Vyfoťte si zatmění Měsíce: co všechno potřebujete znát, než vyrazíte fotit Měsíc

Úplné zatmění Měsíce je nevšední divadlo, které nabízí překrásnou hru barev a stínů na měsíčním povrchu. Zachytit ji, je výzvou skoro pro všechny fotografy. A proto vám poradíme, jak na to.

Nejbližší zatmění Měsíce nás čeká už 27. července. Měsíc se nad horizont vyšplhá při západu slunce a už v té době bude patrný jeho částečně ukrojený kotouč. S pokračujícím soumrakem se bude jevit jako čím dál menší srpek, který zmizí s úplným zatměním ve 21:30.

fáze zatmění čas (SELČ)
 začátek částečné fáze  20:24
 východ Měsíce (50° N, 15° E) – Praha  20:45
 začátek úplné fáze  21:30
 maximum zatmění  22:22
 konec úplné fáze  23:13
 konec částečné fáze  0:19

Letní úplňky jsou v našich zeměpisných šířkách nízko nad obzorem a na tuto skutečnost je potřeba myslet. Zejména v městské zástavbě pečlivě vybírejte místo s dobrým výhledem. Do konce úplné fáze, která nastane krátce po 23. hodině, potemnělý Měsíc nevystoupá výš než na 15 stupňů. Od této chvíle se začne vymaňovat z plného stínu Země, až se mu konečně půl hodiny po půlnoci opět vrátí podoba zářícího kotouče.

Vyfoťte si zatmění Měsíce - širší záběr
Jak dokazuje tento snímek, své kouzlo mají i širší záběry. Zároveň není důvod se při fotografování bát světel měst.
Canon EOS 400D, Canon EF70-210mm f/3.5-4.5 USM, 2 s, f/3.5, ISO 200, ohnisko 90 mm (EQ 35: 144 mm)

Co k focení Měsíce potřebujete

Měsíční zatmění patří k těm astronomickým úkazům, při kterých nepotřebujete být k pozorování vyzbrojení specializovanou technikou. Pokud se však rozhodnete k jeho dokumentování, připravte si pevný stativ. Bez něj budete především v úplné fázi bez větších šancí na povedený snímek.

Kromě něj se hodí také:

  • dálková spoušť,
  • buzola,
  • červené světlo,
  • případně i chytrý telefon.

Nenechte se zmást často zmiňovaným tvrzením, že fotografování Měsíce vyžaduje dlouhé ohnisko. Ideálně ještě na astronomické montáži s hodinovým strojkem, který kompenzuje zemskou rotaci. Pokud takovou technikou sami disponujete, pak ji samozřejmě využijte.

Na většinu fotografů ale čekají v brašně běžné kompakty či zrcadlovky. Povzbudivé je, že i s nimi můžete fotit zatmění Měsíce.

Vyfoťte si zatmění Měsíce - Petrov
Brněnská dominanta, katedrála sv. Petra a Pavla, byla nakrátko zastíněna ukousnutým Měsícem.
Canon EOS 400D, Canon EF70-210mm f/3.5-4.5 USM, 2.5 s, f/8, ISO 100, ohnisko 210 mm (EQ 35: 336 mm)

Jak fotit zatmění Měsíce? Bez automatiky!

Ve chvíli, kdy Měsíc vyjde, budou se expoziční časy díky pozvolnému stmívání pohybovat hluboko pod jednou vteřinou. Tuto chvíli věnujte přípravě zamýšlené kompozice a také testování limitů vaší fotografické sestavy. S přibývajícím šerem a postupující fází začne hrát stativ významnější roli, především pokud se rozhodnete pro delší ohnisko.

Při vyhledávání správného záběru si zkuste místo focení i objekt svého zájmu obhlédnout den předem. Například den před úplňkem se Měsíc pohybuje zhruba po stejné dráze jako v den úplňku, jen o necelou hodinu dříve. Když tedy den před zatměním vyrazíte na vytipované místo, můžete si předem promyslet kompozici.

Při focení si v první řadě hlídejte správné zaostření, které v průběhu zatmění průběžně kontrolujte. Až se Měsíc ponoří do plného stínu, nemusí autofokus fungovat stoprocentně. Úplně ale postačí, když budete ostřit na libovolný jasnější předmět v dálce.

Pokud je to jen trochu možné, zapomeňte na automatický expoziční režim. Troufám si tvrdit, že ať už zvolíte jakýkoliv způsob automatického měření expozice, automatika v tomto případě nikdy nedokáže odhadnout to správné množství světla, které je třeba na čip poslat.

