Experiment: Udělejte si vlastní (vánoční) bokeh

Slovo bokeh jako zaklínadlo nejen zní, ale někdy je tak samotnými fotografy i používán. Jsou to ty kulaté nebo mnohoúhelníkové tečky v rozostřené oblasti snímku. S trochou hraní může nabývat nejrůznějších tvarů a podob – když na to přijde, tak třeba i srdíčka nebo vánočního stromku. Povíme vám, jak na to!

Základní princip této hrátky je naprosto jednoduchý. Už jste určitě někdy viděli noční fotografii, kde jsou na místě lamp hvězdičky. Ty jsou způsobené fotografováním na co nejvíce zavřenou clonu. Ta je totiž z lamel, které samozřejmě při uzavírání nevytváří pravidelný kruh, ale mezi jednotlivými lamelami jsou drobné mezery, které hvězdy vytváří. Každý objektiv je jiný, často se mění i počet lamel.

Podobně funguje i vlastní tvarovaný bokeh, až na to, že tvar clony si vytvoříte sami.jpg
Podobně funguje i vlastní tvarovaný bokeh, až na to, že tvar clony si vytvoříte sami. Nikon D60, Nikkor 35 mm f/1.8, 10 s, F11, ISO 200, ohnisko 35 mm
Na vlastní vánoční bokeh budete potřebovat:
  • fotoaparát a objektiv s vysokou světelností
  • tvrdý papír (ideálně černý, ale není to nutné)
  • pravítko
  • kružítko
  • nůžky
  • tužku
  • řezák
  • čas na experimenty

Jednoduchý postup

  1. Změřte pravítkem vnitřní průměr objektivu, kam později zasunete papír s vlastní clonou.
  2. Polovinu této hodnoty (poloměr) naneste do kružítka.
  3. Zapíchněte kružítko do čtvrtky a udělejte kruh.
  4. Vystřihněte ho, ale ne zcela, nechte k němu připojený proužek papíru pro lepší vytažení clony.
  5. Svůj motiv si nejprve na vystřižené kolečko nakreslete kolem středu a následně ho vyřežte řezákem nebo vystřihněte malými nůžkami.
  6. V okamžiku, kdy máte kolečko i s motivem, zasuňte ho do svého objektivu a foťte.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Vlastní clonu jednoduše zasunete do objektivu. Vyžaduje to však její přesnou velikost, aby clona nevypadávala, ale zároveň se vešla. Zanechaná „pacička“ pomůže vytažení.

Jaký motiv?

Pokud nejste manuální příliš zruční, volte jednoduché motivy, které jdou jednoduše vyřezat řezákem nebo vystřihnout nůžkami na nehty. Na složitější tvary si raději ve výtvarných potřebách kupte skalpel.

vlastní clona
Některé motivy jsou jen pro ty nejzručnější – když jsem se snažila experimentovat a udělat psa, nedopadlo to úplně podle představ.

Velikost motivu

Možná vás zajímá, jaká by měla být velikost motivu. Já jsem to nejdřív prostě zkoušela, až později jsem v nějakém návodu vyčetla, že motiv by se měl vejít do kruhu o určité velikosti. Ta by měla být 60 % průměru nejmenší možné clony objektivu (tedy otvoru při nejvíce otevřené cloně). A ta se pro změnu vypočítá vztahem ohnisko / nejmenší možná clona.

U mého objektivu je to tedy:

nejmenší clona = ohnisko 35 mm / clona 1.8

velikost kruhu pro motiv = nejmenší clona × 0,6

DSC_0007
Panáček je už příliš velký, na výsledné fotografii tedy bez hlavy a končetin. Nikon D60, Nikkor 35 mm f/1.8, 1/20 s, F2.8, ISO 400, ohnisko 35 mm

Jak fotit

V této chvíli přenechám prostor především tomu, abyste experimentovali a zkoušeli. Základním pravidlem je, fotografovat s co nejvíce otevřenou clonou, aby vystřižený motiv byl co nejméně deformovaný. S určitou deformací ale musíte i tak počítat – zvětšuje se směrem od středu k okrajům snímku.

Přepněte ostření na manuál a ostřícím kroužkem přizpůsobíte velikost bokehu.

Viděla jsem pár povedených fotografií s ostrým předmětem v popředí a tvarovaným bokehem v pozadí. K takovým fotografiím jsem se ale nedopracovala. Pokud víte, jak na to, zkuste použít i externí blesk. V každém případě doporučuji použít stativ, protože disk bude blokovat hodně světla, tudíž bude potřeba nastavit delší čas.

Pokus o fotografii s předmětem v popředí zdaleka nevyšel podle představ, ale určitě taková fotografie není nemožná.jpg
Pokus o fotografii s předmětem v popředí zdaleka nevyšel podle představ, ale určitě taková fotografie není nemožná. Nikon D60, Nikkor 35 mm f/1.8, 1/125 s, F3.2, ISO 400, ohnisko 35 mm

S vyfotografovanými světly se dá pěkně dál hrát i v Zoner Photo Studiu, kde můžete pomocí funkce Posun barev měnit barvu světel.

Jak udělat z javoru jabloň.jpg
Jak udělat z javoru jabloň. Nikon D60, Nikkor 35 mm f/1.8, 1/40 s, F1.8, ISO 800, ohnisko 35 mm
Psí spřežení.jpg
Psí spřežení. Nikon D60, Nikkor 35 mm f/1.8, 1/5 s, F1.8, ISO 200, ohnisko 35 mm
Tvary můžete vyřezávat skutečně neskutečné, třeba i logo Zoner Photo Studia. :) Nikon D60, Nikkor 35 mm f/1.8, 1/30 s, F1.8, ISO 800, ohnisko 35 mm
Tvary můžete vyřezávat skutečně neskutečné, třeba i logo Zoner Photo Studia. 🙂
Nikon D60, Nikkor 35 mm f/1.8, 1/30 s, F1.8, ISO 800, ohnisko 35 mm

Tip nakonec

Clonová kolečka s nejrůznějšími motivy můžete i zakoupit, i když nejspíš pouze v zahraničí. Vyřezaný plast vydrží podstatně déle než papír a především jsou většinou vyřezávaná laserem. To znamená naprosto čisté okraje bez jakéhokoliv roztřepení, které může tvar bokehu kazit. Koupíte je například zde.