Úklid fotoarchivu: Zbavte se duplicitních souborů pomocí ZPS
Duplicitní soubory v počítači jsou častým problémem. Zdvojený obsah vás může připravit nejen o čas, ale i prostor a peníze, proto má smysl s ním bojovat. Kde se ale vyskytla chyba? Pokud si často vytváříte kopie různých souborů, třeba i nevědomky, zbystřete.
Fotografie a jiné obrazové soubory patří k nejobjemnějším typům souborů. Nejen fotoaparáty, ale i mobilní telefony dnes vytváří fotky s rozlišením několika megapixelů, které mívají datový objem minimálně 1,5 MB.
A nejde jen o fotky, které si sami vyfotíte. Skeny, obrázky z fotobank, tiskové podklady od grafika – to vše se sčítá. A důsledek? Disky se nebezpečně zaplňují a počítač vám kolabuje.
Zabírají místo a způsobují zmatky
Typický příklad: V počítači si vyberete nějakou fotografii, dáte si s ní práci a provedete na ní všechny potřebné úpravy. Uložíte. Za čas si tuto fotku znovu najdete a s hrůzou zjistíte, že vaše úpravy zmizely a musíte je provést znovu.
Podruhé jste totiž našli jen druhou kopii původní fotky. Jednu fotku jste si kdysi postupně uložili do dvou různých složek a evidentně o tom ani nevíte. Spousta zbytečné práce navíc.
Jak najít zdvojené soubory pomocí ZPS X?
Dohledávat a mazat je ručně bývá dost náročné. Jednodušší je využít Zoner Photo Studio, které má přímo funkci pro vyhledání duplicitních souborů. Najdete ji v modulu Správce.
- V hlavním menu kliknete na Organizovat > Vyhledat stejné soubory.
- V otevřeném dialogovém okně si vlevo nahoře můžete zvolit Místo hledání, kde si vyberete, jaké úložiště chcete prohledávat. Například volba disku, často označený Windows (C:) zahrne celý tento disk.
- Tlačítkem Vyhledat spustíte vyhledávání.
- Počítač bude „chroustat“. Jak dlouho závisí na rychlosti vašeho počítače a množství dat na prohledávaných úložištích. V některých případech může procedura trvat i desítky minut, proto ji doporučujeme spouštět v době, kdy ZPS akutně nepotřebujete.
- Jakmile se vám v okně zobrazí seznam souborů podbarvený všemi barvami duhy, vyhledávání úspěšně proběhlo. Duplicity poznáte podle toho, že jsou ve výpisu hned pod sebou a jsou ve stejné barvě.
Odstraňte nežádoucí kopie
- Výsledky vyhledávání jsou seřazeny podle velikosti souboru. Pokud je tedy vaší hlavní motivací uvolnění místa na disku, začněte čištění od těch největších..
- Máte možnost označovat jednotlivé soubory, nebo pomocí tlačítek Označit všechny duplikáty vybírat najednou všechny duplicitní soubory ve stejné složce (nebo i podsložkách), v níž se nachází již označený soubor.
- Jakmile označíte ty správné kandidáty na odstranění (ve sloupečku Cesta vidíte, kde jsou uloženy), použijte tlačítko Smazat do koše.
Funkce vyhledává i jiné než obrazové soubory. Umí ignorovat název souboru, a tak můžete dohledat i přejmenované kopie.
Pokud si nejste jistí, jestli je soubor opravdu stejný, nebo vás zajímá, o jakou fotku jde, klikněte na Informace o obrázku. Zobrazí se náhled snímku a všechny informace z EXIFu.
Prevence vytváření nadbytečných kopií souborů
Jednoduchými opatřeními můžete předcházet tomu, aby se vám v počítači duplicity znovu množily. Například při posílání obrázků. Některé e-mailové programy si totiž často ukládají kopie všech přijatých i odeslaných příloh.
Pokud příjemce nepotřebuje fotku v plném rozlišení, posílejte mu jen náhled (zmenšete soubor v ZPS X pomocí funkcí Změnit rozměry či Konvertovat soubor). Fotku můžete sdílet také jiným způsobem (cloudové úložiště, zasílání přes webové služby, Zonerama nebo jiné on-line galerie).
Zbytečné duplicity vznikají často už při stahování fotek z fotoaparátu. Ovšem Zoner Photo Studio si „pamatuje“ názvy souborů, které již importoval do počítače. V levém panelu dole zvolíte Import a po otevření nové záložky vyberete v sekci Možnosti Importovat jen nové obrázky. Dříve importované soubory vám zůstanou neoznačené.
[importovat jen nové obrázky]
Častým problémem je úmyslné vytváření kopií souborů. Zejména kopírováním většího obsahu fotek uložených ve svém počítači do jiné složky, obvykle patřící k nějakému konkrétnímu projektu či úkolu. Tomu můžete předejít buď umístěním odkazu na stávající umístění fotek (zástupce), přiřazením GPS souřadnic, řádným tříděním za využití hodnocení a barevných značek nebo pomocí klíčových slov.