Vybíráme ideální set I: foťák a objektiv pro začátečníky

objektiv

Jste nadšeným fotografem a chystáte se ke koupi nového foťáku, nebo teprve začínáte a nevíte si rady s výběrem? Připravili jsme pro vás seriál, ve kterém vám postupně ukážeme kombinace těla, objektivu a příslušenství pro různé situace a žánry. Tentokrát budeme vybírat ideální fotoaparát pro začátečníky. 

Canon EOS 200D, považujeme díky skvělému poměru ceny a výkonu za jednu z nejlepších voleb, pokud jste začátečník a máte omezený rozpočet. Přečtěte si naše zhodnocení kladů a záporů, postřehy z terénu a doporučení vhodných objektivů.  Tentokrát dáme větší prostor Canonu, v dalších dílech se budeme věnovat i dalším značkám. 

Jak vybrat první zrcadlovku?

Když jsem začínal fotit, mou volbou byl Canon EOS 100D, předchůdce dnešního modelu EOS 200D. Oba modely se pyšní tituly nejmenší a nejlehčí zrcadlovka se senzorem APS-C. Nejdelší strana obou zrcadlovek je dlouhá zhruba jako dvě krabičky zápalek, tudíž tvoří velice kompaktního pomocníka pro zachycení vašich zážitků kdekoli ho potřebuji. Navíc hybridní snímač APS-C CMOS AF II s rozlišením 18 megapixelů, kterým se pyšnil model 100D, byl v letech 2013-2014 špičkou na trhu mezi cenově dostupnými fotoaparáty.

Dnešní model 200D je na tom ještě lépe. Má 24,2 megapixelů a obrazový senzor DIGIC 7 vám navíc poskytne výhodu velmi rychlého ostření při živém náhledu. Focení vám usnadní i optický hledáček s devítibodovým automatickým zaostřováním To je výborná vlastnost například při natáčení videa. Natáčet můžete ve Full HD.  

Vychytávkou je i třípalcový dotykový displej. Ten usnadňuje práci nejen při fotografování a nastavování přístroje, ale například i při editaci videí přímo ve foťáku. Oproti modelu 100D má „dvěstědéčko“ výklopný displej, a proto si při focení nízko položených předmětů už nemusíte dělat pohodlí na zemi.

Moje zkušenosti

Když jsem před pár lety začínal s focením, hledal jsem takzvané ideální kombo. Zrcadlovku s objektivem, která by byla nejen cenově dostupná, ale mohl bych ji využít v různých situacích. Moje volba padla na Canon 100D, stejně dobře vám dnes poslouží jeho mladší bratr, model 200D. Je to velice spolehlivý, kvalitně zpracovaný malý přístroj se spoustou funkcí. V čem exceluje, s několika malými mouchami, je právě zmiňovaná kompaktnost. Díky svým rozměrům vás po celodenním focení či natáčení nebudou bolet ruce a nezabere ani moc místa v brašně. Budete si tak s sebou moct přibalit vybavení, které by se vám jinak proneslo, nebo vůbec nevešlo.

brašna
Má brašna na zrcadlovku a její příslušenství značky Lowepro.

S malou velikostí však přichází i první problém, který mají 100D i 200D společný. Pokud máte větší dlaň, bude se vám pravděpodobně při fotografování či točení videí na šířku špatně držet. Celkový grip je velice příjemný, nechybí zde ergonomické zakřivení okolo spouště nebo pogumované části, ale prohlubeň na prsty je malá a díky nižšímu profilu se tak budete muset obejít bez pevného úchopu všemi prsty.

pogumovaná prohlubeň
Ergonomické pogumované vytvarování u mého Canon EOS 100D. Už před těmi pár lety jsem tvar gripu velmi ocenil.

Jaký objektiv?

K tělu samozřejmě potřebujete i objektiv. Když byl model 100D uveden na trh, bylo možné ho koupit v setu za zvýhodněnou cenu, kde jste dostali foťák a k němu jeden nebo dva objektivy, popřípadě další příslušenství jako čistící tužku nebo paměťovou kartu. Stejně tak si dnes můžete vybrat z podobných setů objektivů a modelu Canon EOS 200D.

