Většinou vám dáváme tipy, jak upravovat fotky. Tentokrát to vezmeme z opačného konce a ukážeme vám úpravy, které je lepší nedělat. Bude řeč o editacích, se kterými se často setkáte, ale je lepší se jich vyvarovat. Jaké to jsou a jak je udělat lépe? To vám poradíme v našem článku.
Článek je starý více než 5 let. Informace v něm mohou být zastaralé.
Pracujeme na jeho aktualizaci. Zatím si můžete přečíst nějaké novější.
Většinou vám dáváme tipy, jak upravovat fotky. Tentokrát to vezmeme z opačného konce a ukážeme vám úpravy, které je lepší nedělat. Bude řeč o editacích, se kterými se často setkáte, ale je lepší se jich vyvarovat. Jaké to jsou a jak je udělat lépe? To vám poradíme v našem článku.
Bez úprav v Zoner Photo Studiu se obejde málokterá fotka, ale všeho moc škodí. Vždy je dobré se zamyslet, jestli jsou změny ještě pořád k lepšímu, nebo už jich je příliš. Podívejte se na náš výběr těch největších editačních přešlapů.
Přehnaný retro vzhled
Na přidání textury starého papíru do fotky není nic špatného a často ji to oživí. Problém ale nastane, když to přeženete a efekt staré fotky je to jediné, čeho si divák všimne. Samotný obsah fotky se pak úplně ztratí.
Zasněné fotky snížením Zřetelnosti
Zřetelnost je skvělý nástroj a dokáže z fotky vytáhnout spoustu detailů. Co ale většinou nefunguje, je posouvání Zřetelnosti do mínusových hodnot za účelem dosažení „zasněného“ vzhledu. Ten byl oblíbený třeba při natáčení pohádek před desítkami let. Stejně nepěkného efektu docílíte i vytažením Zřetelnosti do přehnaných plusových hodnot. Jako u všech úprav, i tady platí: všeho s mírou!
Zřetelnost je při správném použití nepostradatelným pomocníkem. Přečtěte si, jak s ní zacházet, a naučte se využít její potenciál na maximum.
Přeostřené oči a zombie bělmo
Zesvětlení a doostření očí je velmi častá úprava, která portrétům většinou prospěje. Ale jen do té doby, než se to s ní přežene. Pokud oči příliš svítí, osoba na fotce vypadá jako nemocná nebo jako vystřižená z komiksu. Ale do klasického portrétu tyto přehnané úpravy rozhodně nepatří.
Dobrá retuš je ta, kterou nepoznáte
Přehnaná retuš a absolutní ztráta detailů je jedna z nejčastějších chyb při úpravách portrétů. Když člověku ujede ruka, výsledek často vypadá jako z mobilního telefonu. Právě mobily svým efektem „zkrásnění“ dělají to, že kromě očí všechno vyhladí. Ať už vyhlazení obličeje děláte v počítači, nebo přidáváte efekt pomocí mobilního telefonu, nepřehánějte to. Když vypadáte jako vosková figurína, nesluší vám to.
Uměle rozmazat pozadí se občas může hodit. Ovšem pokud je na první pohled vidět, že nejde o přirozené rozostření objektivu, bude to spíše na škodu. Nejvíce bývají chyby vidět v nedbalém rozmazání prostředí těsně okolo postavy nebo vlasů.
Občas se vám rozmazání pozadí může hodit. Ale vždy dobře zvažte, kdy a v jaké míře jej použijete. Když to přeženete, výsledky nebývají dobré.
Nepřirozené textury fotku nezachrání
A nakonec přidávání částicových efektů. Sníh, déšť, mlha, slunce… Všechny tyto efekty dodají při správném použití fotkám šmrnc. Ale pokud vezmete texturu deště a slunce a bez přemýšlení jimi fotku překryjete, půjde to poznat a celkový dojem to naopak zkazí.
Všechny úpravy jsou použitelné, ale nic se nemá přehánět
Náš výčet není zdaleka kompletní a určitě se najde ještě velká spousta dalších příkladů, které by v článku mohly mít místo. Znáte nějaké úpravy, které sem podle vás patří? Napište nám do komentářů.
Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.
Zatím zde není žádný komentář.