Tyčové LED světlo: kreativní parťák pro práci i zábavu

V tomto článku se podíváme na zoubek jednomu specifickému typu trvalého fotografického světla – tyčovému RGB LED světlu Yongnuo YN360. Pojďme si na několika příkladech ukázat, na co se tyčové světlo hodí a čím vám může ulehčit práci. Jak sami uvidíte, jedná se o skutečně praktický a kreativní kousek techniky.

Hned na začátku musím zmínit, že se nejedná o klasické studiové světlo a portrét v ateliéru s ním plnohodnotně nenasvítíte. Ne že by svítilo slabě, ale svítit někomu do očí trvalým světlem je nepříjemné, proto se taky v ateliéru používají záblesky. Ovšem při focení „v terénu“ je oproti studiovým světlům a zábleskům skladnější a udělá skoro stejnou službu. A umí ještě spoustu dalších věcí. 

Jednoduché ovládání mobilem

Velmi působivé je ovládání pomocí aplikace. Nastavíte si intenzitu chladného a teplého světla (3200K nebo 5500K) nebo jakoukoliv kombinaci barev RGB. 

Tyčové LED světlo - aplikace
Pohodlné nastavení pomocí aplikace.

Tenhle způsob ovládání je praktický, protože nemusíte při focení pořád odbíhat ke světlu a něco přenastavovat. Aplikace je jednoduchá a funguje spolehlivě. Ovládání ale najdete i přímo na světle, vše nastavíte pomocí čtyř tlačítek a jednoho otočného voliče. 

Stačí zapnout a můžete fotit

Hlavní výhoda oproti bleskům je pohotovost. Při práci s blesky mě vždycky zdržuje celá řada úkonů: 

  • skládání stojanu, 
  • připojení baterie a odpalovačů, 
  • nastavení a nabití  blesku, 
  • nasazování na stojan, 
  • skládání softboxu, 
  • určování správné intenzity záblesku.

U LED světla stačí mít nabitou jednu baterii a případně ho dát na stativ. A focení může začít. Minimálně 15 minut ušetřeno. 

Svícení portrétu? Žádný problém

Na portrét se hodí měkké světlo, které poskytne třeba softbox nebo deštník. Světlo z tyčového LED světla není úplně měkké, ale není ani tvrdé. Je to plošné světlo, ale jen v jednom směru. Takže studiové svícení to není, ale na rozdíl od velkého softboxu na stojanu si ho bez problému vezmete kamkoliv a udržíte ho i v ruce. 

Pokud rozsvítíte diody o barevné teplotě 5500K, dostanete barvu nejpodobnější zábleskovým světlům. 

Tyčové LED světlo - UV
Fotka rozbitého UV filtru svícená pomocí YN360.

Dramatické svícení

Když zvolíte dobrý úhel, získáte celkem příjemné měkké světlo. U fotky níže bylo cílem klasické Rembrandtovské svícení portrétu, které se už stovky let používá v malbě a cestu si našlo i do fotografie a filmu.

Tyčové LED světlo - Rembrandt
Rembrandtovské svícení nočního portrétu.

Další (trochu děsivé) svícení je odspodu. Protože v běžném životě takto osvícený obličej nevídáte, působí zvláštně a stíny od tváří vypadají strašidelně. V praxi se toto svícení moc nepoužívá, ale proč nezkusit něco jiného. 

Tyčové LED světlo - horor
Hororové svícení.

Doplnění okolního světla 

Někdy při focení stačí jen trochu přisvětlit obličej. Tyčové světlo má oproti externímu blesku tu výhodu, že efekt vidíte hned a ne až po vyfocení. Můžete sice použít velký studiový záblesk, který má v sobě pilotní žárovku, ale opět je to řešení méně praktické na přenášení. Tyčové světlo má dole závit, takže ho dáte na jakýkoliv stativ. 

Tyčové LED světlo - garáž
Přisvícení portrétu v podzemních garážích. Díky závitu jsem mohl dát tyčové světlo na stativ a uvolnil jsem si tak ruce.

Barevné světlo v produktové fotce

Když nemáte zajímavé pozadí, můžete ho barevně nasvítit a vytvořit tak efektní atmosféru. Nebojte se experimentovat s různými barvami a teplotami světla. Například odstíny modré se skvěle hodí ke žlutému žárovkovému světlu. 

Na obrázku níže jsem tuhle barevnou kombinaci použil při vytváření fotek levitujících objektů. V tomto případě jsem nechal levitovat svůj notebook. Nebojte se zkoušet různé barevné kombinace, určitě si jich spoustu oblíbíte.

Tyčové LED světlo - modré pozadí
Nasvícení pozadí modrou barvou.

Svícení popředí astrofotky

Při focení noční oblohy je fajn mít něco zajímavého i v popředí záběru. A protože je v popředí tma, hodí se objekt nasvítit. V tomto případě jsem použil dvě různé barvy, každou z jedné strany. 

Tyčové LED světlo - mléčná dráha
Mléčná dráha s nasvícenou lidskou postavou v popředí. 14mm, 5s + 20s, f/2.8.

Malování světlem 

Další zajímavé využití tyčového světla jsem našel při malování světlem (lightpainting). Potřebujete k tomu stativ, tmu a dlouhou expozici. Pak už jen stačí mávat světlem ve vzduchu a zkusit něco namalovat. Všechno světlo, které se za dobu snímání objeví před objektivem, bude na fotce vidět. 

Tyčové LED světlo - lightpainting
Namalujte něco světlem do vzduchu. 14mm, 2s, f/2.8, ISO 1600.

TIP: Pokud máte pomocníka, zkuste v průběhu malování ještě měnit barvu světla pomocí aplikace. 

Doplněk studiových světel

Při natáčení reklamy a focení produktu jsem YN360 používal k prosvětlení pozadí. Baterie zvládne na vyšší výkon svítit kolem dvou hodin. To někdy nemusí stačit, ale světlo můžete napájet i pomocí univerzálního 8V adaptéru. Ten není součástí balení, ale dá se snadno sehnat a funguje spolehlivě. 

Tyčové LED světlo - pozadí
Prosvětlení pozadí.
Tyčové LED světlo - jídlo
Výsledná fotka koláče, kde tyčové světlo míří na pozadí.

Skladné, univerzální, návykové

Snad s výjimkou vystouplého tlačítka zapínání, kvůli kterému někdy světlo zapnete i když ho jen položíte, je toto světlo velmi šikovně vymyšlené a zpracované. Beru ho s sebou skoro na každé focení a mnohokrát už mi ušetřilo spoustu času a práce.