Vyměnit pozadí, přidat stíny… Ovládněte základy práce s vrstvami

Snadno zkombinovat různé obrázky, přidat text nebo třeba vyzkoušet bez rizika nejrůznější úpravy fotografie. To je jen pár příkladů toho, s čím vám pomůžou vrstvy v Zoner Photo Studiu X. Podívejte se, jak s nimi pracovat a vyzkoušejte naše tipy pro každodenní práci.

V modulu Editor Zoner Photo Studia X pracujete přehledně s mnoha vrstvami, které se dají libovolně upravovat. Rozpracovaný projekt si také můžete uložit a k úpravám se kdykoliv vrátit.

K čemu vrstvy slouží

Běžnou operací je skládání obrázku z více prvků, přičemž každý prvek je v jedné samostatné vrstvě. Například v pozadí krajina, v jiné vrstvě nová obloha a v další vrstvě třeba nově dosazený hrad na kopci. Nebo jako na následující fotce: postava, mlha, pozadí.

Vyměnit pozadí, přidat stíny… Ovládněte základy práce s vrstvami
Tři vrstvy dávající dohromady složený obraz.

Vrstvy často využijete i při práci s jednou fotografií bez vkládaných prvků. Hodí se zejména na úpravy s možností návratu zpět nebo na různá ovlivňování barevnosti či světlosti.

Další významné využití vrstev je ve vytváření grafických prací, například plakátu, novoročního přání nebo pozvánky.

Základní operace s vrstvami

Všechny nejběžnější funkce najdete v modulu Editor v pravém postranním panelu v sekci Vrstvy. Jednotlivé vrstvy jsou poskládány nad sebou.

Vyměnit pozadí, přidat stíny… Ovládněte základy práce s vrstvami
Panel Vrstvy se třemi vrstvami.

Po kliknutí pravým tlačítkem na vrstvu nebo pomocí ikon provedete tyto operace:

  • Přidat novou vrstvu nad tu, která je aktuálně vybraná. Nová vrstva může být prázdná nebo ji lze načíst ze souboru, případně může obsahovat text nebo symbol (o tom dále).
  • Smazat vrstvu ve chvíli, kdy už není potřeba.
  • Duplikovat vrstvu zejména v případě, kdy hodláte zkoušet různé barevné změny a nevíme, jestli se nám budou líbit.
  • Přejmenovat vrstvu je užitečné, abychom si v seznamu udrželi pořádek. Namísto názvů „Vrstva 1, 2, 3, …“ tak můžeme mít „Pozadí“ či „Nadpis“. Přejmenování navíc zvládnete i pomocí dvojkliku na název vrstvy.

Vyměnit pozadí, přidat stíny… Ovládněte základy práce s vrstvami

Jakmile máte několik vrstev, je jejich pořadí velmi důležité – horní vrstvy zakrývají ty pod nimi. Jejich pořadí proto snadno změníte metodou drag & drop: kliknutím vrstvu podržíte a přetáhnete ji.

Každá vrstva může být viditelná nebo skrytá, to ovlivníte kliknutím na ikonku oka vedle obrázku vrstvy.

Pro redukci počtu vrstev, aniž byste přímo některé mazali, jsou funkce sloučit dolů (sloučí stávající vrstvu s vrstvou pod ní), sloučit viditelné nebo do jedné vrstvy. Poslední dvě funkce sloučí vše na obrazovce do jedné vrstvy. Liší se v tom, že sloučit viditelné ponechá pro další editaci vrstvy, které byly skryté, kdežto do jedné vrstvy je zcela odstraní.

Každá vrstva má svoji průhlednost měnitelnou posuvníkem Krytí vrstvy. Navíc můžete nastavit  způsob, jakým mění barvu vrstev níže – zde záleží na konkrétním Režimu vrstvy. Existuje tolik možností, že jsme se tomuto tématu věnovali samostatný článek o režimech prolnutí.

Vyměnit pozadí, přidat stíny… Ovládněte základy práce s vrstvami
V tomto případě jsme u prostřední vrstvy nastavili režim Závoj a snížili krytí, aby byla vrstva zamlžení průhlednější a efekt plynulejší.

Typy vrstev

Kromě klasických obrazových vrstev, pracujete v Editoru i s textovými vrstvami, objekty nebo symboly.

Takové vrstvy přidáte pomocí rozbalovací ikony u tlačítka Přidat vrstvu. Vyměnit pozadí, přidat stíny… Ovládněte základy práce s vrstvami

Dalším typem jsou Vrstvy úprav. Ty fungují jako klasické základní úpravy, které ale tvoří samostatnou vrstvu a upravují všechny vrstvy, které jsou pod touto vrstvou. Hodí se to například pokud chcete ztmavit vše pod hlavním objektem.

Vyměnit pozadí, přidat stíny… Ovládněte základy práce s vrstvami
Vrstva úprav má vliv na vše, co je pod ní.

Maska

Maskování vrstev je klíčová funkce pro složitější práci. Ke každé vrstvě můžete přidat masku, která pak určuje, jaké oblasti dané vrstvy mají být viditelné, napůl průhledné či zcela skryté.

TIP: O maskách jsme napsali samostatný článek Má první maska: Průvodce maskami v Zoner Photo Studiu

Jinými slovy, vrstva samotná je pořád zcela nedotčená, jen ji můžete místy dočasně zprůhlednit. 

