Rozhovor: Svůdné Glamour focení s Terezou Buchalovou
Slovo glamour lze (z angličtiny) přeložit jako půvab, přitažlivost či (osobní) kouzlo. Boudoir focení zas naznačuje ženský svět, v jejich intimním prostředí. Oboje se ale dá obsahově snadno zaměnit a pro laiky to může být trochu matoucí. S ambasadorkou Zoner Photo studia X Terezou Buchalovou jsme si tentokrát povídali na téma Glamour focení. Poodhalí nám i jak následně upravuje fotky před jejich předáním.
Terku fotografie fascinují už od malička. Absolvovala mnoho kurzů a workshopů včetně kurzu focení u Roberta Vana nebo Stanislava Petery. Je certifikovanou stylistkou a imagemakerkou. Sama o sobě tvrdí, že se nerada fotí a proto se zaměřuje především na práci s lidmi. Při focení poradí jak se nastavit a jak tvářit. Co mít na sobě, tak abyste se sami sobě líbili a cítili se dobře. Terka je portrétní a lifestylová fotografka s vlastním studiem v centru Pardubic.
Terko, moc si vážíme naší vzájemné spolupráce a děkujeme za tvůj čas. Ve svém lednovém příspěvku jsi nám poskytla náhled do Boudoir focení a nás přirozeně napadá, jaké jsou rozdíly mezi Glamour a Boudoir fotkami. Jsou tam nějaké zásadní rozdíly? A na co by si fotograf měl dát pozor?
Moc díky! Jsem ráda, že můžu přispívat jak fotografiemi, tak články. Řekla bych, že glamour je více obecné a focení glamour fotek může probíhat kdekoliv a to i v exteriéru. Boudoir je zaměřený především na interiér a výsledek by měl působit nejen přitažlivě, ale i luxusně a možná trochu tajemně. Glamour je jednodušší, tam jde především o to, zachytit krásu a přitažlivost konkrétní osoby. Glamour fotografie jsou také často odvážnější. Pozor si musíme dát na to, aby fotka nepůsobila až příliš lacině, a aby neodhalovala víc, než chceme. Nezaměňujme ani jeden styl s erotickou fotkou nebo aktem!
Na základě tohoto rozdělení by se asi dalo říct, že glamour focení může absolvovat i muž jsou u mužů nějaká specifika?
Já například fotím i boudoir s páry, ale pro samotné chlapy to není. Narozdíl od glamour, které, jak sama říkáš, můžeme fotit i s muži. Musím ale říct, že poptávka po glamour focení od mužů příliš často nepřichází, což je škoda (smích). Obecně když fotím muže, chci, aby se buď hodně smáli nebo měli hodně vážný až zamračený výraz, protože vrásky dělají muže zajímavější, narozdíl od nás žen, bohužel. Další výhodou při focení mužů je, že nepotřebujeme vizážistku ani vlasovou stylistku.
Jsou nějaká pravidla, například v odhalování, popř. co má (může) být na fotkách vidět a co už je za “čárou”? Je pro glamour focení specifické nějaké oblečení?
Základní pravidlo je, že na fotce by neměly být vidět intimní partie, nebo by měly být alespoň zčásti zakryté. Pokud by tomu tak nebylo, už bychom se přehoupli do žánru erotické fotografie nebo aktu. Určitě nejčastěji pracujeme se spodním prádlem všeho druhu, u žen také s odvážnými mini šaty, šortkami, sexy kostýmy apod. V podstatě můžeme využít jakékoliv oblečení, které bude na modelce/modelovi vypadat svůdně.
Na co připravit modelku/modela? Např. jak pracovat s časem? (Dejme tomu, že modelka přijde v nějakém oblečení, které může zanechávat otlaky a chce fotky ve spodním prádle. Využíváš pro tyto účely retuš a nebo si dáváš čas, než otlaky zmizí?)
Dobrá otázka. Vždy dopředu radím, aby pokud možno od rána nosili volné oblečení ideálně bez spodního prádla, aby právě ty nežádoucí otlaky vůbec nevznikaly. Ne vždycky to samozřejmě jde zrealizovat, a pro tyto případy volím retuš v Zoneru. Zároveň vždy dopředu probereme vhodné oblečení a doplňky na focení.
