To nejlepší z minulého roku. Podívejte se na 17 nejčtenějších článků roku 2017

Rok 2017 je za námi, a proto je čas na bilancování. Nezapomínáme na něj ani v Milujeme fotografii. Na začátek roku jsme si proto prošli všechny články z předchozích 12 měsíců a našli mezi nimi 17, které vás nejvíc zaujaly. Přečtěte si je s námi ještě jednou…

Mezi nejoblíbenějšími články roku 2017 najdete například rady, jak tisknout fotografie, tipy na ovládání fotoaparátu nebo návody na úpravu fotek. Už teď vám slibujeme, že se podobným tématům budeme věnovat i letos. A pokud u nás chcete vidět nějaký konkrétní článek, neváhejte a napište nám na e-mail: magazin@zoner.cz.

Jaké rozlišení dpi potřebujete pro tisk

Jaké rozlišení dpi potřebujete pro tisk

Doby, kdy výrobci fotoaparátů vedli megapixelové války, pominula. I to nejmenší rozlišení, se kterým se běžně setkáte u nových fotoaparátů, stačí na tisk poměrně velkých fotografií. Podívejte se, jak to tedy je s rozlišením v MPx a co tento údaj znamená pro tisk. A proč je důležité sledovat rozlišení v dpi.

Chci vidět celý článek

Jak vytvořit rozmazané pozadí u portrétu

Jak vytvořit rozmazané pozadí u portrétu

Zrcadlovky se pyšní malou hloubkou ostrosti, která dovolí vyfotit ostrý portrét osoby s rozostřeným pozadím. Tento efekt je elegantní a zároveň pomáhá se zbavit nežádoucích detailů kdesi vzadu, které snímek ruší. Při úpravách v počítači můžete rozmazané pozadí fotky dodat i na záběry pořízené mnohem menšími fotoaparáty či mobily.

Chci vidět celý článek

Upravte si velikost fotek. Ukážeme vám 3 způsoby, jak na to

Upravte si velikost fotek. Ukážeme vám 3 způsoby, jak na to

Jednou ze základních věcí, které si musí každý fotograf osvojit, je změna velikosti fotografie. Fotoaparáty i mobilní telefony totiž pořizují fotografie v co největším rozlišení, které ale často nevyužijete. Naopak vám takové snímky zabírají zbytečně moc místa. Proto vám poradíme, jak rozměry fotek zmenšit.

Chci vidět celý článek

10 důvodů, proč nejsou vaše fotografie ostré

10 důvodů, proč nejsou vaše fotografie ostré

Mít fotografii přinejmenším v určité oblasti ostrou, je cílem naprosté většiny fotografů. Jenže ne vždy se věc podaří.  Faktorů, které v tomto mohou negativně ovlivnit výsledek, je totiž celá řada.

Chci vidět celý článek

Dejte sbohem zašuměným fotkám aneb jak odstranit šum na pár kliknutí

Dejte sbohem zašuměným fotkám aneb jak odstranit šum na pár kliknutí

Šum je ve fotografii běžným jevem. Do určité míry ho můžeme brát jako kreativní nástroj, ale jinak je to spíše vada. Vzniká zejména při focení ve špatných světelných podmínkách při vyšších hodnotách ISO. I v takových případech ale můžete šum odstranit při úpravách v počítači. Podívejte se jak.

Chci vidět celý článek

[Test] 4 objektivy, 35mm ohnisko, f/2.8 – podívejte se, který objektiv obstál nejlépe

[Test] 4 objektivy, 35mm ohnisko, f/2.8 – podívejte se, který objektiv obstál nejlépe

Když máte objektivy, u kterých můžete pracovat se stejným ohniskem i clonou, může se zdát, že i výsledky budou prakticky stejné. Ve skutečnosti se ale výstupy v různých detailech liší. Proto jsme se rozhodli vše vyzkoušet v praxi a udělali jsme test objektivů Canon a Sigma, které by se měly „potkávat” v ohnisku 35 mm.

Chci vidět celý článek

Ovládněte svou první zrcadlovku! 5 věcí, na které se u ní musíte zaměřit

Ovládněte svou první zrcadlovku! 5 věcí, na které se u ní musíte zaměřit

Pořídili jste si svou první zrcadlovku a chystáte se vyrazit na premiérovou fotovýpravu. Abyste její možnosti využili co nejlépe, musíte se seznámit s jejím ovládáním. Podívejte se, na co byste při focení s digitální zrcadlovkou měli myslet.

