Vyrobte si vlastní fotostan na fotografování produktů

Fotostan je nepostradatelný pomocník všech fotografů, kteří mají zájem fotografovat produkty na určité úrovni – ať už pro své vlastní účely, nebo pro ty komerční. Na trhu je možné si vybrat z různé škály fotostanů od různých velikostí až po různá příslušenství. Uvažujete-li nad jeho koupí, ale nejste si úplně jisti, zda jej využijete, může vám pomoci právě tento článek. Vyrobíme si totiž vlastní fotostan.

Na výrobu vlastního fotostanu budete potřebovat především trochu zručnosti a pak už jen tyto věci:

  • krabice libovolné velikosti (v závislosti na velikosti předmětů, které budete chtít fotit)
  • tužku
  • pravítko
  • pauzovací papír
  • bílý papír (rozměr dle velikosti krabice)
  • lepidlo
  • ostrý nůž nebo skalpel
  • 2–3 blesky nebo lampičky

material

Postup výroby

Krabici položte na stůl otvorem k sobě. Na zbylé dvě boční strany a případně také jednu horní si vyznačte pomocí tužky a pravítka otvory pro vyřezání. Těmito otvory budete focený produkt nasvětlovat. Pomocí skalpelu si vyřízněte do krabice otvory.

Po vytvoření otvorů získáváte hrubý produkt, do kterého vlepíte bílý papír. Ten bude sloužit jako fotografické pozadí. Papír nemusí být vůbec bílý, klidně můžete vlepit do krabice papír zelený či modrý, tyto barvy pozadí se používají pro tzv. klíčování pozadí. Na druhou stranu riskujete to, že se na fotografovaném produktu budou barvy odrážet, proto raději doporučuji začít s bílou barvou. Po vlepení papíru do krabice získáte nekonečné pozadí, které poslouží při fotografování a navíc ještě více rozptýlí světlo.

Vyřezané otvory přelepte pauzovacím papírem. Otvory můžete přelepit i více vrstvami, například dvěma nebo třemi docílíte lepšího rozptýlení světla.

Tím je fotostan hotový a můžete se pustit do testování nasvícení a focení produktů. Fotostan na snímku je o rozměrech 59 × 39 cm, který jsem si vytvořil před pár měsíci.

fotostan

Využití fotostanu

Takovýto fotostan můžete využít například pro focení šperků. Čím větší fotostan, tím větší produkty jste schopni fotografovat. Osobně ve fotostanu fotografuji věci k článkům, případně právě šperky. Větší fotostan se vám pak může hodit například k fotografování jídla.

Pro nasvícení produktů používám interní blesk na mém fotoaparátu Nikon D7100 a k němu dva blesky v manuálním režimu, které jsou umístěny po stranách krabice tak, jak můžete vidět na obrázku. Jak nasvítíte produkt, záleží čistě na vás.

blesk_u_fotostanu

Výhody a nevýhody

Velkou a přední výhodou je velice nízká cena. Můj první fotostan o rozměrech 59×39 cm jsem vyrobil za méně než sto korun. Velkým pozitivem je mnohem lepší nasvícení produktů, které se následně nemusíte bát ani prodávat ve fotobankách.

Takovýto podomácku vyrobený fotostan má i své nevýhody. Hlavní nevýhodou je skladnost. Je to čistě jen krabice, která musí zůstat někde umístěná – ideálně tak, aby vaše drahá polovička nenadávala. V mém případě to vyhrála skříň, na které mám fotostan umístěn a nikomu nezavazí. Kupovaný fotostan oproti tomu jen složíte třeba jako stínítko na boční skla do automobilu. Další nevýhodou „domácího“ fotostanu je jeho mobilita. Je velice složité ho přemístit na jinou lokalitu.

Záleží tedy čistě na vás, zda ve vašem případě převažují výhody nebo nevýhody takto vyrobeného fotostanu. V mém případě převažují výhody, jelikož fotostan nepotřebuji nikam přenášet ani převážet a dělá mně stejnou službu jako ty komerční.

bibi

A takto vpadají fotografie z ručně dělaného fotostanu. Poznáte rozdíl?
A takto vpadají fotografie z ručně dělaného fotostanu. Poznáte rozdíl?