Do PC, NAS nebo do cloudu? Prozkoumejte 3 základní možnosti zálohování fotek
Článek je starý více než 5 let. Informace v něm mohou být zastaralé.
Pracujeme na jeho aktualizaci. Zatím si můžete přečíst nějaké novější.
Ne, chci pokračovat ve čtení článku
Podobné novější články…
Počítačový disk stejně jako jakákoliv jiná elektronika jednou přestane fungovat. Pokud tedy nechcete riskovat, že o svá data nevratně přijdete, musíte je ukládat na víc míst. A platí to i pro fotografie. Ukážeme vám proto, jaké jsou současné možnosti zálohování fotek i jak je můžete kombinovat.
Přístupů k zálohování fotografií je spousta. Liší se tím, jak rychle jsou fotky po ruce, jak často a co všechno je potřeba zálohovat nebo jak moc je daný fotograf paranoidní.
V následujícím textu popíšu základní možnosti, které ale samostatně nemusí stačit, proto je ideální jich využít několik. Ke konci článku tedy uvedu příklad konkrétní kombinace jednotlivých úložných míst a postupů, které pro zálohování používám já.
Nejdřív je ale potřeba upozornit na rozdíl mezi zálohováním a archivací. Zálohování je pořízení kopií dat, abychom o ně nepřišli. Archivace znamená spíš jakési odsunutí momentálně nepotřebných dat jinam. Tady se budu zabývat prvním problémem, kdy jsou fotografie na určitém místě uložené a chci si udělat jejich kopii jinde.
Uložení snímků na hlavní disk v počítači
Fotografie, se kterými pracujete, musí být někde uložené. Obvykle je to hlavní disk v počítači – ať už HDD nebo SSD. Zde bývá nejrychlejší přístup k datům. Práce s fotkami je tedy svižná.
Zároveň je ale potřeba nějak vyřešit jejich kopii, ať se nemusíte bát, že o ně přijdete.
Jak zálohovat fotky v počítači
Nejpřímočařejší cesta k zálohování fotek je pořídit do počítače kromě hlavního ještě jeden nebo víc dalších disků. Tohle je proveditelné jen u stolních PC, které mají pro disky víc pozic. Těžko stejné řešení aplikujete v případě notebooků.
Přístupy můžeme dále rozlišit podle toho, jakým způsobem se s disky manipuluje.
Zálohování fotek na nezávislé disky
Pokud opravdu máte z pohledu systému nezávislé disky, děláte si s daty, co chcete. Jestliže je pro vás jeden z disků hlavní, můžete na ostatní kopírovat (zálohovat) vybraná data a opomíjet ta nedůležitá. Nezabírají tak zbytečně místo a stačí i menší záložní disk.
Nevýhodou je, že na kopírování musíte myslet nebo nastavit nějaký program, který bude kopírovat za vás. Ten se ale spouští jen někdy, třeba jednou denně, takže v kopii mohou chvíli chybět aktuální data.
Oproti alternativám níže je tu ale zajímavá výhoda: Kopírovací program může mazat soubory v záloze jen jednou za čas. Pokud tedy z hlavního disku něco omylem smažeme, v záloze tento soubor ještě nějaký čas bude a můžete ho obnovit.
Disky mají navíc jednoduchou strukturu. Když dojde k vážné havárii systému, vyjmete je, vložíte do jiného počítače a data máte opět k dispozici.
Zálohování fotografií prostřednictvím RAID
Pole disků (Redundant Array of Inexpensive Disks) pod správou systému je několik disků, které se navenek chovají jako jeden. Podle toho, jak pole nastavíte, dosáhnete různých vlastností. Používají se obvykle tyto systémy:
- RAID 0 je rozložení dat na víc disků, není to tedy zálohování. Jen zvyšuje rychlost zápisu a čtení, protože obojí provádí na více discích najednou.
- RAID 1 obsahuje hlavní disk a k němu záložní. Všechna data se najednou zapisují na oba. Když se některý z nich poškodí, máte stále k dispozici jeho identické dvojče s aktuálními daty.
- RAID 5 nebo RAID 6 označuje sadu disků s daty rozloženými na každý z nich a zároveň jinak rozloženými kontrolními součty. Pokud o některý disk přijdete, jeho obsah se dopočítá z ostatních (u RAID 6 můžete ztratit i dva disky a pořád se nic neděje).
Podobná řešení jsou poměrně robustní, ale mají i své nevýhody. Zejména v případě RAID 5/6 to může být potenciální proprietární firmware. Takový software bývá chráněný licencí a autor k němu zpravidla volně neposkytuje zdrojový kód. Pokud tedy dojde k nějakému neobvyklému problému, uživatel nemůže sám zasáhnout.
Při poškození některého disku navíc musíte počítat s tím, že dopočítávání dat je časově náročné. Navíc zvyšuje zátěž ostatních disků. Proto se významně zvyšuje pravděpodobnost, že při něm dojde k havárii dalšího disku.
Jak zálohovat fotky na disky mimo počítač
Zálohování fotek na disky mimo počítač vám umožní ukládat na ně i data z notebooků a malých počítačů, tabletů nebo mobilů. Navíc se tak zvyšuje jejich pravděpodobnost přežití v případě nějakého většího problému.
