10 způsobů, jak Zoner Photo Studio usnadní cestovatelům zpracování fotek
Článek je starý více než 5 let. Informace v něm mohou být zastaralé.
Pracujeme na jeho aktualizaci. Zatím si můžete přečíst nějaké novější.
Cestujete a fotografujete? Cestovatelé Pavel Zrzavý a Martina Libřická se s námi podělili, jakým způsobem jim Zoner Photo Studio pomáhá při zpracování fotografií z jejich cesty kolem světa.
V roce 2015 jsme s přítelkyní vyrazili na cestu kolem světa. Během 527 dní jsme procestovali celkem 22 států a 6 světadílů. Byla to zajímavá zkušenost, během které jsme zažili nespočet dobrodružství a zajímavých chvil. Ty jsme zachytili na cca 65 000 fotografií a videí. To je opravdu hodně. Zvládnout probrat, zpracovat a publikovat ty nejlepší fotky je úkol, který vyžaduje jednoduchý a přitom výkonný nástroj. Potřebujete něco jako „Excel na fotky“.
Během cestování jsme vyzkoušeli několik aplikací pro správu fotek. Začali jsme s aplikací Zoner Photo Studio, postupně přešli ze zvědavosti na další, ale nakonec jsme se vrátili zpět k ZPS. V tomto článku bychom chtěli popsat, jakým způsobem nám ZPS pomohl během cest, jak jsme díky němu ušetřili spoustu času, peněz a mohli se tak více věnovat samotnému cestování a poznávání.
1. Rychlá orientace ve fotkách
Díky ZPS jsme byli schopni rychleji zorganizovat zážitky do vlastních složek pomocí různých filtrů zobrazení, ale i pomocí klíčových slov (jídlo, památky, potápění apod.).
2. Konsolidace fotek z několika zdrojů
Při delším cestování se často používá více přístrojů. Typicky malý šikovný fotoaparát, větší s delším ohniskem, zrcadlovka, telefon a nakonec kamera s možností focení. To s sebou nese několik nepříjemností. Například pojmenování fotek, které může kolidovat napříč všemi zařízeními. Velmi nám pomohlo i přejmenování fotografií do použitelného formátu z klasického pojmenování typu DSCN1234 apod. Dále pak různě nastavené časy v přístrojích, které se snadno rozejdou a fotky jsou pak různě zpřeházené. ZPS umí jednoduše posouvat a měnit čas vytvoření v EXIF datech. Svoji roli také hraje kvalita výstupu (např. různá barevnost), která se dá jednoduše a hromadně měnit.
3. Hromadná úprava
Asi největší ušetření času při editaci fotek nám ZPS poskytl možnost hromadných úprav. Celkem jsme používali proces se sedmi kroky, které bychom museli normálně dělat pro každou fotku zvlášť. Díky automatizaci těchto kroků jsme ušetřili doslova hodiny cenného času.
4. Zajištění autorství
Při tak velkém počtu fotek se stane, že pár z nich se opravdu povede. Může se pak stát (a stává se to), že vaši snahu někdo zneužije ve svůj prospěch pro komerční účely. Proto je dobré si chránit autorství. ZPS má jednoduchý a efektivní způsob, jak do vašich fotek zakomponovat tzv. vodoznak, aniž by se tím fotka vizuálně znehodnotila.
5. Příprava na web
O naše každodenní zážitky jsme se dělili s blízkými a fanoušky. Zkrátka je fotky potřeba dát na sociální sítě a webové stránky. Jenže když cestujete, tak narážíte na problémy, jako je pomalý nebo drahý internet. Běžná JPG fotka zabírá v plné velikosti kolem 7 MB, což může v případě nahrávání jednoho alba o například 100 fotkách způsobit, že strávíte v internetové kavárně hodiny, nebo se nedoplatíte na mobilním internetu. ZPS umí efektivně fotky zmenšit a zkomprimovat, takže jsme se dostali s rozumným rozlišením (1600×1200) na cca desetinu velikosti fotek a to se počítá.
6. Editace fotek
Řekněme, že cca 90 % fotek lze zpracovat hromadně. Pak zbývá cca 10 % fotek, které jsou opravdu ty NEJ a vyžadují individuální péči. Bavíme se například o ořezu, změně kontrastu, vyvážení bílé, změně expozice, ale i barevnosti. Editace v prostředí ZPS nám přišla naprosto super a laicky řečeno „blbuvzdorná“.
7. Popis fotek
Abychom mohli lépe předat zajímavý okamžik svým příznivcům, bylo potřeba řadu fotek popisovat. Představte si, že popisujete tisíce fotek. To je hodně práce. Naštěstí jsme v ZPS našli způsob jak rychle přejmenovat a popisovat fotky a to i hromadně (Ctrl+K ve Správci), díky čemuž byla další úspora času na světě.
8. Filtry
Nejsme profesionální fotografové, a tak jsme si říkali, že funkce jako jsou přednastavené nebo vlastní filtry nikdy nevyužijeme. Ale jakmile jsme začali experimentovat, přišly první zajímavé výsledky. Fotky získaly nový rozměr a důraz na detail. Doteď používáme i řadu vlastních filtrů pro korekci nedokonalostí konkrétních programů z některých našich fotoaparátů.
9. Koláž
Zajímavou kapitolou je možnost skládání fotek skrze editor fotek. Konkrétně se jedná o Magnetické laso. Pomocí něj jsme byli schopni vybrat určité části fotek a ty pak složit dohromady. Výsledkem bylo třeba originální přání k novému roku pro naše fanoušky nebo aprílové vtipy.
10. Jednoduchost
Zmínili jsme, že jsme vyzkoušeli řadu programů a nakonec se vrátili zpět k ZPS. Jeden z hlavních důvodů byla jednoduchost uživatelského prostředí. V jiných aplikacích jsme složitě tápali, četli dlouhé návody, sledovali videa. V ZPS jsme některé funkce sice také hledali, ale nakonec nám jeho prostředí přišlo podstatně jednodušší, a to nám opět ušetřilo spoustu času a umožnilo věnovat se více detailům.
Body výše je souhrn našich zkušeností během roku a půl cestování. Je to specifická situace, která si žádá specifické postupy a nároky na nástroje z různých důvodů. I přesto se dle našeho názoru ZPS skvěle hodí na krátké dovolené nebo jen tak při editaci fotek z různých událostí.
Usnadňuje Zoner Photo Studio zpracování cestovatelských fotek i vám?
Vašek
V Zoneru já osobně oceňuji jak Správce tak Editor. Ovšem zoufale očekávám další zlepšení modulu Vyvolat. Např. inteligentní výběry (na 1 klik) zejména oblohy, objektu ap. Jako to umí třeba Adobe Lightroom. Na cestách bohužel je nutné fotit za aktuálních světelných podmínek, protože letadlo nečeká a tudíž není čas čekat na ideální světlo pro focení. Dodatečné úpravy pak zbytečně zaberou strašného času…!
Eva Krušoftová
Zdravím vás, Vašku,
díky za váš komentář, těší mě vaše ocenění modulů ZPS X. Inteligentní výběry jsou jedna z věcí, které vám snad také nabídneme. Kolegové na tom pracují jako o život, ale zatím je to běh dlouhou trať.
Snad vám jiné funkce ušetří čas v úpravách a navodí radost z výsledných fotek
Eva | Redakce milujemefotografii.cz