Vkládáte do fotek světelné efekty? Myslete na správné nasvícení scény

Pokud chcete do fotek přidávat efekty, je důležité se předem připravit. Většina efektů, ať už jde o oheň, magii nebo blesky, je zdrojem velkého množství světla. Pokud má model stín na stejné straně těla, kde hoří přidaný oheň, je to samozřejmě špatně. V tomto článku vám poradíme, jak se zdroji světla pracovat. Kam a jak je umístit, aby byla výsledná fotka co nejvěrohodnější.

Efekty můžete v Zoner Photo Studiu X přidávat různé. Třeba na fantasy a cosplay fotkách se nejčastěji používají oheň, různá magie nebo blesky. Podobnou kouzelnou úpravu si můžete snadno vyzkoušet s kýmkoliv ze známých nebo rodiny. A není těžké udělat ho hned napoprvé dobře, pokud si uvědomíte, jak světlo vlastně funguje.

Efekty a jejich vliv na scénu

Světlo je spjaté se stíny, takže určitě přemýšlejte také o nich. Pokud si určíte místo, do kterého budete chtít později dodat například oheň, tak přemýšlejte. Jak potom budou fungovat stíny?

Například přirozené světlo často nechá jednu polovinu obličeje ve stínu. Pokud se tohle stane, tak na stinnou stranu ani před modela už nemůžete dát efekt, který by měl být zdrojem světla.

Vkládáte do fotek světelné efekty? Myslete na správné nasvícení scény
Světlo zde musí jít zleva, aby stín na pravé polovině tváře vypadal přirozeně.
Modelka @aladdinjane. Nikon D90, Nikon 80-200 mm F2.8 AF ZOOM-NIKKOR D ED A, 1/200 s, f/2.8, ISO 400, ohnisko 80 mm.

Pokud tedy můžete světlo jakkoliv ovlivnit, měli byste správně umístit jeho zdroj, nasměrovat si stíny a připravit scénu a fotku na to, že do ní později něco přidáte. Pro oheň potřebujete hodně světla. Blesky se zase různě kroutí. Magické efekty jsou neexistující, takže je můžete maličko ohýbat oproti realitě, ale nějaký logický základ by měl být zachovaný.

Jak nastavit světlo

Při umisťování světla si musíte dát pozor na některé detaily. Nejčastější potíž bývá, když má mít model efekt v ruce. Můžete ho nasvítit zepředu, ale pak je jeho ruka nasvícená zvenčí, zatímco on drží efekt v ruce. Což logicky nedává smysl. Nebo může zdroj světla držet rovnou v ruce, pak vás ale čeká mazání zdroje světla při úpravě.

Vkládáte do fotek světelné efekty? Myslete na správné nasvícení scény
Tady modelka držela světlo v ruce, já jsem ho pak při úpravě odmazala a nahradila efektem.
Modelka @zuzana.von.drak. Nikon D750, Nikon 80-200 mm F2.8 AF ZOOM-NIKKOR D ED A, 1/160 s, f/2.8, ISO 400, ohnisko 80 mm.

Světel můžete určitě kombinovat více. Lze využít blesky, odrazné desky nebo další zdroje světla. Skvělá jsou i různá fotografická LED světla. I kdyby světlo, které slouží jako základ pro efekt, mělo jen minimální dopad, tak už pomáhá k uvěřitelnosti a autenticitě. Ne vždy musí být světlo opravdu výrazné. Stačí, když vám schová nebo vytvoří správné stíny.

Vkládáte do fotek světelné efekty? Myslete na správné nasvícení scény
Modelka má z jedné strany modrou, abych mohla vložit vločku a z druhé strany stříbrné světlo od odrazky, aby měla hezky nasvícený obličej.
Modelka @joanbaggins. Nikon D750, Nikon 50 mm f/1.4 AF-S NIKKOR G, 1/125 s, f/3.2, ISO 200, ohnisko 50 mm.

