Chorvatsko není jen dovolená u moře
Když se řekne Chorvatsko vybaví se každému moře a letní koupání. Ale jeho vnitrozemí skrývá mnoho krásných a divokých míst, které by byla velká škoda vynechat. Sbalte si foťák a obujte si dobré boty, vyrážíme na cestu.
Plitvická jezera
První zastávku uděláme ve městě Slunj, které je na soutoku řek Slunjčica a Korana. Část města je doslova vystavěna nad jejich vodopády. Vychutnejte si dobré jídlo a gemišt (víno s minerálkou) a pozorujte přitom padající vodu tekoucí pod vámi. Ve starém dřevěném domečku se nachází starý mlýn, ve kterém si můžete umlít vlastní mouku a odnést si ji domů.
Před západem slunce vyrážíme do národního parku Plitvická jezera. Jedná se o rozsáhlé krasové území, které je tvořeno soustavou nádherných jezer. Okružní trasa vede vrchem s výhledem na jezera, ale také po lávkách dole přímo nad vodní hladinou.
Celkem se jedná o soustavu čtyř dolních a dvanácti horních jezer, které jsou kaskádovitě propojené vodopády. Největším a nejhlubším jezerem je jezero Kozjak (81,5 ha a 46 m). Jezera mají různou barvu od smaragdově zelené až po sytě modrou.
Pro fotografování jezer se hodí širokoúhlý objektiv, díky kterému se vám do záběru vejde celá scéna. Vhodný je též polarizační filtr. A vzhledem k velkým světelným rozdílům mezi nebem a kaňonem bude velkým pomocníkem také přechodový ND filtr.
Soustava jezer se nachází na řekách Bijela a Crna Rijeka. Na jejím konci do kaňonu padá z boku vysoký vodopád řeky Plitvice, která dala jezerům svůj název. Všechny toky se zde spojují a pokračují dále jako řeka Korana.
V parku se nachází přísně chráněné endemické druhy rostlin. Najdete zde například louku se 42 druhy orchidejí nebo 16 druhy lilií. V okolních lesích žijí také velké šelmy, jako jsou medvědi, vlci a rysi.
Staré letiště Željava
Pozůstatky války jsou v odlehlejších oblastech patrné dodnes, ale tím nejvýraznějším je staré vojenské letiště s hangárem vytesaným do skály. Celkem 3,5 km tunelů vyražených v mohutné skále je fascinujícím dílem.
Při vstupu dovnitř budete potřebovat baterku, mikinu a dobrou orientaci v temném prostoru. Chce to i pevné boty a být opatrný, kam šlapete. Nedostatek světla můžete využít, ke kreativním hrátkám malování světlem. Plánujete-li v tunelech focení dopředu, vezměte si s sebou i barevná světla a popusťte uzdu fantazii.
Při malování světlem nesmíme zapomenout na stativ a také bezdrátovou spoušť. Foťák manuálně zaostřete a přepněte do režimu M, nastavte clonu podle potřeby (já používal f8), ISO dejte na 100 a vypněte automatiku, čas se bude pohybovat mezi 20–60 s
Soustava vodopádů Štrbački buk na řece Una
Pokud budete mít čas, určitě se podívejte i za hranice. V Bosně se nachází mnoho krásných míst. Bosňané jsou jihoslovanský národ s islámskou tradicí a na jejich území se tak nachází i zajímavé mešity.
Přesně na hranicích podél staré železnice se lze dostat až nad krásný mohutný vodopád Štrbački buk. V současné době se přímo nad vodopádem buduje zázemí s malou kavárnou, takže si budete moci toto krásné místo vychutnat a chvíli si zde odpočinout. Jenom se připravte, že na cestu sem budete potřebovat dobré auto a zkušeného řidiče.
Pramen řeky Cetina a pohoří Dinara
Oko Dalmácie, jak se též pramenu řeky Cetina přezdívá, je přes 70 m hluboká tůň vyvěrající ze soustavy krasových jeskyní a chodeb. Voda je tu chladná, ale výborná na pití. Na kopci nad pramenem se nachází srbský pravoslavný kostel Nanebevstoupení Páně.
