Azory – odlehlé ostrovy v Atlantiku
Chtěli byste fotit nějakou evropskou exotiku, ale Island nebo Kanárské ostrovy se vám zdají příliš masové? Zkuste zalovit v portugalských vodách. Kromě krásné a fotogenické Madeiry zde najdete také Azorské ostrovy, které mají od každého z výše uvedených něco a přesto jsou velice svérázné. Díky své odlehlosti Azory stále vzdorují masovému turizmu. Při návštěvě kteréhokoliv z ostrovů budete potřebovat alespoň jedno mezipřistání. Dnes bude řeč o největším a nejsnáze dostupném ostrově, kterým je São Miguel. Azorských ostrovů je devět a všechny jsou unikátní, ale právě na tomto ostrově najdete největší koncentraci zajímavostí.
Představte si, že žijete v patnáctém století a jste portugalský mořeplavec. Plavíte se už týdny divokým Atlantikem, a když to nejméně čekáte, objeví se před vámi neznámý ostrov, jehož vrcholky jsou ponořeny do neprostupné mlhy. Mísí se ve vás zvědavost se strachem. Je to vůbec ostrov? Nebo hřbet obřího mořského monstra? Svět není dostatečně zmapován a vy si nemůžete být ničím jisti…
Takto mohli uvažovat lidé, kteří poprvé spatřili ostrov São Miguel. Tuto zvláštní atmosféru něčeho nového a neprobádaného můžete na Azorách pocítit dodnes. A co dalšího vás na Azorách čeká?
Krajina, která se mění před očima
Připravte se na mlhu, déšť a vítr. Ale taky na celoroční teplotu kolem dvaceti stupňů, která vám bude divoké počasí trochu kompenzovat. Odměnou vám navíc bude věčně zelená pohádková krajina, která se díky rozmarům počasí neustále mění. Z jednoho výletu si tak můžete přivézt stejně rozmanité fotky, jako byste přijeli z týdenního přechodu hor.
Spousta sopek na malém prostoru
Největší atrakcí ostrova jsou sopky. Na výběr máte hned ze tří: Furnas, Fogo a Sete Cidades. Všechny sopky mají skvělé vyhlídkové vrcholy a uvnitř svých kalder skrývají krásná jezera.
Furnas je nejaktivnější sopkou na ostrově. Kolem jejího jezera si můžete udělat hezkou procházku, která vás zavede do geotermální oblasti se spoustou vroucích sirných jezírek a děr v zemi, ve kterých se připravuje místní specialita Cozido das Furnas. Ve všudypřítomném stoupajícím dýmu si můžete pořídit zajímavé fotky. Ještě lepší dýmové představení pak nabízí přilehlé městečko Furnas.
K vrcholkům sopky Fogo se nejlépe dostanete autem. Z vyhlídek pak můžete sestoupit až k jezeru, které je domovem nespočetného množství ptactva. Možnosti bližšího zkoumání jsou zde trochu omezené, ale ze všech tří sopek je tato nejméně zasažena lidskou činností.Sete Cidades je nejznámější a nejnavštěvovanější sopkou. Skrývá hned několik jezer a po jejím obvodu můžete podniknout krásnou celodenní túru. Přímo v kaldeře pak najdete stejnojmennou vesnici. Pokud někdy uvidíte propagační fotky Azorských ostrovů, téměř jistě se na nich objeví záběry Sete Cidades, konkrétně snímky z vyhlídky Boca do Inferno.
Ach, ty výhledy
O krásných vyhlídkách z vrcholů sopek jsem již psal. Nevýhodou těchto míst je vysoká koncentrace turistů. Proto je nejlepší vydat se k nim velmi brzy ráno nebo před setměním. Tehdy budete mít také nejlepší světlo. Dávejte však pozor na počasí, protože odpoledne jsou tyto vrcholy často zahaleny mlhou.
Kromě sopek najdete na São Miguel spoustu jiných výhledů. Z nejvyššího bodu ostrova, Pico da Vara, je nádherný výhled na divokou azorskou krajinu. Najdete zde zbytky původní vegetace (jalovce, vavříny a vřesovce), která pokrývala ostrov před příchodem Portugalců. Navíc s minimem turistů, protože na vrchol si musíte poctivě vyšlápnout.
Kapitola sama pro sebe jsou výhledy na moře. Ty jsou všudypřítomné. Můžete si je užít při autotripu, ale také pěšky po mnoha turistických stezkách. Na západě ostrova, poblíž Mosteiros, najdete u moře krásné ukázky vulkanické činnosti. Na východě ostrova, poblíž Nordeste, se zase tyčí vysoké rozeklané útesy. Na své si tu prostě přijde každý.
Když vás přestane bavit focení
Je tomu těžké uvěřit, ale i na ostrově São Miguel vás může focení v určitém okamžiku unavit. Co pak? Kromě vynikající kuchyně lze doporučit návštěvu četných termálů. Všechny jsou zasazeny do krásné azorské přírody a velmi citlivě doplněny portugalským architektonickým uměním. Jedinou nevýhodou je, že místo odpočinku se možná opět ocitnete s fotoaparátem v ruce.
Jaro jako z pohádky
Azorské ostrovy jsou celoroční destinací. Jedno roční období je však výjimečné, a to nejen pro fotografy. Azory jsou stále krásně zelené, ale zhruba od dubna do června se přidává záplava dalších barev, zejména modré. Po celém ostrově kvetou hortenzie a často dokonce lemují okraje sopečných kalder.
Bez ohledu na roční období vám však doporučuji vyrazit co nejdříve. Stále více lidí se totiž dozvídá o krásách těchto odlehlých končin Evropy.
Jiří
Krásné fotky, moc pěkný článek 🙂