6 pokročilých úprav pro vaše fotografie
Článek je starý více než 5 let. Informace v něm mohou být zastaralé.
Pracujeme na jeho aktualizaci. Zatím si můžete přečíst nějaké novější.
Ořezat a zmenšit fotku, upravit expozici a vyvážit bílou. Tyto jednoduché úpravy zvládnete během pár vteřin. Pomocí Zoner Photo Studia ale provedete složitější a profesionálnější úpravy. Vyzkoušejte některé z nich.
1. Porušte kompoziční pravidla pomocí nekontrastní úpravy
Porušování kompozičních pravidel fotografie je mezi fotografy čím dál populárnější, protože díky tomu často dosáhnou výjimečného výsledku, i když se nejedná o zrovna jednoduchý úkol a ne vždy se úplně podaří.
Kompozici však nemusíte porušit jenom při komponování v hledáčku, ale i následnou posteditací – například úpravou kontrastu, jedním ze základních kompozičních prostředků.
Kompoziční pravidla jsme pomocí nekontrastní úpravy porušili při úpravě tohoto snímku. Podívejte se, co úprava s fotkou udělala:
Finální a původní snímek. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.
O postupu úpravy si více přečtěte v článku Nekontrastní úpravy v programu Zoner Photo Studio
2. Přidejte fotkám hollywoodský kontrast
Pomocí Zoner Photo Studia můžete portrétům přidat i hollywoodský kontrast. Princip této úpravy spočívá ve využití jednotlivých kanálů a prolínaní vrstev. Při úpravě budete používat převod do černobílé a kanály.
Porovnejte fotku, která je upravená pomocí hollywoodského kontrastu:
Finální a původní snímek. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.
Pokud vás úprava zaujala, podobnější návod najdete v článku Dejte svým portrétům hollywoodský kontrast.
3. High key a Low key úprava: pohrajte si s jasy a stíny
Možná jste už někdy zaslechli pojmy Low key a High key fotografie. Zatímco High key fotografie obsahuje převážně jasy a postrádá nejtmavší stíny, Low key fotografie obsahují převážně tmavé tóny.
High key fotografie se používá ke zdůraznění jemnosti. Snímky upravené tímto způsobem jsou velmi světlé a převažuje na nich množství světlých tónů. Výrazně tmavé části u nich chybí. High key fotografie se hodí například ve fashion fotografii, kde je obličej modelky redukovaný na kontury, pleť neobsahuje téměř žádnou kresbu a dominantou snímku jsou syté rty. Ideální fotka pro reklamu.
Tato fotografie byla upravena pomocí High key metody:
Finální a původní snímek. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.
Pokud se vám úprava zalíbila, přečtěte si o ní více v článku Úprava High key pro zdůraznění jemnosti.
Oproti tomu Low key je charakteristická převahou černých odstínů nebo vysokým kontrastem mezi světlem a stínem. Používá se hlavně v portrétní fotografii. Naleznete ji však i ve fotografii aktů. Díky této technice můžete vzbudit dojem tvrdosti až surovosti.
Proto se Low key hodí spíše na portréty mužů a starších lidí. A taky všude tam, kde potřebujete zvýraznit ostřejší rysy tváře nebo postavy. Pomocí Low key techniky můžete také podexponovat celý produkt a nasvícením zdůraznit jen určitou část, která je například důležitá pro reklamní sdělení.
Porovnejte, jak vypadá fotografie upravená pomocí Low key.
Finální a původní snímek. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.
O postupu si podrobněji přečtěte v článku Drsnější a surovější fotografie pomocí Low key.
4. Pokročilé převádění fotek do černobílé
Černobílé fotografie jsou pořád v módě. A způsobů, jak barevnou fotografii do černobílé převést, je spousta. Kromě funkce Black and White v Rychlých filtrech se ale dá fotografie převést pomocí Odstínů šedi – a navíc si díky této funkci můžete pohrát s barevnými kanály fotografie.
Fotografie převedená do černobílé pomocí funkce Black and White v Rychlých filtrech.
Pokud chcete vědět víc o odstínech šedi, přečtěte si článek Jak na převod do černobílé: Pohrajte si s odstíny šedi.
5. Vyměňte nudné nebe
Výměna části snímků už zavání fotomanipulacemi nebo grafikou. Někdy ale může snímku opravdu prospět a přitom to je jednodušší, než se může zdát.
Finální a původní snímek. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.Pokud také máte fotku krajiny se šedivou nudnou oblohou, přečtěte si článek Jak vyměnit nudné nebe.
6. Vytvořte prolínáním expozic kreativní snímky
Pojem multiexpozice je dost široký. Znamená vlastně jakékoliv skládání více fotek do jedné. Upravovat fotky pomocí skládání více expozic na sebe má spoustu možností využití. Například díky ní můžete znásobit pohybující se objekty a dostat tak stejného člověka několikrát na jeden snímek.
Jak prolnout expozice si přečtěte v článku Multiexpozice: Poskládejte kreativně čtyři snímky do jednoho.
Zatím zde není žádný komentář.