V okolí pramene se rozléhá pohoří Dinara s nejvyšší horou Sinjal (1 831 m), které nikdo neřekne jinak než vrchol Dinara. Na vrchol hory lze jít několika cestami včetně ferraty vedoucí přes vrchol Ošljak (1 589 m).
Nejčastějším bodem pro výstup bývá osada Glavaš, odkud cesta na vrchol trvá okolo 5h s převýšením kolem 1 300 m. Ve výšce 1 000 m n. m. se nachází studánka, ve které si můžete doplnit pitnou vodu, ale v letních měsících nelze spoléhat, že bude téct. Takže si na výstup vezměte dostatek tekutin, dlouhé kalhoty a hůlky, a to hlavně proto, že ve vnitrozemí se nachází velké množství plazů, včetně nejjedovatějšího evropského hada, zmije růžkaté.
Při výstupu buďte obezřetní, velmi často jsou na hřebeni velmi silné větry, často vás mohou mraky schovat do mlhy a orientace tak může být velmi náročná. Když máte štěstí, tak vás hora odmění nádherným výhledem. A když ne, tak si užijete krásnou živou přírodu plnou ptáků, motýlů a kvetoucích horských rostlin, jako je třeba fialový iris.
Klid a místní lidé v okolí Perućského jezera
Tuto lokalitu krásně vystihují slova naší průvodkyně Veroniky: „Nedotčená příroda, dechberoucí prameny řek a vodopády. Drsná krajina s horskými štíty a tajemnými jeskyněmi. Minimum turistických stop a pohostinní obyvatelé se svojí každodenností. Tradiční ubytování s výhledem na „Dinárské“ moře, jezero Peruća s výbornou snídaní a večeří z vlastnoručně vypěstovaných surovin ze zahrádky našeho milého pana domácího. Prostě místo, kde i „obyčejná“ zelenina chutná jako tříchodové menu. V okolí je jen divoká příroda plná ptáků, plazů a volně se pasoucích krav, ovcí a koní, které hlídají místní polodivocí psi.“
Rádi byste navštívili divokou přírodu s průvodcem a mohli tak poznat neznámá zákoutí a místní obyvatele? Vydejte se s námi na podzimní fotografický kurz do divokého pohoří Dinara.
Naši hostitelé Ante a Kristýna nám na jeden večer připravili báječnou večeři nahoře v horách. Jeepy se pak přesouváme do staré opuštěné vesnice. Je tu jeden kamenný domek s opravenou střechou, tam Ante připravuje tradiční čivapi na ohni s opečenými brambory a pita plackou.
Divokost okolní krajiny a nádherný západ slunce nás provází krásným večerem plným pohody a smíchu.
Nádherné tyrkysové řeky plné vodopádů
Chorvatsko má neskutečně čisté řeky s nádhernou barvou. Pokud vám nevadí teplota okolo 8 °C najdou se místa, která můžete využít k osvěžující koupeli. Mohutné skalnaté kaňony okolo řek a na nich rozmanité vodopády můžete pozorovat dlouhé minuty.
Pokud chcete zachytit proudění a dynamiku vodopádu, hodí se při slunečném počasí tmavý neutrální filtr a stativ. Díky tomu prodloužíte čas závěrky a voda tak bude mít na snímku plynoucí charakter.
Byla by škoda vynechat i přístavní města u moře. Jednodenní zastávka na koupání byla velmi osvěžující. Místní přístavní města jsou malebná, a najde se v nich velké množství krásných zákoutí. Kamenné zdi a úzké uličky starého města jsou jako stvořené na focení portrétu. Smích ve tváři a krásné oblečení dokonale kontrastují s okolními domy.
Co na Chorvatsko a jeho krásy říká spoluautorka článku Veronika Flodrová?
I když to mým záměrem nikdy nebylo, Chorvatsko si mě před několika lety „zavolalo“ a dostalo se mi pod kůži díky svojí pohostinnosti a lidem, přírodními krásami a zapomenutými oblastmi mimo turistická letoviska, ale i mořem, pěknými přímořskými městečky a zákoutími. Dnes je Chorvatsko místo, kde se cítím jako v druhém domově. Miluju hory i moře, výšlapy i občasné válení na pláži, a taky nová setkání s místy, lidmi a jejich příběhy, ať už lokálními, z Česka nebo odjinud ze světa.
Zatím zde není žádný komentář.