7 tipů, jak vylepšit černobílé fotografie

Černobílé fotografie umí vykouzlit speciální atmosféru a náladu. I proto stále mají spoustu příznivců. Jenže ne vždy vypadá snímek tak, jak si představujeme. Stačí přitom jen dodržet několik jednoduchých pravidel a černobílé fotky získají mnohem větší kouzlo.
Na rozdíl od barevných snímků pracují černobílé fotografie s poněkud odlišnými výrazovými prostředky. Právě ty jim pomáhají dodat lepší atmosféru a působivost. Při jejich focení i úpravách se proto vyplatí postupovat trochu jinak než u barevných fotek.
Dívejte se černobíle
Představit si svět na sto procent v černobílé není nic jednoduchého. Postupně se sice naučíte vnímat, jak by fotografovaná scéna mohla v černobílé vypadat, ale přepnout oči do monochromatického režimu zkrátka nejde.
Zvládne to však leckterý moderní fotoaparát, a tak můžete bez obav fotit do barevného RAWu a zároveň záběry v hledáčku a na displeji sledovat černobíle. Umožňuje to funkce černobílého náhledu v nastavení fotoaparátů. Díky ní hned vidíte, jak by fotografie vypadala v černobílé a zároveň ji později můžete zpracovat jako barevnou.
Vsaďte na jednoduchost
Černobílým fotkám sluší jednoduchost a minimalistické pojetí. Abyste jej získali, zbavte se všech nepotřebných a rušivých prvků v obraze. Čím lépe se toho zhostíte, tím více vynikne fotografované téma.
Hlídejte si také, aby pozadí zůstalo čisté a kompozice jasná a zřetelná. Pokud je fotografovaná scéna komplikovaná, zjednodušte ji – posuňte se blíž, udělejte větší výřez. Soustřeďte se na jeden hlavní objekt a snáze se vám podaří, že fotografie bude čitelná a esteticky přitažlivá.

Canon EOS 1000D, EF 50mm f/1.8 II, 1/100 s, f/4.5, ISO 200, ohnisko 50 mm
Nezapomeňte na černou ani na bílou
Pokud nechcete aby vaše snímky působily mdle, ujistěte se, že obsahují jak zcela černou, tak jasně bílou barvu. Může jít klidně o menší plošky. I ty ale zajistí, že fotka nebude působit jen jako směsice různých odstínů šedé.
Zdá se to jako drobnost, ale někdy je to přesně to, co dodává černobílým fotkám šmrnc.

Canon EOS 100D, EF-S24mm f/2.8 STM, 1/50 s, f/2.8, ISO 800, ohnisko 24 mm
Vyhledávejte tvary a struktury
Černobílé zpracování fotografií krásně podporuje různé textury nebo vzory. A hodí se i ke geometrickým tvarům a liniím. Ostatně je to přesně to, co vám z obrazu zbude, když si z něj odmyslíte barvy.
Všímejte si proto předmětů a scenérií, které výrazné tvary nebo struktury obsahují, a využijte je k fotografování.

Sony A7, FE 35mm f/2,8 ZA Sonnar T, 1/100 s, f/11, ISO 400, ohnisko 35 mm
V černobílé je vysoký kontrast zásadní
Pokud ve snímku potlačíte barvy, musíte si najít jiné výrazové prostředky. Jedním z nich je kontrast. A právě vysoký kontrast bývá v černobílé mnohdy mimořádně působivý. Černobílá fotografie unese znatelně výraznější kontrast než barevná.
Snažte se o to, aby se světlé a tmavé plochy ve snímku doplňovaly. Podpořením tmavých částí při úpravách v Zoner Photo Studiu zdůrazníte ty světlé a naopak.
Zatímco v barevné fotografii vám pro rozlišení ploch a předmětů stačí poskládat vedle sebe odlišné barvy, například fialovou a zelenou, v černobílé se tyto barvy mohou slít do stejného tónu. Proto je důležité soustředit se spíš na světlost a tmavost fotografované scény. Mluvíme pak o tonálním kontrastu.

Sony A7, FE 35mm f/2,8 ZA Sonnar T, 1/200 s, f/5.6, ISO 100, ohnisko 35 mm
Využijte stínů a dramatického nasvícení
S dosažením vysokého kontrastu vám pomůže vhodné osvětlení. Ostré stíny za letního dne, výlohy zářící do noci nebo paprsky slunce pronikající skrze okna do tmavé místnosti – to jsou jen některé příklady situací, kdy vám bude světlo pomocníkem při honu na černobílé fotografie.
Všímejte si proto stínů, které světlo vytváří. Zkuste fotku mírně podeexponovat, ztmavit tím stíny a zároveň dodat zřetelnější strukturu do světlých částí fotografie.

Sony A7, FE 28 mm F2, 1/320 s, f/7.1, ISO 100, ohnisko 28 mm
Rozšiřte paletu odstínů šedé
Stejně jako snímek obsahující pouze tóny šedé působí mdle, tak i fotce složené jen z černé a bílé něco chybí. Zajímavé snímky vzniknou, když se vám podaří ukořistit opravdu širokou paletu tónů, postupně od černé až po bílou. Fotografii tak dodáte hloubku a plastičnost.

Canon EOS 1000D, EF 50mm f/1.8 II, 1/50 s, f/4, ISO 400, ohnisko 50 mm
Černobílé fotky stojí zejména na tonálním kontrastu, silné kompozici a práci se světlem. Svým způsobem je potřeba si je „nakoukat“ – ať už vlastním fotografováním nebo studováním snímků významných fotografů, kteří s černobílou fotografií pracovali.
Zatím zde není žádný komentář.