Chci vidět celý článek

Jak vložit text do fotografie

Jak vložit text do fotografie

Umísťování textu do fotografie je jednodušší, než se může na první pohled zdát. Zvládnete to na pár kliknutí.  Stačí si otevřít obrázek a vložit text do fotky jako novou vrstvu. Oceníte to třeba i při vytváření vodoznaků. Podívejte se, jak na to.

Chci vidět celý článek

Problémy s ostřením? Dolaďte si autofokus metodou dot tune

Problémy s ostřením? Dolaďte si autofokus metodou dot tune

Občas se stává, že po automatickém zaostření nejsou snímky úplně ostré. Nemusíte ale hned zoufat a posílat fotoaparát s objektivem do servisu na seřízení autofokusu. Díky metodě dot tune (neboli mikronastavení AF) si ostření upravíte sami. Potřebujete k tomu jen noviny, stativ a trochu prostoru.

Chci vidět celý článek

Zpřesnit výběr: Jak na fotkách snadno pracovat s vlasy, srstí a složitými okraji

Zpřesnit výběr: Jak na fotkách snadno pracovat s vlasy, srstí a složitými okraji

Jsou situace, kdy potřebujete změnit pozadí za osobou či zvířetem nebo naopak pracovat pouze se složitým motivem v popředí. Funkce Zpřesnit výběr v Zoner Photo Studiu vám ušetří spoustu času při výběru květin, postav a dalších prvků s členitými okraji.

Chci vidět celý článek

Priorita času vs. Priorita clony: naučte se je používat

Priorita času vs. Priorita clony: naučte se je používat

Priorita času a Priorita clony. Tyto poloautomatické režimy najdete v každé digitální zrcadlovce. Umožní vám nastavit si podle potřeb ISO a čas závěrky nebo clonu. Chybějící údaj pak automaticky dopočítají. Podívejte se, kdy který mód použít, jak s nimi pracovat a kdy se vyplatí zvolit manuální režim.

Chci vidět celý článek

Správný úhel, objektiv i clona. Podívejte se, jak správně fotit portréty

Správný úhel, objektiv i clona. Podívejte se, jak správně fotit portréty

Portrétní fotografie je jednou ze základních fotografických disciplín. I tento žánr má svá specifika, na která je dobré při focení pamatovat, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

Chci vidět celý článek

Jak číst v histogramu

Jak číst v histogramu

Ať už jste si to uvědomili, nebo ne, histogramem najdete v každém fotoaparátu. A to i nejnižších modelech. Stejné histogramy mají i fotografické editory včetně Zoner Photo Studia. Víte ale, jak s histogramem správně zacházet?

Chci vidět celý článek

4 nástroje, pomocí nichž vytvoříte zasněné fotografie

4 nástroje, pomocí nichž vytvoříte zasněné fotografie

Jemné zasněné fotografie se vám ne vždycky podaří vyfotit rovnou, bez dalších úprav. Pokud ovšem máte největší práci za sebou – správně vyfocený hotový snímek, se kterým jste spokojení, zbývají doladit už jen detaily. Mezi ty patří zbarvení, jemnost a světelnost.

Chci vidět celý článek

Jak fotit zrcadlení v kapce vody

Jak fotit zrcadlení v kapce vody

Už jste někdy obdivovali krásné makrofotografie kapek vody na květinách, které v sobě odrážely okolní svět, a říkali jste si, že to musí být náročné? Není, jen takové fotografie vyžadují trochu přípravy a několik základních pomůcek. Připravte si tedy květiny, vodu a rozprašovač a podívejte se, jak fotit kouzelné kapky vody.

Chci vidět celý článek

14 kroků, které dodají dynamiku fotkám v protisvětle

14 kroků, které dodají dynamiku fotkám v protisvětle

Při fotografování v protisvětle můžete pořídit světelně nejzajímavější fotografie. Musíte ale také počítat s tím, že se při něm v plné nahotě ukáží všechny nedokonalosti objektivu. Objeví se silná chromatická aberace, změkčí se kresba a vzniknou odlesky od světla odrážejícího se v optické soustavě objektivu. V počítači naštěstí všechny tyto vady potlačíte.

Chci vidět celý článek

K čemu je dobrá vinětace?

K čemu je dobrá vinětace?

Vinětace je přítomná ve větší či menší míře na téměř všech fotografiích. Někdy je výhodná, jindy spíš nechtěná. Ale to není problém, protože existují nástroje na její utlumení, či naopak přidání. Víte, kdy a jak je použít?

Chci vidět celý článek