5 základních úprav, které vylepší fotky z mobilu
Vždy po ruce. Taková je hlavní výhoda mobilního telefonu. Ocení ji i fotografové, kteří zachytí okamžiky, které by jim jinak utekly. Pořízením snímků ale práce nekončí. Následuje jejich roztřídění a úprava těch nejlepších. Často přitom stačí pár základních úprav, které fotky z mobilu spolehlivě vylepší.
Nejdřív fotky nahrajte do počítače a vyberte ty, které se vám nejvíc líbí. Pomůže vám s tím například třídění pomocí barevných značek a hvězdiček.
Poté se pusťte do úprav.
Ideální je, když máte fotky z mobilu ve formátu RAW. Máte tak k dispozici mnohem víc obrazových dat, než když pracujete s obrázky v JPG.
1. Upravte kompozici ořezem
Fotografii, kterou chcete upravit, otevřete v Zoner Photo Studiu modulu Vyvolat. Jako první upravte kompozici. Pomůže vám s tím nástroj Ořez a otočení. S jeho pomocí se zbavíte nežádoucích prvků na krajích fotky a zároveň snímek pootočením srovnáte.
Samozřejmě ne vždy je tento krok potřeba. Záleží na tom, jak jste se zachycenou kompozicí spokojení.
V pravém horním rohu jsem na fotografii částečně zachycený i já. Snímek jsem proto ořezal tak, abych na něm nebyl. Upravil jsem také kompozici, aby koruny stromů směřovaly ke zlatému řezu.
2. Pohlídejte si správnou barevnou teplotu
Jakmile upravíte kompozici, dolaďte vyvážení bílé. V panelu Vyrovnání bílé ji upravíte pomocí posuvníků Teplota bílé a Odstín.
Pokud má snímek modrý nádech, teplotu zvyšte. Když jsou naopak barvy příliš do žluta, posuňte táhlo doleva. Pomocí Odstínu pak doladíte barevný nádech.
Vyvážení bílé vám usnadní ikona kapátka. Klikněte na ni a poté ve snímku klikněte na místo, které má být bílé. Zoner Photo Studio automaticky nastaví vhodnou Teplotu bílé i Odstín.
Původní fotografie měla na můj vkus příliš studené barvy, zvýšil jsem proto barevnou hodnotu snímku z 5500 K na 7700 K. Zároveň jsem přidal mírně fialový nádech. Fotka díky tomu získala teplejší barevné podání evokující letní měsíce.
3. Dolaďte expozici a kontrast
Když jste spokojení s barevným podáním snímku, přejděte na panel Expozice. Právě v něm uděláte jedny z nejviditelnějších úprav. Pomůže vám s tím 8 nástrojů:
- Expozice – základní posuvník, kterým zesvětlíte či ztmavíte snímek.
- Kontrast – zvýší kontrast mezi jednotlivými plochami.
- Světla – pomůžou vám se zmírněním přepalů či se zdůrazněním světlých míst.
- Stíny – hodí se k projasnění nebo zvýraznění stínů.
- Bílý bod – s jeho pomocí nastavíte, jaký jas odpovídá bílé barvě v obrázku.
- Černý bod – určí úroveň jasu pro černou barvu.
- Zřetelnost – zvýrazní hrany a přidá snímku vnitřní kontrast a dynamiku.
- Odstranění oparu – pomůže zmírnit nebo naopak zesílit opar a mlhu.
Při úpravách je dobré postupovat v pořadí, v jakém jdou nástroje za sebou. Nejprve proto dolaďte celkovou expozici.
Jakmile jste s ní spokojeni, můžete snímku přidat kontrast, ubrat světla anebo třeba prosvětlit stíny. Podle toho, co fotografie potřebuje.
Posuvníky Bílý bod a Černý bod využijete hlavně v případě, že i po úpravách na snímku chybí bílá či černá. Poradí vám s tím histogram.
Pak už jen stačí pomoc Zřetelnosti a Odstranění oparu dodat snímku požadovaný efekt.
Originální fotografie byla místy přesvětlená a ve stínech příliš tmavá, což způsobilo ztrátu kresby. Pomocí jednotlivých posuvníků jsem ji proto zbavil přeexponovaných a podexponovaných míst. Zároveň jsem jí dodal jemný kontrast a zřetelnost.
4. Nastavte sytost barev
Nyní je správný čas k tomu, abyste doladili sílu barev. Vše potřebné najdete v panelu Barva.
Důležité jsou zejména posuvníky Sytost a Živost. Zatímco první z nich ovlivní všechny barvy, druhý se dotkne zejména teplejších odstínů.
V obou případech platí, že tažením doprava barvám sytost přidáte, tažením doleva ji naopak uberete.
Záleží přitom jen na vás, jestli na fotografii barvy spíš zvýrazníte nebo naopak zmírníte. Obě varianty si při vkusném použití najdou své diváky.
Snímku jsem nejprve dodal výraznější barvy pomocí Sytosti. Poté jsem jej zesílením Živosti oživil a zdůraznil teplejší barvy. Fotografie tak získala výraznější letní vzhled.
5. Nezapomeňte vše doostřit
Nakonec zkontrolujte ostrost snímku. Pokud zjistíte, že není úplně dokonalá, otevřete si panel Ostrost.
Zpravidla si vystačíte se základní Metodou, tedy s Maskováním neostrosti. Nabídne vám 3 posuvníky.
- Síla doostření nastaví sílu doostření na hranách.
- Poloměr doostření říká, v jaké vzdálenosti od hran se efekt projeví.
- Práh doostření určuje, jak moc se od sebe původní barvy na hranách musí lišit, aby je program doostřil.
Důležité jsou hlavně první dvě možnosti. Třetí využijete spíš u snímků, na kterých je výrazný šum.
Před doostřením si snímek zvětšete na 100% velikost. Vše tak budete mít lépe pod kontrolou a snadno nastavíte správné hodnoty, které se k danému snímku nejvíc hodí. S doostřením to ale nepřehánějte, ať z fotky neuděláte nepovedenou kopii obrazů Josefa Lady.
Abych fotografii doostřil, pomocí posuvníků jsem mírně jsem zvýšil veškeré hodnoty doostření.
Pochlubte se výsledkem
Když jste s úpravami hotoví, snímek uložte tlačítkem Export. Zároveň můžete fotku rovnou nahrát na některou ze sociálních sítí. Stačí kliknout na tlačítko Sdílet a vybrat si, jestli chcete sdílet na:
- Facebook,
- Twitter,
- nebo některou z dalších sítí pomocí služby Pixbuf.
Sami vidíte, že stačí jen pár jednoduchých úprav a fotky z mobilu získají větší hloubku a živost. Zkuste to i na svých snímcích. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma, upravte své fotografie a dejte nám vědět, jak jste spokojení.