Vytvořte si fotku v Pop Art stylu: v modulu Editor je to hračka
Připomeňte si barevná šedesátá léta trochu odvážnější úpravou fotek. Dodejte vašim snímkům oblíbený pop-artový vzhledem v Zoner Photo Studiu X. Stačí zalovit v archivu, vybrat vhodnou fotku a za pár minut může jít váš originální grafický retro kousek do tisku. A ani se nemusíte jmenovat Andy Warhol. Přečtěte si, jak na to.
Podobný styl úprav je nadčasový a dlouhodobě oblíbený. Kromě děl moderních umělců se s ním můžete setkat třeba na plakátech. Nejde o efekt, který se hodí ke každé fotce a musíte ho používat s rozmyslem, ale některým hlavně portrétním fotkám opravdu sluší. Co myslíte?
Vyzdobte si pop artovým kouskem například váš domov.
Úpravu provedeme v modulu Editor. Pro ukázku, jak v Zoner Photo Studiu X vytvořit pop-artový efekt, jsme si vybrali tuto fotku:
První krok: upravte zdrojovou fotografii
Nejdříve proveďte základní úpravy fotografie, jako například změnu tonality, barevnosti a podobně. Tady jsme například fotku ořízli, abychom zvýraznili důležité partie (rty, ruka) a odstranili prvky, které naopak zbytečně odvádějí pozornost (oblečení v pravém spodním rohu fotografie).
Samotný efekt tónování provedete pomocí nástroje Barevné tónování. To používá tonální složku obrazu – nebere v potaz barevné odstíny – a aplikuje na obraz barvy, které si nastavíte na barevné stupnici. Nástroj Barevné tónování spusťte z nabídky Úpravy v pravém panelu modulu Editor.
V nástroji klikněte na barevné políčko nalevo od barevné stupnice a zvolte barevný odstín pro nejtmavší části obrazu. Zde použijeme fialovou barvu (R = 228, G = 96, B = 225). Obdobně vyberete barevný odstín pro nejsvětlejší části obrazu. My jsme použili žlutou (R = 255, G = 255, B = 0). Takto snadno docílíte efektu duotónu.
Upravená fotografie ale vzniklým duotónem ztratila svou hloubku, protože zcela zmizel kontrast z původního snímku.
Kontrast do fotografie vrátíme přidáním třetího barevného odstínu. Pro přidání další barvy klikněte na tlačítko Přidat v nástroji Barevné tónování. My použijeme tmavě červenou barvu (R = 175, G = 47, B = 47).
Obraz je nyní kontrastní, ale zároveň poměrně tmavý. Můžete ho zesvětlit nástrojem Vylepšit – Křivky (Shift+C). Můžete použít vrstvu typu Křivky, tak jak jsme to udělali my.
Druhý krok: Přidejte polotón
Polotón si můžete představit jako efekt, který napodobuje vzhled tisku, typický pro fotky v novinách z minulého století. Tento efekt vytvoříte snadno pomocí textury.
Obraz s texturou vložte jako novou vrstvu příkazem Upravit – Vložit ze souboru.
Výslednou vrstvu s texturou prolněte s fotografií pomocí nastavení režimu vrstvy na Ztmavit barvy a snižte krytí vrstvy na 50 %.
Třetí krok: Dokončete úpravy přidáním bokehu
Na závěr můžete ještě zvýšit hloubku fotografie přidáním vrstvy s bokehem. Tento krok není nutný, ale dodá fotce působivý efekt.
Nechcete použít bokeh s fotobanky? Nevadí! Zkuste si ho vyfotit sami z pohodlí vašeho domova.
Fotografii s bokehem vložte přes Upravit – Vložit ze souboru. Velikost, polohu a natočení světel upravíte pomocí nástroje Přesun a transformace (V). Režim vrstvy nastavte na Závoj a krytí vrstvy nastavte na 50 %.
A takto vypadá naše výsledná fotografie. Jak dopadla ta vaše?
A máte hotovo!
Zkuste si hravý Pop Art efekt vytvořit i vy. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma s plnou podporou všech funkcí bez omezení.