Cestování s foťákem: Kam se vydat v dubnu

Rada pro cestování v dubnu by mohla být velmi jednoduchá. Proč nezůstat v České republice? Česká krajina se zbarvuje do nádherných sytých barev jara, dny se prodlužují a slunce o sobě dává vědět pořád víc. Naše domovina je určitě skvělou volbou a duben rád doporučuji všem cestovatelům, kteří chtějí poznat Českou republiku bez davů. Přesto je mnoho míst, která stojí za to v dubnu navštívit a kde si přijdou na své i milovníci vzdálených krajin.
Dnes zůstaneme hlavně v Evropě, jen na začátku se zastavíme ve dvou exotických zemích. V rozlehlé a rozmanité Číně nahlédneme do snadno přístupných vápencových hor, které jakoby vypadly z nějaké pohádky. V té nejbezpečnější části Kolumbie se pak podíváme na idylické azurové pláže i do tajemné džungle, kde je stále možné potkat původní předkolumbovské obyvatele. Středomořská Sardinie a balkánské Srbsko jsou pak dvě evropské destinace, kde se rozhodně nebudete tísnit s dalšími turisty a fotografy, a možná si autentičnost těchto míst zamilujete natolik, že se sem budete vracet opakovaně. A konečně, pro výlety do blízkého okolí doporučuji Jeseníky, které možná nejen pro mě představují to nejlepší z české krajiny.

1. Yangshuo (Čína)

Čína bude pro mnohé z vás jednou velkou neznámou. Tato obrovská země nabízí neuvěřitelné množství zajímavých míst, které se však do běžných cestovatelských itinerářů nedostávají. Jedním z takových míst jsou malebné vápencové hory v kraji Yangshuo. Kopce ostře vystupující z krajiny vytvářejí nezaměnitelnou siluetu, která osloví každého krajináře. Nečekejte však neposkvrněnou přírodu, tato krajina je hustě osídlená a přetvořená člověkem. Za odlehlostí byste museli v Číně cestovat mnohem severněji. Přesto je to místo, které vás okouzlí.

Duben je pro návštěvu Yangshuo jako stvořený. Do této zajímavé krajiny se navíc dostanete poměrně snadno, rychlovlak vás z Kantonu doveze přímo do Guilinu, centrálního města celé oblasti Yangshuo. V oblasti najdete dostatek pěších tras, ale dlouhé celodenní túry nečekejte. Pro aktivní fotografy je proto ideální kombinace cyklistických a krátkých pěších výletů na různá vyhlídková místa.

Jedinou bariérou je jazyk a velká kulturní odlišnost. V době chytrých aplikací si však dokážete poradit i s jazykovým problémem. Navíc jsou zde lidé velmi milí, usměvaví a snaží se poradit, i když neznají přesnou odpověď. Musíte prostě počítat s jistou dávkou improvizace. Stejně jako u mnoha jiných asijských národů, nemají místní obyvatelé obvykle problém s tím, když si je fotíte. Samozřejmě ale vždy s respektem.
2. Karibské pobřeží (Kolumbie)

Cartagena je vyhlášené kolumbijské město. Jeho zachovalé historické centrum bývá spolu s Havanou označováno za nejkrásnější v Karibiku. Pestré uličky, malá náměstí a všudypřítomná zeleň mají jistě něco do sebe. Jediné, co vás může zarazit, je nadměrný turismus. Pro hezké fotky ulic si proto vyražte brzy ráno.

Pokud rádi pořizujete poněkud obskurnější záběry, vyplatí se prozkoumat i širší okolí, zejména pláže. Uvidíte jak žijí Kolumbijci anebo jak tráví svůj volný čas. Pro mnohé z nich jsou pláže Cartageny představou dokonalé dovolené, podobně jako pro mnohé z nás chorvatské pobřeží.

O kousek dál leží národní park Tayrona se svými azurovými plážemi a strmými lesními stezkami. Pokud jste dobrodružnější povahy, můžete zvážit čtyřdenní pěší výlet do předkolumbovského Ztraceného města, které se nachází v nedalekém národním parku Los Nevados de Santa Marta. V celé oblasti navíc stále žijí původní obyvatelé. Jen si dejte pozor na fotografování, vždy potřebujete jejich souhlas, zejména při focení dětí. V dubnu navíc na karibském pobřeží končí turistická sezona vytyčená obdobím sucha a pomalu přichází období dešťů. Což je ideální, protože v dubnu ještě neprší intenzivně, ale turistů rychle ubývá.
3. Sardinie (Itálie)


Ve stále ještě poměrně chladném dubnu není možné nenavštívit alespoň jednu středomořskou destinaci. Tentokrát se zaměříme na Sardinii. Nabízí nádherné hory a mořské scenérie, stejně jako bohatou historii a kulturu. Abyste se dostali do různých odlehlých vesniček a také abyste si našli „svůj“ kousek moře, je nejlepší si na tento výlet pronajmout auto.

Nebojte se čas od času experimentovat s méně tradičními záběry. Například umístěte do popředí různé objekty nebo fotografujte nejen během zlaté hodiny, ale také během modré hodiny, tedy hodinu po západu slunce. Obzvláště zajímavé jsou v tomto čase pohledy na moře. Sardinie není tolik navštěvovaná, takže je ideální pro hledání neobvyklých scenérií.
4. Jihozápadní Srbsko (Srbsko)

Pokud bychom v tomto článku mluvili o nejméně navštěvované oblasti, nebyla by to ani Čína, ani Kolumbie, ale Srbsko. Jihozápad jsem vybral pro jeho rozmanitost, zvlněnou, malebnou krajinu a mnoho zajímavě umístěných památek. Chrámy sice nejsou pro každého, ale ty srbské se většinou nacházejí na kopcích, v lesích nebo na jiných zajímavých místech, která stojí za samostatné prozkoumání. Nejznámějšími chrámy jsou pravděpodobně Studenica a Sopočani. Na hranicích s Černou Horou a Kosovem (kolem města Novi Pazar) na vás čekají mešity a muslimské menšiny. Krajinou se klikatí několik řek, najdete zde také vápencové jeskyně a spoustu vesnických scenérií, které jakoby vypadly ze starých českých filmů.
5. Jeseníky (Česká republika)

Jeseníky stojí poněkud nezaslouženě ve stínu Krkonoš a Šumavy. Svou krásou a zajímavostí jsou však s oběma pohořími srovnatelné, pro mnohé dokonce zajímavější. Probouzející se příroda je ideální pro jednodenní i několikadenní turistiku. A nemusíte chodit jen na Praděd, protože Keprník, Šerák nebo Petrovy kameny jsou taky skvělé. Daleké výhledy, zvláštní kamenné útvary a hluboké lesy probudí vaši kreativitu.

V Jeseníkách si můžete procvičit i své architektonické vidění. Nachází se zde mnoho zajímavých staveb, například Priessnitzovy léčebné lázně, lázně Karlova Studánka nebo malebné podhorské vesničky, jako je Branná, zobrazená v úvodu článku.
Zatím zde není žádný komentář.