hned vybaví Skotsko. Podíváme se ale o trochu níž, jen o kousek. Zamíříme totiž do severní části Anglie, kde se nachází téměř souvislý pás tří národních parků připomínajících Tolkienův knižní svět. No a jaké možnosti tato méně známá část Evropy nabízí fotografům?
Každý z národních parků je velmi odlišný a jedinečný. Jediné, co je spojuje, je souvislá stezka zvaná Coast to Coast, která vede od Irského moře k Severnímu moři.
Možná víte, že severní Anglie se pojí s počátky industriální revoluce. Nelze tedy čekat neposkvrněnou přírodu ve stylu výše zmíněného Skotska. Zdejší hory, jezera i lesy sloužily v minulosti jako zdroj surovin pro velká průmyslová města, především Manchester.
Na pozůstatky monumentálních průmyslových děl narazíte na každém kroku. Také na farmy, stáda krav, malé kamenné vesničky a prastaré menhiry, které pamatují ještě časy pohanů. Je to kouzelná krajina, kde si každý outdoorový fotograf najde to své.
Lake District: pro milovníky divoké přírody
Pokud si chcete odškrtnout nejvyšší horu Anglie, vydejte se do Lake District. Scafell Pike může s výškou necelých 1 000 metrů nad mořem vypadat jako procházka, ale zdání klame. Nezapomeňte si foťák zabalit do nepromokavého pouzdra a vybavte se také dobrou navigací.
Pohledy do krásné zvlněné krajiny a setkání s roztomilými ovečkami mohou být vykoupeny mlhou, deštěm a nepřehledností rozlehlého terénu.
Tahle krajina se fotí velice těžko. Díky zamračenému počasí a rozptýlenému světlu vypadá ploše a nevýrazně. Dojem oné rozlehlosti se do fotky dostává jen obtížně. Proto je dobré pracovat s měřítkem. Tím mohou být například všudypřítomné ovce, stavby nebo lidé.
Jestli dáváte přednost fotografování hor zespodu, zamilujete si dlouhá údolí plná jezer a malé kamenné vesničky, kde se zastavil čas. A pokud jste někdy četli Pána prstenů, nejednou si zde vzpomenete na hobití příbytky hlavních hrdinů.
Yorkshire Dales: pro fanoušky anglických detektivek
Hornatý Lake District plynule přechází v nížinatější krajinu vřesovišť a rašelinišť. A právě zde se dostáváme od Pána prstenů k románu Pes baskervillský. Zádumčivá krajina připomíná, odkud pocházejí všechny ty detektivní zápletky, kterými nás angličtí spisovatelé obohacují.
Zachytit zasmušilou rovinatou krajinu je zde snad ještě těžší než v Lake District. Nicméně atmosféra těchto míst je tak silná, že k nim tato ponurost prostě patří.
Dalším zajímavým rysem Yorkshire Dales jsou stopy po těžbě z dob průmyslové revoluce. Rozpadající se starobylé továrny a těžbou zjizvená krajina, která se místy mění až v úplnou měsíční krajinu. I taková je tvář tohoto národního parku.
North York Moors: pro milovníky fialové a modré
Proč zrovna fialová a modrá? Jsou to dvě barvy, se kterými si tuhle krajinu spojuji asi nejvíc. Nejvýraznějším prvkem North York Moors jsou rozlehlá vřesoviště, která se v srpnu a září zbarvují do výrazných odstínů fialové. Navíc zde není tak drsné počasí jako v předchozích dvou národních parcích, a díky zlatavému večernímu světlu tu můžete konečně více pracovat s tvary a prostorem.
A pokud vás toto fialové moře omrzí, můžete se vydat ke skutečnému moři. Celou východní hranici pohoří North York Moors tvoří Severní moře. Můžete jej obdivovat a fotit z vysokých vápencových útesů. Podél celé mořské hranice vedou kilometry pěších stezek, na kterých můžete strávit i několik dní. A obzor vám bude vyplňovat jediná barva, modrá.
Peak District: pro milovníky větru a skal
Psal jsem jen o třech parcích. Přesto se zmíním ještě o čtvrtém, který má od všech něco a nachází se pod Yorkshire Dales. Angličané jsou navíc na Peak District obzvlášť hrdí, protože si v roce 1932 protestním pochodem vybojovali právo využívat ho k pěší turistice a volnočasovým aktivitám.
Z dnešního pohledu to může znít absurdně, ale před sto lety byly národní parky soukromým pozemkem, a průchod skrze ně byl zakázán – tolik ke kontextu. Jako fotograf zde kromě historie, kopců, vřesovišť, vodopádů a kamenných vesnic najdete i bizarní skalní útvary, kterými je tato krajina proslulá.