Vyfoťte si zatmění Měsíce -pouliční lampa
Jinak všední záběr doplnila pouliční lampa.
Canon EOS 400D, Canon EF70-210mm f/3.5-4.5 USM, 1/200 s, f/5.6, ISO 100, ohnisko 210 mm (EQ 35: 336 mm)

Jak se u zatmění Měsíce poprat s expozicí

Nezapomínejte, že Měsíc se pohybuje. Začněte tedy tím, že si určíte maximální čas, který jste s ohledem na pohybové rozostření ochotni akceptovat.

Při použití ohniska 250 mm to bývá až vteřina, u středních a širokých záběrů pak klidně i desetinásobek. Vzorové expoziční hodnoty jdou vyčíst z přiložených snímků. K dalšímu prosvětlení na hranici použitelných časů reagujte zvýšením hladiny ISO.

Hodit se vám bude také nastavení vyššího clonového čísla, které pomůže k lepšímu vykreslení scény. Zároveň ale tímto zásahem ztratíte další potřebné světlo.

Tím se dostáváme zpátky na začátek – úbytek světla je třeba řešit prodloužením expozice nebo zvýšením hladiny ISO. U částečné fáze zatmění vám ale jistě situace dovolí clonu víc zavřít. Proto zkuste přiclonit přibližně o dvě čísla víc, než je u zvoleného ohniska nejvyšší světelnost objektivu.

Pamatujte také, že při fotografování specifické scény s černým hvězdným nebem s velmi tmavým Měsícem není vhodné vyrovnávat histogram. I když vás to možná bude svádět k vyrovnání měsíčního jasu na úroveň řekněme běžného úplňku.

Takový postup má ale za následek vyšší saturaci červených tónů a zároveň roste riziko, že poklesne ostrost a zvýrazní se šum. Nehledě na to, že takový obrázek bude jednoduše vzdálený věrnému podání.

Při focení experimentujte

Přístupů, jak zatmění Měsíce zdokumentovat, je celá řada. Nejčastěji se setkáte se snímky delšími ohnisky, které však nepřiblíží těleso natolik, aby pokrylo větší část záběru. Vedle toho jsou oblíbené „náladovky“, při kterých jde především o zdařilou kompozici bez větších ambicí získat detail.

Rád bych zmínil i možnost pořízení série snímků v různých časech a následné složení do koláže.

A jednou z okrajových disciplín je například velmi dlouhá expozice, která vykreslí trajektorii putování Měsíce oblohou a také změny jasu během zatmění. Princip je zde podobný jako v případě star trails.

Vyfoťte si zatmění Měsíce - koláž
Cesta od úplňku k zatmění.
Canon EOS 400D, Canon EF70-210mm f/3.5-4.5 USM, 1/200–1 s, f/4.5-9, ISO 200/400, ohnisko 210 mm (EQ 35: 336 mm)

Pozor na čas, hodinky s sebou!

Při fotografování zatmění Měsíce se kromě povětrnostních podmínek musíte vypořádat i s další překážkou. Je jí časové ohraničení úkazu. Ačkoli může pohled na tabulku s časovým rozpisem zatmění vzbuzovat dojem, že času bude dost, není tomu tak. Pro komfortní přípravu vám víc než hodinová fáze totálního zatmění nemusí stačit.

Pravdou je, že na rozdíl od zatmění Slunce, které ve své úplné fázi netrvá zpravidla déle než 5 minut, nápadně zbarveného měsíčního kotouče ponořeného v zemském plném stínu si můžete užívat téměř dvě hodiny. Tedy za předpokladu, že nad vámi panuje jasná obloha a vy máte jasno v tom, jaké záběry si chcete odnést.

Určitě ale neuškodí obětovat nějaký čas pokusným snímkům Měsíce v různých fázích, ať jste lépe připraveni. Ideální je pak tento trénink spojit s místem, kam máte v úmyslu při zatmění zavítat.

Na závěr možná leckoho překvapím svým doporučením. Nevěnujte se celou dobu zatmění jen fotografii, ale tento překrásný astronomický jev si především sami užijte. I kdyby mělo jít jen o pár letmých pohledů při práci s technikou.

Ať už zvolíte jakýkoliv přístup, pevně věřím, že nám příroda v noci na 28. července připraví prostor pro spoustu dechberoucích snímků.