Barvy ve fotografii: Vše, co potřebujete vědět o žluté barvě
Žlutou barvu na fotkách i v umění vnímáme především jako hřejivou barvu slunce. Tato barva má ale i negativní souvislosti, a to nejen psychologické, ale i fyziologické.
Pro nás fotografy je žlutá spojena především s krásným podvečerním světlem, které magicky prosvětluje krajinu. V dávné historii je ale žlutá spojena spíše s příběhy spojené s otravami jedem. Je známých hned několik druhů žlutých pigmentů, kterými se umělci postupně trávili a které byly vysoce toxické. Například uranová žluť byla nalezena již na nádobí datujícím se do doby narození Krista a používala se až do dvacátého století.
Žlutá je velmi výrazná barva. Pokud se ji rozhodnete zakomponovat do své fotografie, očekávejte, že bude přitahovat pozornost. Žlutá je však důležitým kreativním prvkem nejen při samotném pořizování fotografie, ale také při postprodukci.
Při vyvážení bílé směrem ke žlutým tónům můžeme výrazně ovlivnit atmosféru snímku. Jak toho docílit a co můžete touhle barvou říct, si povíme právě v tomhle článku.
Psychologie žluté barvy
Žlutá je nejsvětlejší barvou ve spektru, pokud nepočítáme bílou. Ovlivňuje nás svou svěžestí, energičností a živostí, ale při delším působení nás může unavit.
Podobně jako červená, i žlutá je spojena s řadou protichůdných emocí a pocitů.
Přesto si ji nejvíce spojujeme s pozitivními jevy. Vzpomeňme si na sladkost medu nebo zralého manga, lesk zlatých šperků nebo teplo prosluněné pláže. V tomto smyslu je žlutá barva velmi optimistická, vyvolává štěstí, radost, naději a nadšení.
Žlutá barva nás stimuluje, vybízí k aktivitě a interakci.
Žlutá barva má však také překvapivě mnoho negativních asociací. V naší kultuře je úzce spojována se žárlivostí, lží, zradou, šílenstvím a nemocemi.
Užití žluté barvy v marketingu a designu
Při tvorbě firemní identity se jen zřídka používá žlutá samostatně. Sama o sobě je sice výrazná, ale špatně čitelná a může v různých kontextech zanikat. Proto se obvykle používá v kombinaci s jinou barvou, například červenou (McDonald’s, Shell, DHL, Chupa Chups), modrou (Nesquik) nebo bílou (National Geographic).
Zapomeňte na negativní asociace z umění. V marketingu je žlutá vnímána především jako pozitivní barva, spojená s ránem, radostí a teplem prvních slunečních paprsků.
Žlutá barva v umění
Původ používání žluté barvy je pevně spojen s božským postavením, mocí a nesmrtelností. Mnoho starověkých civilizací stavělo do centra své religiozity boha Slunce, který byl obvykle oděn do žluté barvy. Staří Egypťané dokonce zobrazovali své bohy se žlutou kůží, protože věřili, že mají zlatou kůži a kosti.
Pokud vás zajímá, proč je žlutá barva v umění často používána k zobrazení podvodu a zrady, odpověď možná naleznete ve středověkém umění. Žlutá barva se totiž používala k zobrazení Jidáše, kterého jste na obrazech mohli poznat díky jeho výraznému žlutému plášti. Důvod není znám, ale tento způsob zobrazování se rychle vžil a spojil žlutou barvu s podvodem, zradou a žárlivostí. Přesto umělci pokračovali také v tradici používání žluté barvy jako symbolu hojnosti, bohatství a živosti.
Jen málo umělců dokázalo uchopit ambivalenci žluté barvy tak komplexně jako dvojice Paul Gauguin a Vincent van Gogh. V roce 1888 strávil Gauguin devět týdnů v Goghově žlutém domě na jihu Francie. Gauguin používal žlutou barvu k zobrazení smrti (například Žlutý Kristus), nemoci nebo chudoby. Pro van Gogha byla naopak žlutá barvou radosti ze života. Sytě žlutou barvou často zobrazoval hvězdy, slunečnice, obydlí, seno a úrodu.
Gustav Klimt, inspirován byzantským uměním, vytvořil své nejslavnější dílo Polibek v období tzv. zlatého věku. Kritikou bylo dílo vřele přijato, ale prudérní společností odsouzeno jako pornografické kvůli svému erotickému náboji.
Jaké barvy se hodí k žluté?
Barvou nacházející se naproti žluté, tedy její komplementární barvou je fialová. Tuto kombinaci proslavil již zmíněný Vincent van Gogh, když s oblibou maloval fialové květy v krajině zalité žlutým sluncem. Hojně využívaná a velice působivá je i kombinace modrá a žlutá, která se přirozeně nabízí při západu slunce. Analogickými barvami ke žluté jsou pak oranžová a zelená.
Žlutá se hodí také k šedé, bílé nebo černé. Pokud však kombinujete žlutou a černou, dejte si pozor na její symboliku. Tato „vosí“ kombinace se k sobě hodí, ale prozrazuje výstražný podtext. Proto se často vyskytuje na dopravních značkách nebo v logu bezpečnostních společností (CAT, Caterpillar).
V našem seriálu jsme si představili všechny základní barvy. Provedli jsme vás jejich aspekty od historie až po psychologii.
Přečtěte si zajímavosti o bílé, černé, zelené, modré a červené barvě nejen z oblasti fotografie.
Hana
Články o barvách ve fotografii jsou výborné. Jdu ve stopách autora a fotím podle jednotlivých barev. A nevycházím z údivu, jak obtížné to je nafotit a když se zadaří jak báječně to funguje.