Fotografický průvodce Itálií aneb co a kde fotit
Itálie je po celém světě známá svými přímořskými destinacemi a nekonečným množstvím historických a kulturních památek. Kromě toho však tato země nabízí i jedny z nejkrásnějších horských scenérií v Evropě a monumentální a stále aktivní sopky.
Rozmanitost přírody může být překonána pouze rozmanitostí lidí. Při cestě ze severu na jih máte pocit, že procházíte nejméně čtyřmi různými zeměmi. Z této plejády zajímavých míst se pokusím vybrat alespoň několik svých osobních fotografických favoritů.
Jistě víte, jak některá italská místa nyní trpí náporem turistů. Benátky nebo centra měst, jako je Řím nebo Florencie, jsou tak přeplněná, že vás možná i omrzí samotné fotografování. Proto se zaměřím na méně známá místa, kde turisty sice stále najdete, ale v úplně jiném množství.
Výhodou Itálie je, že je natolik přesycena úžasnými místy a historií, že pokud náhodně zapíchnete prst do mapy, téměř jistě tam najdete něco zajímavého.
Modica, Ragusa a Enna – horská městečka Sicílie
Pokud chcete opravdu uniknout davům a zažít nefalšovaný italský venkov, horská městečka jsou pro to jako stvořená. A to nejen na Sicílii, ale i v hornatém vnitrozemí kontinentální Itálie. Můžete pozorovat autentický místní život nebo v členitém městském terénu hledat malebné průhledy do okolí.
Objevíte často fascinující starobylou architekturu, roztomilá náměstí nebo skryté barokní kostely. Architektura těchto míst je mnohdy až neuvěřitelně zachovalá a celistvá. Některé horské vesnice se ale bohužel nenávratně vylidňují a mohou na vás působit opuštěně a osaměle.
Čtvť EUR Rome – jiný Řím
V době největšího rozmachu fašistické Itálie se Mussolini rozhodl konkurovat historickému centru Říma. V jedné ze vzdálenějších častí města tak zahájil výstavbu monumentální reprezentativní čtvrti, která měla vycházet z bohaté římské historie, ale zároveň zosobňovat fašistické myšlenky. Vyvrcholením byl Palazzo della Civiltà Italiana, známý také jako „čtvercové koloseum“.
Čtvrť nebyla nikdy zcela dokončena, ale již postavené budovy zůstaly nedotčené a tvoří fascinující temné memento zaniklého režimu. Budovy vypadají vskutku impozantně, ale jsou prázdné až zpustlé. Pokud chcete vidět a fotografovat jiný Řím, tohle místo přináší skvělé příležitosti.
Piz Boe – nejsnazší třítisícovka v Dolomitech
Další oblíbenou lokalitou v Itálii jsou Dolomity. Možná znáte ikonické Tre Cime di Lavaredo. Dolomity jsou však mnohem víc. Díky jejich rozlehlosti můžete mít podobná místa téměř sami pro sebe, například vrchol Piz Boe. Pokud vyrazíte brzy ráno, budete na trase jen s několika málo lidmi. Navíc uvidíte hory v tom nejkrásnějším světle, nebo dokonce v tajemném závoji mlhy. Kromě toho, kde jinde než v italských Dolomitech si můžete dát pravé strojové espresso ve třech tisících?
Etna – sicilský velikán
Vraťme se zpátky na Sicílii. Tím největším lákadlem pro milovníky hor je zde obří věčně soptící Etna. Za příznivých podmínek, můžete vystoupat na vrchol jednoho z vyhaslých kráterů a spatřit všechny barvy této úchvatné měsíční krajiny.
Pro tyto zážitky ale nemusíte jít až na vrchol Etny. Už úpatí sopky a menší boční krátery stojí za průzkum. Případně se můžete vydat lodí na Liparské ostrovy, kde najdete stejně fascinující scenérie a ještě méně turistů.
Padova, Vicenza a Treviso – historie bez davů
Tyhle tři města jsou skvělou alternativou k Benátkám, Florencii a dalším známým místům. V každém z nich najdete osobitou historii, malebné řeky a příjemná zákoutí, kde jako by se zastavil čas.
Pouliční fotografové si přijdou na své zejména mimo historická jádra, kde to žije místním temperamentem.
Najděte si svá vlastní místa
Pravděpodobně nejlepším způsobem, jak poznat Itálii, je, prostě se vydat na cestu bez jasného cíle. Zastavte se v neznámých městech, počkejte na správné světlo a italské ulice vám odhalí spoustu nezapomenutelných snímků. Prozkoumejte starobylé sady a vinice Toskánska nebo pusté hornaté vnitrozemí Apenin.
Nezapomeňte, jak velká část Itálie je obklopená mořem. Nemusíte hledat ty nejznámější pláže. Při troše snahy najdete svou vlastní pláž, která se vám navždy vryje do paměti.
Emil
A co kácející se linie u prvního snímku? Nestálo by za to je (trochu) srovnat?