Masku vytvoříte kliknutím na tlačítko Maska v sekci Vrstvy. Poté jen vyberete, jestli má být od začátku nastavená tak, aby skrývala vše, nebo aby celou vrstvu zobrazovala.

Vyměnit pozadí, přidat stíny… Ovládněte základy práce s vrstvami
Horní vrstvě byla přidána maska pomocí zvýrazněného tlačítka dole.

Masku si můžete představit jako druhý obrázek u dané vrstvy, který je černobílý. Platí, že bílá barva v masce je vidět, naopak černá barva značí naprostou průhlednost a tedy „díru“, kterou jsou vidět vrstvy níže. Odstíny šedé odpovídají různým stupňům průhlednosti. 

I když masku normálně nevidíte, můžete do ní kreslit, vyplňovat vybrané oblasti nebo používat všechny běžné operace jako křivky nebo rozmazání. Stačí v panelu vrstev kliknout na masku, čímž se kolem ní objeví rámeček a všechny další akce provádíte právě v této masce.

Vyměnit pozadí, přidat stíny… Ovládněte základy práce s vrstvami
Kliknutím do masky ji můžete začít editovat.

Masku zakryjete nebo odkryjete nejčastěji pomocí nástroje Štětec (B) a kreslením bílou, nebo černou barvou. Není problém nakreslit do masky libovolný tvar.

Pro přesnější masku je praktické využít výběrových nástrojů a vybranou část pak vybarvit štětcem. Například vytvoříte výběr Výběrovým štětcem (Shift+Q) nebo Magnetickým lasem (A) a tyto výběry pak navíc vylepšíte Zpřesněním výběru. Tuto detailně vybranou část pak jednoduše vymalujete Štětcem nebo kliknete na Maska – Odkrýt výběr.

Vyměnit pozadí, přidat stíny… Ovládněte základy práce s vrstvami
Po odkrytí výběru se vytvoří maska, která nechá viditelný vnitřek výběru a okolí skryje.

Posun a transformace vrstvy

Objekty rozdělené do několika vrstev můžete v obrázku libovolně posouvat a otáčet pomocí nástroje Posun a transformace – ikona šipky v panelu nástrojů nebo klávesa V. Kromě toho jsou ale k dispozici režimy Změna velikosti, Perspektiva nebo Deformace. Tak je možné přizpůsobit objekt do jiné scény.

Vyměnit pozadí, přidat stíny… Ovládněte základy práce s vrstvami
Volby pro posun a transformaci vrstvy najdete také v pravém postranním panelu.

Základní režim transformace je Změna velikosti. Nabízí tři funkce podle toho, kde máte kurzor myši.

  1. Při najetí do prostoru uvnitř vrstvy můžete danou vrstvu posunout.
  2. V rohu vrstvy měníte její velikost.
  3. Kurzorem mimo vrstvu pak s touto vrstvou otáčíte.
Vyměnit pozadí, přidat stíny… Ovládněte základy práce s vrstvami
V režimu Změna velikosti vrstvu posouváte, otáčíte nebo měníte její velikost.

Pozor! Při každé transformaci dojde k přepočítání pixelů vrstvy a příliš mnoho transformací se může neblaze projevit na kvalitě obrázku. Zejména po drastickém zmenšení spousta originálních pixelů zmizí. Pokud byste pak vrstvu znovu zvětšili, už nezískáte původní data.

Vyměnit pozadí, přidat stíny… Ovládněte základy práce s vrstvami
Podobně jako všechny vrstvy, můžete deformovat i texty, tak aby lépe seděly do fotky.

Editace v kopii

V případě téměř jakýchkoliv úprav je praktické si osvojit následující postup: nejprve stávající vrstvu duplikovat, poté provést úpravy právě na nové kopii. Tu můžete schovat a následně se podívat na rozdíl mezi originálem a upravenou verzí.

Pokud se nám nová verze nelíbí, není nic snazšího, než nejsvrchnější vrstvu smazat. V případě, že je efekt příliš drastický, můžete novou vrstvu celkově zprůhlednit posuvníkem. Nebo pro ni vytvořit masku, kterou na některých místech ztmavíte a efekt tím lokálně vyrušíte. 

Díky oddělení popředí do samostatné vrstvy můžete vložit například opar mezi tyto vrstvy což osobu zvýrazní a ta pak lépe vynikne. (Opar jsme vytvořili barevným štětcem s maximálním rozmazáním.) 

Vyměnit pozadí, přidat stíny… Ovládněte základy práce s vrstvami
Nebo pozadí vyměňte úplně. Třeba za barevnou vrstvu nebo cokoliv jiného. To už je na vaší kreativitě.

Uložení projektu vrstev

Pokud máte vytvořeno několik vrstev a chcete se k úpravě ještě v budoucnu vrátit, zvolte při ukládání formát *.zps. Uložíte si tím projekt, ve kterém uvidíte jednotlivé vrstvy a nepřijdete o rozdělanou práci. 

Vyměnit pozadí, přidat stíny… Ovládněte základy práce s vrstvami
Formát .zps umožňuje uložení jednotlivých vrstev.

Mocný nástroj

Vrstvy dovolují složité zpracování fotografií, přitom jejich použití není komplikované. V tomto článku jsme zvládli projít prakticky celé základy, od kterých se dá odrazit a jejich kombinací se dostat k zajímavým výsledkům.

Vyzkoušejte si to sami. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a osvojte si práci s vrstvami i maskami v praxi. Přejeme hodně zdaru při experimentování!