Barvy ve fotografii: Vše, co potřebujete vědět o zelené barvě
Těžko bychom hledali barvu s pozitivnějším vyzněním, než je zelená. Zelenou hojně využíváme při zařizování našeho bydlení a zelená dokonce hraje jednu z nejdůležitějších rolí při plánování celých měst. A tím to nekončí. Kvůli pohledům do nekonečné zeleně jsme schopni opouštět komfort našich měst a šlapat ve větru a dešti do vysokých kopců. Lidé se zkrátka zelenou obklopují, ať už vědomě, či nevědomě, často a rádi.
Anglický výraz pro zelenou barvu je „green“. Toto slovo je odvozeno ze staroanglického slova „grene“ a má společný základ s dalšími slovy jako „grow“ a „grass“, která se překládají jako „růst“ a „tráva“. Zelená barva je tedy v našem podvědomí hluboce spjata s přírodou, zejména s její klidnou, regenerační a životodárnou funkcí. Pojďme se blíže podívat na to, jak tyto pozitivní atributy využít ve fotografické praxi.
Psychologie zelené barvy
Zelená barva je již od starověku spojována s růstem, plodností a přírodou jako takovou. V Egyptě byla úroda zobrazována zelenými hieroglyfy a připisována bohu Osirisovi, který byl spojován kromě smrti, také se znovuzrozením. U Římanů byla zase tahle barva spojována s Venuší, bohyní plodnosti. V muslimských kulturách je zelená barvou proroka Mohameda.
Zelená je napříč kulturami vnímána velmi pozitivně, a v tom také spočívá důvod její oblíbenosti.
Pozitivními sílami přírody ale výčet našich podvědomých asociací se zelenou zdaleka nekončí. Zejména v posledních dvou stoletích se její význam začal mírně měnit. Od roku 1861, kdy americká vláda začala tisknout první dolary, je zelená spojována s barvou peněz. Zelená je také barvou digitálního světa.
První počítače zobrazovaly text v zelené barvě, což se později hojně projevilo i v sci-fi popkultuře. V tomto ohledu je zelená asi nejvíce spojena s filmem Matrix.
Vnímání zelené je také silně ovlivněno jejím odstínem. Zatímco tmavší a pastelové tóny zelené vyvolávají výše zmíněný pocit klidu a pohody, křiklavá zelená může evokovat přebytek energie, nebo dokonce toxicitu.
Užití zelené barvy v marketingu a designu
Není náhodou, že na mnoha fotografiích s tématem interiérového designu najdete jako dekoraci zelená jablka nebo limetky. Zelené prvky neodvádějí pozornost od hlavního tématu a zároveň dodávají snímku pocit svěžesti a zdravosti.
Pokud fotíte produkty, které jsou spojeny s přírodou, zdravým životním stylem a ekologickým přesahem, zelená barva vám pomůže tyto aspekty zdůraznit. Začleněním zelené barvy můžete také vyjádřit touhu po neustálém pokroku, po něčem dynamickém, živém a neustále se měnícím. Podobně tuto barvu používají technologické společnosti, například Acer a Android.
Při produktovkách spojených s aktivním pohybem zelená funguje skvěle. V tomto případě byl odstín zelené posunut výrazně k žluté.
Zelená barva v umění
Středověk a renesance navázaly na starověké používání zelené barvy a přidaly asociace s bohatstvím a vyšším společenským postavením. Zelenou nosili obchodníci, bankéři a šlechtici, jak můžeme vidět například na slavném obraze Mony Lisy nebo manželů Arnolfiniových od Jana Van Eycka.
Asi největší boom zažila zelená s nástupem impresionistického hnutí. Impresionisté a později i další navazující hnutí našli v barvách úplně nové pole pro experimentování. Pocity a emoce stavěli nad realističnost zobrazení a pro mnohé se stalo oblíbenou praxí malovat krajiny rychle a bezprostředně, snažit se zachytit prchavost okamžiku ve změti barev a tahů štětcem.
Jaké barvy se hodí k zelené?
Komplementární barvou k zelené je červená. Společně vytvářejí na fotografii zajímavou dynamiku a jsou oblíbenou kombinací například v barevné pouliční fotografii nebo architektuře.
Skvěle funguje také trojkombinace zelené, oranžové a fialové. Tyto barvy jsou na barevném kole naproti sobě a tvoří trojúhelník. Vyvolávají temnější asociace a v Americe jsou spojovány například s oslavami Halloweenu.
Zelená je sekundární barva a je kombinací žluté a modré, tedy teplé a studené barvy.
Tento aspekt poskytuje široký prostor pro kreativitu. Při postprocesu, přidáním selektivní sytosti žluté se zelená rozjasní, zatímco přidáním sytosti modré se zelená ztlumí. S touto dynamikou pracujte podle toho, co chcete fotografií vyjádřit.
V našem seriálu jsme si představili všechny základní barvy a provedli jsme vás jejich aspekty od historie až po psychologii.
Přečtěte si zajímavosti o bílé, černé, modré, červené a žluté barvě nejen z oblasti fotografie.
Zatím zde není žádný komentář.