V mém případě to byly univerzální objektiv Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 a takzvané dlouhé sklo Tamron AF 70-300mm f/4.5-6 Di LD Macro 1:2. Ty bych vám zároveň jako začátečníkům doporučil. Jsou cenově přijatelné, univerzální a než se budete chtít posunout v cenové a výkonnostní kategorii výše, určitě vás nenechají na holičkách v žádné situaci.

Doporučím vám také takzvaný pevný portrétní objektiv. Tento typ „skla“, jak fotografové často objektivům říkají, je pro portréty díky nízkému clonovému číslu nejlepší, jen počítejte s tím, že jím nelze zoomovat. Skvělou volbou z levnějších pevných objektivů je 50 mm f/1,8 STM.

objektivy
Objektivy Canon a Tamron ze základního setu.

Nutná postprodukce

Nutné je podotknout, že pokud chcete fotit například na procházce a fotografie si třeba rovnou vytisknout, narazíte na zádrhel. Se zrcadlovkou získáte sice ostré a detailní snímky, ale barvy jsou problém. Oproti focení mobilem budou barvy vybledlejší, a proto je dobré, abyste snímky následně upravili. Počítejte tedy s tím, že pokud nepoužijete žádný z filtrů a budete chtít získat maximum z každého obrázku, strávíte po fotografování spoustu času editací.

Nechápejte však předešlý odstavec tak, že je nezbytně nutné trávit hodiny množstvím úprav v náročných grafických programech, aby se na fotku dalo alespoň trochu dívat. Věrného, krásně vybarveného obrazu je možné pohodlně dosáhnout úpravami v Zoner Photo Studiu X. Zde vám bude stačit i několik minut práce v modulu Vyvolat a vaše snímky ožijí těmi správnými barvami.

Rozdíl mezi originálem a upravenou fotografií.

Natáčení videa

K filmování s modely 100D a 200D moc výtek nemám. Budete se jen opět potýkat s problémem drobného profilu kamery. Kvůli své lehkosti není přístroj příliš stabilní. Pokud chcete plynulé záběry bez třesu, budete si muset pořídit objektiv se stabilizací obrazu nebo rovnou stativ pro stacionární záběry.

V neposlední řadě ale nezapomeňte, že pro natáčení budete potřebovat paměťovou kartu s rychlostí zápisu alespoň 10Mb/s. S nižšími rychlostmi se může stát, že se nahrávání po 5-10 minutách samo zastaví, neboť karta zápis nebude stíhat.

Doporučená výbava

V tomto odstavci vás seznámím s doplňky, které dokáží naprosto změnit uživatelský pocit z vaší zrcadlovky. Začneme nejdůležitější částí, a to baterií. Originální baterie LP-E17 dodávaná ke Canonu EOS 200D má pouze 1 040 mAh, nevydrží vám tedy celý den.

Pokud nechcete natáčet jen rodinné oslavy, kde vznikne cca 20 minut záznamu, budete si muset pořídit buď baterie s větší kapacitou (firma DSTE vyrábí například akumulátory kapacitou 2300 mAh a výše) nebo bateriový grip.

Přídavný grip v sobě může nést až dva články a tím drasticky zvýšit dobu, po kterou budete moci fotit či natáčet. Z 20 minut se tak dostanete klidně až na 6 hodin souvislého natáčení. Dále také ale vyplňuje prostor pod foťákem, umožňuje lepší úchop a pohodlnější focení na výšku a dohání tak konstrukční nedostatky.

fotoaparát s gripem
Takto vypadalo mé 100D se zmíněnou modifikací. Můžeme vidět dálkový ovladač a na boku drát propojující spodní spoušť se systémem foťáku.

Dostupnost

Canon EOS 200D seženete v setu s jedním objektivem přibližně za 16 500 Kč. Pokud zvolíte set se dvěma objektivy, nákup by vás neměl stát více než dvacet tisíc korun. Model 100D se v setech ani samostatně již neprodává, můžete ho ale stále zakoupit v bazarech, rozhodně vám ale doporučuji dát přednost těm autorizovaným.

Pokud hned ze začátku míříte výš, můžete si pořídit například Canon EOS 4000D nebo třeba jeho pomyslného rivala Nikon D3500 nebo vyšší model D5600.

Příště krajina

V Příštím díle seriálu vám ukážeme, jaký set fotoaparátu a objektivů se nejlépe hodí na focení krajiny. Můžete se těšit i na vychytávky a tipy, které vám pohyb v terénu usnadní.