Svatby ve světě: různé zvyky – různé fotky
Když se řekne svatební tradice, lidé z našich končin si vybaví především výměnu prstýnků, svatební slib, rozbíjení talíře nebo přenášení nevěsty přes práh. Naše tradice jsou však jen drobným výsekem obrovské mozaiky zvyků, které existují napříč kulturami. Když totiž nahlédneme za hranice naší země, otevře se před námi nepřeberné množství dalších zvyků, tradic a rituálů.
Jejich sepsání by vydalo na celou knihu. Zaměřím se proto jen na několik nejznámějších tradic, se kterými jsem se jako fotograf i účastník na svatbě často osobně setkal a pokusím se obsáhnout všechny největší etnické skupiny.
Na začátek jedna praktická vsuvka. Ještě než přejdeme k samotnému výčtu některých osobitých tradic, rád bych zdůraznil jednu důležitou věc. Pokud se vydáte za štěstím i fotkami do takových multikulturních měst jako Londýn, Toronto, New York, Paříž a podobně, musíte být opravdu připraveni na vše.
Tradiční zvyky se tady mísí s moderními prvky a průběh svatby může být velice nečekaný. Proto je nejdůležitější příprava. Mějte k dispozici harmonogram a proberte vše podrobně se snoubenci ještě před svatbou. Při samotném focení se pak dívejte všude kolem, snažte se předvídat. Dobrá příprava a pozornost vám můžou pomoct zachytit i ty nejnepředvídatelnější okamžiky.
Teď ale pojďme nahlédnout blíže na některé tradice, které mají v jiných kulturách stejnou váhu jako například výměna prstenů v našem prostředí.
Svíčky a kadidlo (Řecká ortodoxní svatba)
Na začátek nepůjdeme až tak daleko. Při tradiční řecké svatbě se setkáte se spoustou specifik. Jedním z nejdůležitějších prvků jsou svíčky, známé jako lambades. Nevěsta a ženich drží zapálené svíčky v průběhu svátosti, čímž dávají najevo, že přijímají Krista jako „Světlo světa“.
Tradice s kadidlem sahá až k Mojžíšovi a dočteme se o něm již ve Starém zákoně. Bůh mu ho nařídil používat jako symbol úcty a zbožnosti. Je významným prvkem v celém světě ortodoxního křesťanství, nejen toho řeckého.
Výměna svatebních věnců (Hinduistická svatba)
Hinduistické svatby jsou obrovskou událostí v životě celé rodiny. Proto musí být patřičně honosné a velkolepé, i kdyby se měla rodina zadlužit. V Torontu jsem zažil několik hindu svateb, které byly zmodernizované a dost okřesané o tradiční zvyky.
Jeden zvyk ale přetrval za všech okolností. A to je výměna tradičních věnců, označovaných též varmala. Pestrobarevné květy symbolizují radost, štěstí, krásu, inspiraci a přijetí.
Kromě květů je výraznou součástí i svatební sárí, tedy svatební šaty, které jsou taktéž plné barev, symboliky a elegantních vzorů. Svatební sárí mají na sobě i další ženy z rodiny.
Výrazným doplňkem je i malování hennou. Malování na rukách a nohách má přinést manželům zdraví a prosperitu. Tahle tradice je velice stará a má pravděpodobně kořeny v Africe.
Chupa (Židovská svatba)
Nenahraditelnou součástí židovské svatby je chupa (baldachýn) aneb bílá čtvercová látka natažená na čtyřech tyčích. Tuhle konstrukci přinášejí nejbližší přátele nebo příbuzní a ženich s nevěstou pod ní stojí po celou dobu obřadu.
Chupa symbolizuje jejich nový domov a střechu nad hlavou.
Čtyři otevřené strany pak symbolizují radostné přijímání hostů do domu. Chupa může být velice jednoduchá, ale i bohatě zdobená květy. Zajímavostí je, že Chupa je též součástí tradiční perské svatby s podobnou symbolikou.
Arabské a perské tradice (Muslimské svatby)
Popsat svatby v rámci druhého nejpočetnějšího náboženství na světě je další nelehký úkol. Na nejzákladnější úrovni je potřeba provést alespoň rozdělení mezi Araby a Peršany. Jedna z nejvýraznějších arabských tradic je Zaffe, příchod nevěsty a ženicha na hostinu. Děje se tak za doprovodu tanečníků, bubeníků a jiných muzikantů, kteří často dokáží dostat na nohy celé svatební publikum.
Na perské svatbě je taky hromada tance a bubnů, které dokážou lidi spolehlivě rozpálit.
Další zajímavou fází je tření cukru v průběhu slavnostního obřadu. K této ceremonii jsou v konzervativnějších rodinách povolány šťastně provdané ženy a v liberálnějších kruzích si budoucí manželé zvou i své nejbližší osoby. Dvě ženy obvykle drží nad nevěstou a ženichem látku a třetí žena tře dva velké kusy cukru o sebe a trousí je nad hlavami novomanželů. Účelem je vnést symbolicky trochu sladkosti a štěstí do jejich života.
Eklektické svatby
Na závěr jsem se rozhodl zařadit svatby, které se vymykají všem zažitým vzorcům a kombinují v sobě různé prvky a různé tradice. V éře globalizace se tahle kreativita setkává, především na Západě, se stále větším úspěchem a lidé se nebojí experimentování a propojování.
Pro fotografa je to učiněný ráj, protože každá taková svatba je unikátní.
Do této skupiny velmi často spadají i některé LGBTQ+ svatby, které se necítí být svázány žádnými tradicemi a raději si budují tradice vlastní.
Všechny popsané tradice však představují jen malinký výsek z bohaté reality. Na světě existují tisíce rozmanitých tradic, které se liší často i v rámci jedné rodiny, oblasti či národa.