Vybíráme ideální set III: foťák a objektiv pro focení krajiny

V tomto díle našeho seriálu o fotografických setech se budeme věnovat výbavě na fotografování krajiny. Ukážeme vám, jakou kombinaci těla, objektivu a příslušenství zvolit pro dosažení nejlepších výsledků. Poradíme vám, jak techniku vybírat a co je dobré mít při výběru na paměti.

Žánr, který vás vtáhne do fotky kouzelnými scenériemi s potůčky a horami, přesně to je krajinářská fotografie. Navzdory tomu, jak moc pokročilo focení mobilem, všechny krásy krajiny zachytíte stále nejlépe s dobrým foťákem a objektivem.

Správně zvolená kombinace těla a objektivu vám zaručí, že všechny scény zachytíte přesně tak, jak si představujete. Pro začátek je důležité si uvědomit, co je pro kvalitní krajinářskou fotku potřeba. Potřebujete především kvalitní objektivy a spoustu příslušenství.

Jako v každém fotografickém žánru, i zde je základem dobrý objektiv. V případě krajinářské fotky jich budete potřebovat několik. Konkrétně alespoň tři:

  • teleobjektiv,
  • širokoúhlý objektiv
  • a hodit se vám bude i váš setový objektiv

Objektivy

Objektiv, který budete potřebovat nejméně, ale kdykoliv jej s sebou nevezmete, budete se proklínat. Řeč je o teleobjektivu. Ten vám umožní přiblížit vzdálené detaily v krajině. Třeba kopce vystupující z inverze, nebo zasněžené vrcholky hor, nasvícené vycházejícím sluncem.

teleobjektiv
Objektiv Tamron SP 70-200 f/2.8 Di VC USD G2 je rozumnou alternativou ke špičkovým teleobjektivům od Nikonu a Canonu se stejným ohniskem. Pořizovací cena je o několik desítek tisíc menší než u konkurence a výstupem za ní nijak nezaostává. Ušetřené finance můžete využít pro cestováním za fotkou, případně na nákup další výbavy.

Ideální teleobjektiv má rozsah ohnisek v rozmezí 70-200 mm a nejnižší clonové číslo f/2.8 – f/4. Asi nejběžnější jsou teleobjektivy v rozsahu 70-300 mm s nejnižší clonou f/4 – f/5.6. Jejich nevýhodou může být horší kresba a nižší odolnost v náročnějších povětrnostních podmínkách. Jinak vás v ničem neomezuje, pokud se fotografií neživíte a nepotřebujete špičkový výstup.

Mezi vhodné teleobjektivy pro APS-C a full frame patří např:

  • Nikon 70 – 200 mm f/2.8
  • Canon EF 70-200 mm f/2.8
  • Sigma 70 – 200 mm f/2.8
  • Tamron SP 70 – 200 mm f/2.8
  • Nikon 70 – 200 mm f/4
  • Canon 70 – 200 mm f/4

Naopak širokoúhlé objektivy vám umožní dostat do záběru velký kus krajiny. Zde vás mohou omezovat fotoaparáty s APS-C a 4/3 čipy, u kterých je kvůli crop faktoru složitější získat dostatečně široký úhel záběru. Uživatelé s full frame čipy mají výběr jednodušší.

širokoúhlý
objektiv Nikon 14-24 mm f/2.8 je i přes svou vysokou cenu velice oblíbeným širokoúhlým objektivem u nikonistů s full frame čipy. Jeho kvalitními alternativami jsou objektivy Tamron 15-30mm f/2.8 G2 a Sigma 14-24mm f/2.8. Ty se vyrábí jak pro Nikon, tak pro bajonety ostatních značek.

Pro těla s full frame čipem stačí většinou objektiv s rozsahem ohnisek 14-24 mm, který umožňuje úhel záběru v rozmezí cca 114,2 °- 84,1 °. Dobrou volbou je u full frame snímačů i pevný 20mm objektiv. Případně levný, avšak kvalitní Samyang 14mm f/2.8, který je výbornou volbou pro fotografování hvězd díky nízkému zkreslení na okrajích.

Za málo peněz opravdu hodně muziky.

Jste-li majiteli fotoaparátů s APS-C a 4/3 čipem, hledejte pro získání dostatečně širokého záběru širokoúhlý objektiv v rozsahu ohnisek 10-35 mm. Výběr máte sice těžší, ale zase máte oproti těžkým full frame fotoaparátům a objektivům lehčí celou fotografickou výbavu. Hledat můžete také v řadách pevných skel s ohniskem 8 mm pro 4/3 čipy a 10 mm pro APS-C čipy.

