6 způsobů, jak u svých fotek zvýšíte kontrast
Článek je starý více než 5 let. Informace v něm mohou být zastaralé.
Pracujeme na jeho aktualizaci. Zatím si můžete přečíst nějaké novější.
Vylepšení jasu, kontrastu nebo expozice patří mezi základní úpravy. A Zoner Photo Studio nabízí hned několik způsobů, jak si s nimi poradit. Jen u kontrastu máte na výběr z šesti možných postupů. Podívejte se na ně a vypořádejte se s nevýraznými snímky jednou provždy.
Protože správný kontrast je pro fotografie zásadní, můžete ho upravovat hned ve dvou modulech Zoner Photo Studia – ve Vyvolat a v Editoru. Každý z nich má přitom jiný účel.
Ve Vyvolat rychle zvládnete základní úpravy. A protože jsou nedestruktivní, nepřijdete o originál.
Editor vám umožní i pokročilé úpravy, jako je například práce s výběry a vrstvami.
Některé nástroje pro úpravu kontrastu ale mají oba moduly společné. Podívejme se nyní na všech šest možností, které vám nabízejí.
1) Rychle a jednoduše: automatické vylepšení
Automatické vylepšení najdete ve Vyvolat i v Editoru, kde je v menu Rychlé úpravy (Q) tlačítko Automaticky. Právě automatické vylepšení bývá ideálním začátkem všech úprav. Stačí kliknout na tlačítko a program nastaví veškeré hodnoty související s expozicí. A to včetně kontrastu. Samozřejmě pak můžete jednotlivé hodnoty ještě doladit podle potřeby.
Kromě kontrastu ovlivňuje automatické vylepšení také další prvky, jako je například nastavení barev. Zpravidla tak pomůže vaše snímky ještě víc vyladit.
A pokud používáte automatické vylepšení ve Vyvolat, jsou veškeré změny nedestruktivní, přestože se na fotografii automaticky projeví i bez uložení. Proto se vždy snadno vrátíte k originálu.
Rád bych se pochlubil tím, že jsem fotku upravil ručně. Ve skutečnosti všechny úpravy udělalo ZPS automaticky.
2) Posuvníky expozice
Expozici a související posuvníky najdete na podobném místě jako automatické úpravy. Stačí jen místo kliknutí na tlačítko s automatickými úpravami změnit jednotlivé hodnoty expozice, kontrastu, stínů a světel ručně.
Někdy stačí upravit pouze posuvník kontrastu, jindy se zase vyplatí pracovat i se světly a stíny. S jejich pomocí můžete zvýraznit málo kontrastní místa, aniž byste změnili vzhled dalších oblastí snímku.
3) Úrovně
Na rozdíl od předchozích nástrojů najdete Úrovně pouze v modulu Editor. Spustíte je v menu Vylepšit nebo pomocí klávesové zkratky Shift+L.
Úrovně jsou jednou z nejsnazších, nejrychlejších a nejpohodlnějších cest k úpravě kontrastu. Jejich pomocí nastavíte dané fotografii nové hodnoty pro tři klíčové vstupní úrovně jasu – bílou, střední a černou. Další úrovně se pak přizpůsobí automaticky.
Pro rychlé zvýšení celkového kontrastu stačí posunout vstupní úroveň černé a bílé blíž k sobě. Stejným posunutím výstupních hodnot kontrast naopak snížíte.
Pokud chcete mít jistotu, že černá bude opravdu černá a bílá dokonale bílá, použijte kapátka černého a bílého bodu. Stačí s nimi na obrázku kliknout na místo, které chcete mít černé nebo bílé.
Úrovně navíc můžete nastavovat jak celkově (RGB), tak pro jednotlivé barevné kanály. A samozřejmě máte k dispozici i automatickou úpravu barev.
4) Křivky
Křivky jsou vlastně takovou chytřejší sestrou Úrovní. Práce s nimi je sice trochu složitější, ale o to lepších výsledků dosáhnete. Místo toho, abyste pouze zadali novou hodnotu několika vstupních úrovní, nastavíte celou výslednou křivku. Stačí jen kliknout do grafu a objeví se bod, kterému nastavíte novou hodnotu, a s jeho pomocí upravíte křivku.
Abyste se přesvědčili, jak moc jsou křivky šikovné, stačí vytvořit dva nové body – poblíž začátku a konce křivky. První posuňte o kousek níž, druhý výš a vytvořte S křivku. Hned uvidíte, jak se vašemu snímku zvýší kontrast.
Stejně jako první dva nástroje najdete Křivky v modulu Vyvolat i v Editoru. Zatímco ve Vyvolat jsou pod názvem Tonální křivka, v Editoru je uvidíte v menu Vylepšit a nabídnou vám ještě další speciální funkce. Mimo jiné umí v grafu zobrazit jednotlivé barevné kanály, pomocí kapátka vybrat v obrázku bod, který chcete upravit, nebo automaticky nastavit kontrast a úrovně.
5) Štětcový filtr
Upravit fotku pomocí štětcového filtru můžete v modulu Vyvolat. Stačí zmáčknout klávesu B nebo kliknout na ikonu na panelu nástrojů. Práce s ním sice není tak rychlá jako v předchozích případech, ale získáte úplnou kontrolu nad tím, kterých částí snímku se úpravy dotknou. Využijete ho proto zejména v případech, kdy chcete určitý prvek na fotografii zvýraznit a pozadí naopak ztmavit.
Jakmile zvolíte Štětcový filtr, automaticky se zapne maska. Štětcem pak jednoduše vyberte oblasti, které chcete upravit (na obrázku níže jsme takto vymaskovali sochu, nebe a křoví v popředí) a zesvětlete je. Poté klikněte na tlačítko Přidat masku a v nové masce vyberte štětcem zbylé prvky (v našem případě pozadí) a ztmavte je. Pak už stačí jen kliknout na Použít. Upravený obrázek vypadá takto:
Mimochodem, pokud vám podobná funkce chybí i v Editoru, vyzkoušejte štětce Zesvětlit (I) a Ztmavit (Shift+I).
6) Zřetelnost
Naposledy se vrátíme k posuvníkům expozice. Právě mezi nimi najdete Zřetelnost. Je v obou zmíněných modulech a na rozdíl od klasického kontrastu ovlivňuje jen místa, kde jsou výrazné rysy, například hrany různých předmětů. U řady fotek proto funguje stejně dobře jako běžné přidání kontrastu (a někdy dokonce i líp). Posuďte sami:
Šest způsobů, jak zvýšit kontrast na fotografiích, už znáte. Záleží jen na vás, který si vyberete. Nezapomeňte ale, že pro různé fotky se můžou hodit různé nástroje.
Zatím zde není žádný komentář.