Už žádné další faux pas! 8 zásad etikety svatebního fotografa

Začínáte fotit svatby a nemáte tušení, jak na svatbách vystupovat a prezentovat se? Nebo se svatební fotografii už nějaký ten pátek věnujete, ale stále si nejste v určitých situacích jistí? V tomto článku vám poradíme, jak rozlousknout některé nástrahy, které na vás v průběhu svatebního dne mohou číhat. Také vám dáme pár tipů k usnadnění práce, pokud to s focením svateb myslíte vážně.

Podíváme se společně bod po bodu na tyto otázky:

  • Jak se na svatbu vhodně obléct?
  • Jak se představit svatebčanům?
  • Novomanželům tykat, nebo vykat?
  • Jak se chovat při obřadu?
  • Jak se připravit se na důležité momenty?
  • Jak se zachovat, když se vám někdo z hostů nechtěně „vetře“ do záběru?
  • Jak nastavit spolupráci s kameramanem?
  • A jak je to s alkoholem?

Móda svatebního fotografa

Každý má jistě nějakou představu, v jakém oblečení je vhodné jít na svatbu jako host. Ale co na sebe, když jdete svatbu fotit? Záleží na stylu svatby, ale standardně se má za to, že jako fotografové nemáte vyčnívat a měli byste zapadnout mezi ostatní.

To všechno v souladu s tím, že se ve vybraném oblečení musíte celý den cítit pohodlně. Na některé svatby si můžete dovolit obléct i džíny (například westernová svatba), jinde se ale neobejdete bez obleku nebo jiné formálnější alternativy.

Z mého pohledu (a taky dle názorů některých mužských kolegů) to máme my ženy s oblečením údajně jednodušší. Dámy mají větší možnosti výběru, ať už společenské kalhoty s halenkou, sukni nebo letní šaty. Co se týče bot, ty musí být jak u mužů, tak u žen především pohodlné, aby se v nich dalo bez problémů vydržet celý den.

Svatební fotografky mi jistě dají za pravdu, že podpatky nejsou zrovna vhodnou variantou. Můžete ale klidně zvolit elegantnější obuv na obřad a slavnostní oběd a později se přezout do pohodlnějších bot. Není také na škodu přibalit si do auta i náhradní oblečení pro případ, že nečekaně zmoknete nebo se ušpiníte.

Už žádné faux pas! 8 zásad etikety svatebního fotografa
Oblékněte se tak, abyste zapadli mezi ostatní a zároveň se cítili pohodlně. Nikon D750, Sigma Art 35/1.4, 1/200 s, f 1.4, ISO 100.

Představte se svatebčanům

Pokud zrovna nefotíte svatbu svým kamarádům nebo známým, pravděpodobně jste se doteď viděli pouze se snoubenci. V každém případě je ale vhodné vědět, kteří rodiče ke komu patří, kdo jsou svědci a sourozenci, případně další důležité osoby. Je slušné se s nimi pozdravit a představit se jim.

Stejně tak je vhodné dát o sobě vědět oddávajícímu, případně knězi a domluvit se ohledně focení. Obzvlášť u církevního obřadu jistě nic nepokazíte, když se s knězem ještě před obřadem domluvíte, kde se pohybovat, kdy fotit a nefotit. A to i v případě, že svatby fotíte už delší dobu a nikdy jste s nikým neměli problém.

Stejně tak není na škodu od příjezdu na místo hostiny komunikovat i s personálem, který pak může být nápomocný ohledně upřesnění detailů – rozbíjení talíře, místa krájení dortu a podobné.

Už žádné faux pas! 8 zásad etikety svatebního fotografa
Nezapomeňte se představit nejbližším rodinám nevěsty a ženicha. Nikon D750, Sigma Art 35/1.4, 1/3200 s, f 1.4, ISO 100.

Tykat, nebo vykat?

Máte ve zvyku si se stejně starými nebo mladšími snoubenci tykat, nebo za každé situace zůstáváte u vykání? Těžko říct, co je lepší nebo co je správné. Jsou fotografové, kterým se nejlépe pracuje tehdy, když si s klienty tykají a odbourá se tím ona pomyslná bariéra držení si odstupu.