Vhodnými objektivy pro APS-C a 3/4 čipy jsou např:

  • Tokina AT-X  14-20mm f/2 Pro DX
  • Tokina AT-X 11-20mm f/2.8 Pro DX
  • Tamron 10-24mm f/3.5-4.5 Di II VC
  • Nikon 10-20mm f/4,5 – 5,6 G AF-P VR DX
  • Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM

Při výběru si dávejte pozor na fisheye objektivy s velkým zkreslením zorného pole. Tyto objektivy mají úhel záběru 180 ° a jsou označeny výrobci jako fisheye. Takovými objektivy jsou např. Samyang 8mm f/3.5 a Nikon 10,5mm f/2.8.

10,5 mm
Velice kvalitní fisheye objektiv pro Nikon DX fotoaparáty. V blízké budoucnosti na něj vydáme recenzi.

Cestujete-li hodně, potřebujete setový objektiv, který vám na cestách vystačí na většinu fotografií krajiny. Takové objektivy jsou na full frame ideálně s rozsahem ohnisek 24-70 mm a nejnižší clonou f/2.8. U APS-C čipů je ideální rozsah ohnisek v rozmezí 18-55 mm, v lepším případě 18-105 mm s clonovým číslem od f/3.5 – f/5.6.

Objektivy vhodné pro APS-C a 4/3 formáty jsou např:

  • Sigma ART 18-35mm f/1.8
  • Fujifilm XF 16-55mm f/2.8 R LM WR
  • Olympus M.ZUIKO ED 12-40mm f/2.8 Pro EZ-M1240
  • Sony 16-70mm f/4 ZA OSS SEL Vario-Tessar T
  • Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM
  • Nikon 16-80mm f/2.8-4.0E AF-S DX ED VR

Jaké tělo k objektivu

Ideální tělo fotoaparátu nelze na 100 % doporučit, jsou zde ale parametry, podle kterých byste se měli řídit. Fotografování krajiny je cestování za fotkou, proto je lepší vlastnit tělo lehčí a menších rozměrů. Taková těla jsou většinou z řad bezzrcadlovek, případně APS-C zrcadlovek. Jsou lehčí a skladnější než těla zrcadlovek s full frame čipem.

Důležitým faktorem při výběru jsou další funkce těla, které se vám mohou hodit. Třeba výklopný displej nebo bracketing. Zato rychlé sériové snímání a integrovaný blesk nepotřebujete při fotografování krajiny vůbec. Pokud  fotoaparátu tyto funkce schází, ničemu to nevadí. .

Ideální kombo je tedy založeno na tom, jak krajinu fotografujete. Pokud za fotografií hodně cestujete, je lepší vlastnit lehčí a kompaktnější tělo, které vám ušetří váhu v batohu a k němu vlastnit kvalitní objektivy.

Kvalitní krajinářskou fotografii můžete pořídit i entry level DSLR fotoaparátem s nižším rozlišením čipu. Stačí pokud vyfotíte panorama. Získáte tak z 15MPx čipu snímek o několikanásobně vyšším rozlišení a velikosti až stovek MB.

Příslušenství

Objektiv a tělo nejsou vším. Pořiďte si ke krajinářské fotografii i potřebné vybavení jako třeba filtry, stativ, L-plate a dálkovou spoušť. Vyplatí se koupit cirkulární polarizační filtr, který zvýrazní nebe a odfiltruje odlesky z hladiny řek a jezer.

Kvalitní a pevný stativ je fajn, ale pronese se vám. Takové Manfrotto je super, ale 2-3 kg budete brzy proklínat. Poohlédněte se proto klidně po lehkých a skladných stativech například z karbonu od firmy Genesis nebo Manfrotto BeFree. Tyto stativy jsou sice malé a méně stabilní, ale většinou nepotřebujete vysouvat všechny sekce stativových nohou.

L-plate
Stativová destička ve tvaru písmene L vám umožní přichytit fotoaparát do stativu na výšku. Nemusíte tak vyklánět stativovou hlavu a vybočovat fotoaparát z osy rotace stativu. Její využití je hodně časté při focení krajinných panoramat.

Příslušenství, které vám zrychlí a hlavně ulehčí práci, je destička L-plate. Ta umožňuje aretovat fotoaparát ve stativu na výšku. Díky tomu získáte lepší stabilitu fotoaparátu na stativu. Stejně tak kabelová spoušť vám ulehčí fotografování, protože po jejím zapojení jen mačkáte spoušť a nemusíte na fotoaparátu nastavovat časovač spouště a ztrácet tak drahocenný čas.