Využijte počasí pod psa aneb 6 tipů na focení venku, když je ošklivě

Focení venku: vítr a voda.

Škaredé počasí je realitou, se kterou nemá smysl bojovat. Můžete ho ale využít. Zakomponujte ho při focení venku do příběhu, který fotkami vyprávíte. Možná se budete divit, ale i mlhavo a šero dokážou divy.

Oranžově zbarvené listí je už všechno na zemi. Venku se každé ráno po polích plíží mlha a každý týden minimálně jednou vytahujeme deštník. Mrazivá zima je blíž a blíž. To ale neznamená, že by vás takové počasí mělo odradit od focení.

V minulém článku jsme si ukázali, co můžete fotit doma, když se vám ven opravdu nechce. Pokud se ale překonáte a vyrazíte z vyhřátého bytu, zkuste ošklivého počasí využít. Také ono má totiž svou atmosféru. A k některým objektům se vyloženě hodí.

Rostliny

Díky kapkám vody si můžete parádně procvičit hloubku ostrosti. Stačí najít trávu nebo vhodnou rostlinu a experimentovat s focením z nepřeberného množství úhlů.

Focení venku: rosa na trávě.
Ranní tráva vlivem rosy často lehá k zemi a plíží se po ní jako špagety. Zvolila jsem proto kompozici, kdy se tráva natahuje po diagonále do pravého horního rohu.  
Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/320 s, f/7.1, ISO 320

Zvířata

Pravděpodobně se divíte, proč zrovna zvířata. Sama jsem byla překvapená, jak krásně i škaredé venkovní počasí dodá výslednému snímku atmosféru. Později mi došlo, že je to vlastně přirozené. Lidi se před počasím schovávají, divoká zvířata s ním ale žijí v symbióze. Hustá mlha, která lva obklopuje ze všech stran, dodává snímku tajemný nádech.

Focení venku: lev v mlze.
To ráno jsem z počasí byla nešťastná. Výsledek mě ale překvapil.
Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/160 s, f/4.5, ISO 250

Lidé

Ať je větrno, chladno či deštivo, lidi má cenu fotit neustále. A díky počasí často dodáte snímku příběh. Na fotografii níže je trojice sourozenců, kteří balancují na lavičce stojící na břehu rozbouřeného jezera. Zdánlivě nudný snímek oživuje fakt, že všichni tři lidé sledují klidnou kachnu, se kterou vlny ani nehnou.

Focení venku: lidé ve vlnách.
Fotografii jsem při postprodukci nechala ve studených barvách a jemně jí zvýšila kontrast, abych podtrhla zuřivost vln.
Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/1600 s, f/1.8, ISO 100

Architektura

Domy, kostely, mosty. Monumenty, které mnohdy staletí odolávají nepříznivým venkovním podmínkám. Ponurý uplakaný den jim mnohdy pomůže víc než slunce.

Focení venku: most.
Samotný betonový most působí velice brutálním dojmem. Švédské počasí ještě víc podtrhuje jeho surovost. Most úmyslně ústí v pravém horním rohu.
Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/1000 s, f/1.8, ISO 100

Krajina

Často stačí fotit samotnou krajinu, která se vlivem počasí výrazně proměňuje. Už to je zajímavý fakt, se kterým si můžete velice dobře hrát.

Fotografie krajiny tak jsou jakýmsi reportážním zaznamenáním události. A pokud se vrátíte z dovolené, na které neustále fičelo a pršelo, fotky to prozradí.

Focení venku: vítr a voda.
Fotografie není pořízená s ideálním nastavením. Všimněte si clony, která je zbytečně moc otevřená. Musela jsem kvůli tomu přemrštěně snížit čas závěrky. Při postprodukci jsem proto výrazně snižovala světla.
Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/2000 s, f/1.8, ISO 100

Detaily a makro

Je jednoduché si říct, že je venku škaredě, a proto nemá smysl fotit. Mnohdy nám pak ale unikne onen moment, který je ryzí jen díky mlze, dešti nebo bouřce. Mějte proto oči dokořán za každého počasí a všímejte si i zdánlivých detailů. Ve spojení s ošklivým počasím mohou získat na působivosti.

Focení venku: detaily.
Naprosto nudné pozadí, obyčejný snímek. Přítomnost rukavice ale člověka nutí zamyslet se nad tím, jak se tam ocitla. Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/1000 s, f/1.8, ISO 200

Nebojte se deště

Co z toho všeho vyplývá? Nic jiného, než známá fotografická poučka, že pro fotografa neexistují špatné podmínky. Ty náročnější jsou naopak příležitostí a výzvou. Déšť proto může být jak výmluvou pro to, proč zůstat a fotit doma, tak důvodem, proč jít lovit ten správný záběr ven.