Make-up. Asi hloupá otázka, ale s ohledem na čas a možnosti (asi i cenové) je lepší využít služeb vizážisty, nebo spoléháš na retuš? Za předpokladu, že by retuš mohl zabrat víc času, co se více osvědčilo? Máš s tímhle zkušenosti?
K takovému focení vždy doporučuji objednat vizážistku, která se postará o profi foto make-up, což je velký rozdíl oproti běžnému líčení a usnadní následnou práci s retuší. Sice se tím čas protáhne asi o hodinku, ale retuš sám o sobě opravdu nestačí, to už by musela nastoupit spíš práce grafika. Čas navíc během líčení věnuji seznámení s modelkou/modelem, zjistím, co od focení čeká, dáme si kafíčko nebo prosecco a pak je i samotné focení uvolněnější a výsledek lepší po všech stránkách.
Je “předepsané” nějaké konkrétní vybavení studia? Např. pro boudoir focení bude asi zásadní nějaké zátiší dámského pokoje a co pro glamour focení? Jak je důležité místo interiéru/exteriéru.
Já ve studiu využívám jak přirozené světlo, kterého mám naštěstí víc než dost, tak i záblesková světla. Se světlem pracuji tak, jak vyžaduje záměr pro konkrétní fotku. Pro boudoir focení mám připravený prostor s luxusní ložnicí, kde je velká postel i lenoška. Glamour se dá fotit ale opravdu všude, já například fotím i na střeše studia. Žádné speciální vybavení k tomu potřeba není, poradíte si i s obyčejnou dřevěnou židlí nebo s oprýskanou zdí. Spíše se jedná o otázku vkusu, někdo rád fotí hezké ženy s rychlými auty, jiný na rozkvetlé louce… Já jsem minimalista, soustředím se především na modelku/modela a v okolí se snažím odstranit rušivé elementy.
Barevné či černobílé? Jsou zde nějaké odlišnosti ve vnímání fotky?
Černobílé! Vždycky mi přišly tak nějak emotivnější, opravdovější… Když chcete vyfotit dobrou černobílou fotku, foťte přímo v monochromatickém režimu, střídejte tmavé a světlé barvy, využijte kontrast na maximum a hrajte si se světlem a stínem. Na černobílé fotce je důležitá emoce/příběh, to tedy platí pro každou fotku, ale pro černobílou o to víc. Barevná fotka leccos schová, protože barvy odvádějí pozornost, černobílá vám tolik prostoru k nedostatkům nedá. Ale to je samozřejmě jen můj subjektivní názor.
Jakým úpravám v Zoneru věnuješ nejvíce času?
Tak jako každý dělám na fotkách základní úpravy: expozice, barvy, vyrovnání bílé…
Ale nejvíce času mi zabere retuš. V modulu Vyvolat používám především
- Vyhlazovací štětec (U), abych vyhladila a sjednotila pleť.
Běžně jednu masku, pokud se ale chcete zbavit například celulitidy, je potřeba masek víc s různou mírou krytí.
- Ke sjednocení barvy pleti využívám Barevné korekce a Uniformitu.
- Někdy je potřeba opravit i opálení, protože třeba ruce jsou opálené víc než nohy, v tom případě vezmu Štětcový filtr (B), označím danou oblast a měním v barevných korekcích světlost a sytost.
- Jizvy, akné, kruhy pod očima, otlaky, modřiny a další podobné nedostatky řeším Retušovacím štětcem (J) a Klonovacím razítkem (S).
V modulu Editor používám
- Zkapalnění, abych zeštíhlila určitépartie nebo dodala objem vlasům.
- Prostřednictvím obličejových rysů podle požadavků zvětšuji rty, oči, zmenšuji nos apod.
Každopádně práce je to časově náročná a čím více fotím, tím víc se snažím vyfotit fotku tak, aby následné úpravy zabraly jen minimum času.
Umění fotografie se podobá hraní na housle. Musíte denně cvičit, abyste dosáhli virtuozity, a pokud svůj nástroj odložíte a vracíte se k němu jen někdy, ztrácí se jiskra. Je to jako trénink vrcholového sportovce.
Terko, moc děkujeme za tvůj čas, který bys asi jinak trávila focením nebo úpravami fotek.:-) Věříme, že pro někoho budou tvé rady přínosem a nechá se jimi inspirovat. Přejeme ti mnoho spokojených klientek a klientů (muži, pojďte se nechat více fotit:-)) a těšíme se na další vzájemnou spolupráci a krásné fotky.