Jiní jsou profesionálové každým coulem, se všemi si standardně vykají a přesto celá komunikace a přístup působí přátelsky. Zastánci první varianty často tvrdí, že je to lepší, protože takto se pár víc uvolní a lépe se pak pracuje. Příznivci vykání jsou přesvědčeni, že tento zdravý odstup je lepší a v případě většího věkového rozdílu mezi párem a fotografem je to mnohdy rozumnější. Nelze tedy jednoznačně říct, co je lepší, v každém případě vždy záleží na vyhodnocení konkrétní situace.

Už žádné faux pas! 8 zásad etikety svatebního fotografa
Která z dívek je vlastně fotografka? Fotografii pořídil některý z hostů na můj fotoaparát s tímto nastavením: Nikon D750, Sigma Art 35/1.4, 1/125 s, f 2.5, ISO 100.

Aby žádný důležitý moment neunikl

Pokud s focením svateb teprve začínáte, nejspíš už jste zažili situaci, kdy vám nějaký důležitý okamžik utekl a na fotkách bude chybět. Jak se na to pro příště připravit a těchto omylů se vyvarovat?

Pokud se vám stane, že například nestihnete vyfotit první novomanželský polibek zrovna nejlépe, dá se to ještě zachránit. Je ale potřeba jednat rychle a s úsměvem zasáhnout do obřadu kouzelnou větou „ještě jednou prosím“.

Často pomůže i pozorný oddávající a sám podnítí snoubence k tomu, aby polibek zopakovali – a pohroma je zažehnaná. Dá se tomu někdy zamezit i tím, že se předem domluvíte se snoubenci, aby polibek trval delší dobu. Není však jisté, zda si na to budou v návalu emocí pamatovat.

Existuje řada momentů, které je většinou potřeba naplánovat s ohledem na fotografa: vypouštění holubic, krájení dortu, prskavky či jiné situace, které jsou obvykle v jeho (případně i kameramanově) režii, aby se záběry vydařily co nejlépe. V každém případě by fotograf neměl být tak úplně „dirigentem celého svatebního dne“, ale spíše nenásilně sledovat dění okolo s fotoaparátem v ruce.

Už žádné další faux pas! 8 zásad etikety svatebního fotografa
Vyfotit první novomanželský polibek a jiné důležité momenty už nebude žádná věda.
Nikon D750, Sigma Art 35/1.4, 1/3200 s, f 1.4, ISO 100.

Jak se chovat během obřadu

Ať už fotíte církevní, nebo civilní obřad, měli byste být nenápadní a nenarušovat jeho průběh. Pokud fotíte obřad v kostele, počkejte si na okamžik, kdy se zpívá píseň. Je to ideální čas k focení, hledání druhého objektivu v brašně nebo přesun na druhou stranu, protože nerušíte kroky ani zvukem závěrky.

Někteří kněží nemají rádi, když se fotí v průběhu kázání nebo čtení z Písma svatého, a o to více v momentě, kdy kněz pozdvihuje hostii a kalich. V žádném případě se nikdy nepohybujte v prostoru za knězem. Jak již bylo zmíněno výše, je vhodné domluvit se ohledně focení s oddávajícím.

bannermf_690x120Civilní obřady trvají na rozdíl od církevních někdy i jen deset minut, takže je nutné stihnout všechno nafotit v mnohem kratším čase. Není tedy sice tolik prostoru na přesun, ale fotograf se může po celou dobu pohybovat téměř kdekoliv.

O něco horší situace je v obřadních síních, které jsou hodně stísněné nebo mají rozvrzanou dřevěnou podlahu, která může při každém pohybu rušit průběh obřadu. Avšak ochotný oddávající často kvůli focení uhne v momentě výměny prstýnků a prvního polibku, a vy máte hned o něco lepší záběr.

Už žádné další faux pas! 8 zásad etikety svatebního fotografa
Při focení obřadu v kostele bývají pravidla přísnější než u civilních obřadů, ale vše je na domluvě s oddávajícím. Nikon D600, Nikon 24-70/2.8, 1/160 s, f 2.8, ISO 640, ohnisko 24 mm.

Když hosté nespolupracují

Pokud vám některý host s fotoaparátem nebo telefonem v ruce překáží v záběru, požádejte jej, aby ustoupil. Pokud to nepomůže a dotyčný vás ignoruje, nebo není čas se s ním domluvit, někdy prostě nezbude jiná možnost, než jej (jemně!) odstrčit.