Pořád ale máte disky na podobném místě jako počítač. Neochrání tak vaše data například před požárem, povodněmi nebo krádeží. Podobným případům ale můžete zabránit tím, že disk uložíte například u příbuzných. V takovém případě ale počítejte s pomalejším přístupem k datům.
Důležité je také rozlišovat mezi úložištěm stále připojeným k počítači a tím, které připojíte jen na zálohování. První řešení je samozřejmě pohodlnější. Hrozí ale, že disk poškodí například počítačový vir, který se rozhodne zašifrovat všechna data. Druhá cesta je sice krkolomnější, ale o to bezpečnější.
Zálohování fotek pomocí NAS
Síťová úložiště (Network Attached Storage) jsou většinou krabice obsahující prostor pro několik disků a procesor, který je řídí. Je to vlastně vzdáleně ovládaný počítač bez monitoru. Dokáže interně vytvořit RAID pole, takže i disky uvnitř jsou navzájem zálohované.
Vzhledem k tomu, že je to v podstatě počítač, často je úložiště obohacené o další funkce. Například o přístup k datům přes internet.
Zálohování fotografií na externí disk
Obvykle to bývá běžný disk v elegantní plastové krabičce. K počítači ho připojíte přes USB 3.0 nebo jiný rychlý port. Také můžete použít univerzální dokovací stanici. Zapojíte ji podobně, místo disků ale obsahuje jen externí sloty, do kterých počítačový disk zasunete.
Podobná úložiště obsahují minimum elektroniky. Bývá to opravdu jen čistý disk a je jen na nás, jak ho využijeme. Stejně jako u nezávislého disku z minulé kapitoly můžeme data kopírovat ručně nebo využít automatizovaný software.
Zvláštním případem jsou externí disky v bezpečnostním obalu jako například ioSafe, které přežijí i požár a povodeň. Jsou dražší, a proto zvažte, jestli se vám investice vyplatí nebo bude lepší zálohovat ještě jinam. I takový disk totiž může někdo ukrást.
Zálohování fotek na cloudová úložiště
Velice populárním řešením jsou v současnosti cloudová úložiště. Nemusíte se starat o hardware, ale jen zaplatit službu, která bude data skladovat. Tato úložiště můžete rozlišovat podle ceny i podle toho, co s daty můžete po uložení dělat.
Běžné služby typu DropBox nebo Google Drive dovolují data jednoduše sdílet nebo stahovat. Na druhé straně spektra jsou čistě zálohovací služby, u kterých se za stahování platí. Asi nejextrémnějším představitelem je Amazon Glacier, kde navíc musíte dát několik hodin předem vědět, že chcete daná data stáhnout.
Samozřejmě je potřeba vzít v úvahu i velikost poskytnutého prostoru, respektive cenu za gigabyte (GB) dat. V minulosti několik gigantů, včetně Microsoftu a Amazonu, zkoušelo dát k dispozici neomezený prostor za paušální poplatek. Po pár letech ale tyto programy zrušili a přešli k ceně za GB.
Přesto se stále ještě objevují další služby, kde za paušál zazálohujete libovolný počítač. Pokud si ale některou z nich vyberete, raději počítejte s tím, že za nějakou dobu může zmizet.
Velké omezení je samozřejmě v rychlosti přenosu. Pokud nemáte bleskový upload, raději si předem spočítejte, jak dlouho bude zálohování trvat. Snadno se můžete dostat k časům v řádu měsíců.
Těží z toho i některé firmy obviňované z nekalých praktik. Umožňují sice nelimitované uložení dat, po čase ale nahrávání zpomalují. Příliš dat proto na jejich servery nenahrajete.
Moje řešení, jak zálohovat fotografie
Osobně vycházím z toho, že všechna data mám v počítači a k nim pořizuji zálohy, které v ideálním případě nebudu nikdy potřebovat. Velikost disků občas měním a z hlavních disků se časem stávají občasná zálohovací úložiště.
Momentálně má můj hlavní disk kapacitu 8 TB, ale zaplněná je polovina. Všechna tato data se každý den ve stejný čas kopírují na jiné disky v počítači. Už jsem párkrát využil toho, že omylem smazaný soubor bylo možné najít v záloze, proto jsem nepřešel na RAID.
Jako kopírovací program používám už spoustu let freeware Cobian Backup, který se sice přestal dále vyvíjet, ale stále funguje perfektně.
Kromě toho mám v šuplíku další disky, které k počítači nejsou připojené. Řádově jednou za měsíc je ale vezmu, vložím do dokovací stanice a zkopíruji na ně všechna důležitá data.
Nicméně tohle všechno neřeší ani požár, ani vykradení bytu, proto mám zaplacenou cloudovou službu Backblaze B2, na kterou opět jednou za čas zkopíruji vše podstatné.
Jako zálohovací aplikaci používám freeware rsync, který dokáže kopírovat celé adresáře do různých online záloh. Takto mám uložené asi 2 TB dat, které se i při rozumné upload rychlosti 20 Mbit/s kopírovaly asi 10 dní.
Jaká je vaše praxe?
Rozhodně nedoporučuji nechávat data na jednom místě, protože o ně můžete během chvilky přijít. Možností, jak zálohovat fotky, je ale mnoho a možná jsem některé vynechal. Budu proto rád, když se podělíte o svůj přístup k tomuhle tématu.
Zatím zde není žádný komentář.