Světla můžete přidávat z jakéhokoliv směru. Snad každé pro focení určené světlo se dá umístit na stativ. A nebo jej můžete dát do ruky pomocníkovi. Pokud by mělo jít zpříma, ať vám ho pomocník podrží vedle objektivu, aby nebyl v záběru vidět. Světlo si může i modelka sama podržet. Samozřejmě tím riskujete, že jí uříznete ruce z fotky, nebo že budete opět muset retušovat. Pokud nevíte, jak to vyřešit, zkuste obě varianty a potom si vyberete, která vám lépe vyhovuje.

Vkládáte do fotek světelné efekty? Myslete na správné nasvícení scény
Ne moc vhodná volba ořezu – ruce podivně chybí a nad modelkou je až moc místa. Občas je daň velká a efekt za to ne vždy stojí.
Modelka @squirrelmomma. Nikon D750, Nikon 50 mm f/1.4 AF-S NIKKOR G, 1/500 s, f/2.5, ISO 200, ohnisko 50 mm.

Bez světla to jde taky

Pokud zrovna nemáte umělé světlo po ruce, ale chcete zkusit nějaké efekty, máte tři možnosti: 

  • Využijte odraznou desku. Pokud si vše správně naštelujete, bude vám určitě stačit. Odrazka často odráží světlo od spodu, takže podle toho připravte ruce modelky nebo celou scénu dle vašich představ.
  • Využijte přirozené světlo. Nebude samozřejmě tak efektní jako umělé světlo, ale funguje. Například zapadající slunce, které svítí přímo do tváře, funguje jako dobrý základ pro ohnivé efekty. Nebo nechejte modelku osvítit zboku a efekt přidejte z té dané strany, aby nebyl na stinné polovině.
  • Pokud zrovna není dobré přirozené světlo a nemáte odrazku, tak stále máte možnost být nekonkrétní. Vyfoťte modelku zezadu, umístěte efekt daleko od ní a udělejte ho slabší. Najděte si, jak putují stíny, jak se vám tam zrovna světlo opřelo a přizpůsobte se. Ale tahle varianta musí být velice nenásilná. Pokud to nejde, tak to nejde.
Vkládáte do fotek světelné efekty? Myslete na správné nasvícení scény
Seshora jde vždycky hodně světla. Takže umístit efekt nahoru by mělo být logicky a světelně v pořádku.
Modelka @joanbaggins. Nikon D750, Nikkor 105mm Ai-S f/2.5, 1/2500 s, f/??? (manuál), ISO 200, ohnisko 105 mm.

Bez světel, rovnou s efektem

A pokud se nechcete se svícením trápit a jste odvážnějšího charakteru, tak si oheň vyfoťte rovnou. Opravdový oheň je ta nejlepší varianta, jak ohnivý efekt udělat. Postproces bude vždycky trochu vidět, ale když si vyhrajete a vložíte efekt do fotky už během focení, tak to bude nejpřesvědčivější. 

Triky s ohněm jsou ale nebezpečné! Dbejte na absolutní bezpečí všech zúčastněných. Praktické efekty ohně jsou sice proveditelné, ale třeba blesky a magii už samozřejmě tak snadno nevykouzlíte.

Vkládáte do fotek světelné efekty? Myslete na správné nasvícení scény
Starý dobrý trik s lakem na vlasy a zapalovačem nám zde pomohl k efektu Igni ze hry Zaklínač.
Model @the_don_esteban. Nikon D750, Nikon 50 mm f/1.4 AF-S NIKKOR G, 1/125 s, f/1.4, ISO 400, ohnisko 50 mm.

Nebojte se efektů

Je důležité přemýšlet o světle. Barvy dokážete změnit, mnoho dalšího můžete po focení upravit. Ale světlo, to vám nic neodpustí. Tmavá místa už nevytáhnete, vždy v nich budete mít šum a vždy to budete lámat přes koleno. Stejně tak světlá místa ztmavíte už jen špatně. Proto na to myslete, než fotku vyfotíte. A nakonec už bude jednoduché si do fotky přidat blesk, ohnivou kouli nebo jiné magické efekty jako z Harryho Pottera!

A jak vložit samotné svítící objekty? S tím vám pomůže Zoner Photo Studio X. V podstatě se jedná o fotomontáž. Jak do fotek vkládat různé objekty jsme popsali třeba v článku Jak vložit fotku do fotky: vytvořte fotografickou koláž nebo fotomontáž pomocí vrstev