Nezapomínejte, že vy jste zodpovědní za kvalitně odvedenou práci a pokud bude v záběru překážející strýček, je to na vaši odpovědnost. Ideální je domluvit se ohledně fotografujících hostů ještě před svatbou se snoubenci a zbytek si případně pohlídat během svatebního dne.

Už žádné další faux pas! 8 zásad etikety svatebního fotografa
S hosty, kteří se rozhodli také pořídit nějaké záběry, nemusí být na svatbě vůbec problém. Jen je občas potřeba některé trochu usměrnit. Nikon D600, Nikon 24-70/2.8, 1/2500 s, f 2.8, ISO 100, ohnisko 24 mm.

Vy a kameraman

Pokud fotíte svatbu společně s kameramanem, se kterým nejste sehraný tým, od začátku s ním komunikujte. Oběma z vás jde přece o to, abyste mohli v klidu a bez potíží dělat svoji práci. Na svatbě není prostor pro žádné konflikty, takže se v ideálním případě domluvte jako dva dospělí lidé ohledně nepřekážení si v záběrech a mějte jeden druhého na očích. Vy nechcete na fotkách v pozadí kameramana a stejně tak on nechce mít vás ve svých záběrech.

Je vhodné vědět již před svatbou, zda na tam bude i kameraman a přizpůsobit tomu také harmonogram pro párové focení. Oba totiž budete potřebovat dostatek času pro pořízení svých záběrů. Pokud spolu budete vycházet, i novomanželé se budou cítit při focení a natáčení mnohem lépe.

Už žádné další faux pas! 8 zásad etikety svatebního fotografa
S kameramanem si můžete navzájem asistovat. Nikon D750, Sigma Art 85/1.4, 1/1600 s, f 1.4, ISO 100.

Občerstvení a alkohol během dne

Vždy je vhodné si ještě před svatbou na schůzce se snoubenci ujasnit, jak to mají v plánu s obědem. I fotograf je jenom člověk a nikdo není schopný pracovat celý den bez jídla a pití. Záložní bageta z benzínky, která se v průběhu parného letního dne celý den „ohřívá“ v autě, asi nebude ideálním řešením.

Jestliže se snoubenců na rovinu zeptáte, zda s vámi počítají na oběd, věřte, že je minimální pravděpodobnost, že by řekli ne. Častější je spíš varianta, že hlady rozhodně neumřete a budete do sebe ještě na sílu tlačit velký kus dortu, abyste neurazili. Pokud by se přece jen náhodou stalo, že vás u svatební tabule nebudou chtít, domluvte si s nimi přestávku, kdy budete mít možnost vyřešit si oběd sami. Vždy je nejlepší mít v tomto jasno ještě před svatbou, ať se dle toho můžete dopředu zařídit.

Co se týče konzumace alkoholu, tady bych doporučila být opatrnější. Fotograf by měl zůstat při smyslech, už z důvodu zachování kvality pořizovaných záběrů. Spousta fotografů alkohol během svatebního dne odmítá s argumentem, že je to neprofesionální. Svatebčané jsou ale často jiného názoru a přemlouvají fotografa, ať si s nimi dá „aspoň jednu“.

Už žádné další faux pas! 8 zásad etikety svatebního fotografa
S alkoholem buďte v pozici fotografa na svatbě opatrní. Nikon D750, Nikon 24-70/2.8, 1/125 s, f 1.4, ISO 3200, ohnisko 24 mm.

Alkohol v krvi fotografa je ovšem v případě potřeby přesunu na párové focení velkou překážkou, protože sám nemůže řídit auto a řidič nemusí být vždy k dispozici. Pokud fotíte svatbu známým, můžete samozřejmě v určitý moment, kdy už máte oficiálně padla, foťák odložit a bavit se s ostatními klidně až do rána. Je jen na vás, jak se k tomu postavíte, ale je důležité znát své limity.

Zajímá vás svatební fotografie? Jistě se vám budou líbit i další články, které jsme na toto téma napsali:

11 chyb svatebního fotografa

7 svatebních situací, s nimiž si musí fotograf poradit

Co vzít s sebou na focení svatby? Jen foťák zdaleka nestačí