Zlatá hodinka v Africe

Afrika je velmi fotogenická. Ať už fotíte krajinu, zvířata, hvězdy nebo lidi, rozhodně se tam nebudete s fotoaparátem nudit. Jedna z věcí, která mě v Africe velmi zaujala, bylo focení západů a východů slunce. Africké západy a východy slunce se v mnohém podobají těm v Evropě. Přesto ale mezi nimi najdeme několik odlišností.

Na podzim jsem se s organizací Safra-go vydal na měsíční expedici po Africe, která byla zaměřená na focení hvězdné oblohy. Kromě nočního nebe v Jihoafrické republice, Botswaně a hlavně v Namibii jsme ale fotili všechno okolo nás. A mě nejvíc učarovaly africké východy a západy slunce.

Slunce je rychlejší

Pokud mluvíme o zlaté hodince v Africe, spíš než hodinka je to zlatá půlhodinka. Doba, kdy má slunce ideální barvu na focení, je výrazně kratší – to proto, že Afrika je blíž k rovníku než Česko, takže slunce zapadá a vychází více kolmo na horizont a jeho dráha je kratší. Západ a východ slunce v Africe je tak rychlejší než u nás.

Proto si musíte dobře naplánovat čas focení, abyste onu chvíli nepropásli. Zrovna u této fotky už jsme na místo přijeli skoro pozdě. Slunce už bylo za horizontem. Ale i tak bylo co fotit.

Suchý strom u jezírka – Botswana. Nikon D7000, Tamron 17-50mm f/2.8
Suchý strom u jezírka – Botswana.
Nikon D7000, Tamron 17-50mm f/2.8

Východy a západy jsou stabilní

Jelikož je Afrika blíž k rovníku než Česko, rozdíly mezi délkou dne v průběhu celého roku jsou malé. Den trvá zhruba od sedmé hodiny ranní do sedmé hodiny večerní a pak se začíná stmívat.

V Česku je délka dne závislá na tom, jestli je naše polokoule přikloněná nebo odkloněná od Slunce. Takže v létě, kdy je naše polokoule přikloněná, je den delší než v zimě, kdy je severní polokoule odkloněná.

Tyto dvě fotky zachycují východ a západ slunce ze stejného místa – Duna 45. Jediný rozdíl mezi fotkami je v tom, že ráno byl písek studený (proto ty boty).

Východ a západ – poušť Namib. Nikon D7000, Tamron 17-50mm f/2.8
Východ a západ – poušť Namib.
Nikon D7000, Tamron 17-50mm f/2.8

Vzduch je čistější

Velmi dobrou vlastností africké krajiny je velmi malé znečištění vzduchu a většinou téměř žádná oblačnost. Díky tomu je slunce dobře vidět i blízko u horizontu, těsně před západem.

Na toto místo jsme dorazili jen tak tak. Naštěstí se po velkých kamenech docela dobře lezlo a dostali jsme se tak k výhledu včas.

Západ slunce u Spitzkoppe – Namibie. Nikon D7000, Samyang 8mm
Západ slunce u Spitzkoppe – Namibie.
Nikon D7000, Samyang 8mm

Tento strom jsem zase fotil po západu slunce. Barvy oblohy po západu slunce jsou často sytější a obloha je barevnější než ta, kterou známe u nás.

Suchý strom – Namibie. Nikon D7000, Tamron 17-50mm f/2.8
Suchý strom – Namibie.
Nikon D7000, Tamron 17-50mm f/2.8

Krajina je rovnější

Africká krajina bývá často úplně rovná a je vidět desítky kilometrů daleko – takové „suché dlouhé rovné moře“. To je ale trochu nuda fotit.

Naštěstí se každou chvíli najde v rovné krajině zajímavý prvek, který dodá fotografii rozměr – například strom, budova nebo hora.

Na této fotce je vidět oblačnost, která je zajímavější než čisté nebe. Paprsky slunce pronikají přes mraky:

Kamenná budova sprchy a WC – Namibie. Nikon D5000, Tamron 17-50mm f/2.8
Kamenná budova sprchy a WC – Namibie.
Nikon D5000, Tamron 17-50mm f/2.8

Poušť nabízí kontrasty

Jedním z nejzajímavějších zážitků z expedice bylo focení pouště z ptačí perspektivy.

Vyplatí se proletět se nad pouští právě během zlaté hodinky, když je slunce nízko. Ostré hrany písečných dun vytváří úžasné linie s ostrým přechodem světlo-stín.

Poušť Namib. Nikon D7000, Tamron 70-300mm f/4-5.6
Poušť Namib.
Nikon D7000, Tamron 70-300mm f/4-5.6

Kontrast zastíněné a osvícené strany dun jsem se pokusil ještě umocnit převodem do černobílé.

Focení z letadla bohužel není úplně jednoduché. Skla letadla jsou poškrábaná a upatlaná od předchozích cestovatelů a na všech fotkách máte většinou křídlo letadla. Několik skvrn na skle a kus křídla jsem například na této fotce musel vyretušovat.

Poušť Namib. Nikon D7000, Tamron 17-50mm f/2.8
Poušť Namib.
Nikon D7000, Tamron 17-50mm f/2.8

Afrika vás překvapí

Afrika je úplně jiná země, jiný svět a může vás příjemně překvapit.

Například tento záběr jsem pořídil v jednom z posledních dnů expedice. Obloha byla zatažená a my jsme si mysleli, že spíš zmokneme, než že něco nafotíme.  Mile nás ale překvapilo, když slunce těsně před západem vykouklo a vytvořilo sytě červený pruh lemující horizont.

Západ v Quiver Tree Forest – Namibie. Nikon D7000, Tamron 17-50mm f/2.8
Západ v Quiver Tree Forest – Namibie.
Nikon D7000, Tamron 17-50mm f/2.8

Tohle byl jeden z mých posledních a nejkrásnějších výhledů na Afriku. Quiver Tree Forest je tvořený velmi specifickými stromy a počasí mi hrálo velmi dobře do karet.

Západ v Quiver Tree Forest – Namibie. Nikon D7000, Samyang 8mm
Západ v Quiver Tree Forest – Namibie.
Nikon D7000, Samyang 8mm

Další fotografie, které jsem v Africe pořídil, můžete najít na mých facebookových stránkách nebo na Zoneramě.

Afrika je super

Výlet na černý kontinent vám jenom doporučuju. Příležitostí k focení je tam spousta. A z výletu si donesete i zážitky, které budou ještě dlouho těšit vás i každého, s kým je budete sdílet.