Efektní portrét přes sklo: vyzkoušejte si netradiční portrétní focení v pohodlí domova
Focení přes sklo je oblíbené třeba u lifestylového portrétu. Do fotky dostanete efektní odlesky a odrazy věcí z ulice a docílíte zajímavého pohledu na focenou osobu. My se tentokrát podíváme na trochu netradiční přístup – ukážeme vám, jak vyfotit působivý portrét přes orosené sklo v domácím prostředí. Skoro nic k tomu nebudete potřebovat a výsledné portréty si prostě zamilujete!
Ukážeme vám, jak na dramatické a efektní focení v pohodlí domova. Není potřeba žádný ateliér nebo specifické prostředí. Stačí vám okno a pár dalších drobností. Samozřejmě čím větší okno, tím více možností vám poskytne.
TIP: Pokud nemáte po ruce vhodné okno, použijte sprchový kout, prosklené dveře, nebo si kupte tabulku plexiskla a k něčemu ho připevněte.
Stačí světla, rozprašovač a mlha
Focení v tomhle stylu není nijak zvlášť technicky náročné. Základní předpoklad je vytvoření temné a dramatické atmosféry pomocí kapek na skle a minima rušivých prvků v pozadí.
Pokud se rozhodnete fotit doma a nechcete kvůli tomu uklízet celý pokoj (jako já), nafoťte portréty v noci. Nasvítíte si pouze popředí a všechno v pozadí bude tmavé. Dále potřebujete rozprašovač, kterým postupně během focení přidáváte kapky na sklo. A nakonec je na dotvoření atmosféry fajn použít výrobník mlhy. Není to určitě nutnost, ale vytvoříte tím i zajímavý efekt kolem modelky. Bez mlhy by byla v okolí tma a kapky na skle – i to je zajímavé, záleží jenom na vás, čemu dáte přednost.
Dramatické svícení
Světla tady mají v podstatě tři funkce. V prvé řadě nasvítit modelku, dále pak svítit lehce proti fotoaparátu, aby se voda na skle leskla. A třetí věc, kterou hlídejte, je, aby vám světla nesvítila do pozadí a zůstala tam tma.
Úhel svícení jsem zvolil 90° z obou stran. Je to jedno z nejdramatičtějších kombinací, protože uprostřed obličeje vznikají stíny. Tento efekt jsem podpořil různou barvou tyčových RGB světel. Ale podobně dobře by fungovaly třeba blesky s barevnými filtry nebo lampičky s jednou teplou bílou žárovkou a z druhé strany chladnou žárovkou, případně zářivkou.
Čistící prostředek, nebo voda?
Zkoušel jsem nejdříve obyčejnou vodu a na skle to dělá zajímavý efekt, ale je to jen jemná textura s rozmazaným portrétem v pozadí. Je to určitě fajn řešení a vytvoříte tak třeba situaci, kde slečna sleduje přes okno déšť. Ale já jsem si představoval něco dramatičtějšího.
Takže jsem použil čistící prostředek na okna. To kromě kapek vody nechává i pěnu a bublinky se na skle od světel odráží mnohem více. A také se na ně lépe ostří. Fungovalo by to určitě i s dalšími přípravky na čištění, pěnami do koupele… prostě cokoliv, co dělá nějaké bubliny.
Experimentujte s různými vzdálenostmi od okna
Za předpokladu, že stále ostříte na okno, vychází hloubka ostrosti na 50 mm s otevřenou clonou jen na jednotky centimetrů. Takže všechno, co není přímo u skla, bude rozostřené. A čím dále od skla je focená osoba, tím méně bude zřetelná. Můžete tak vytvořit třeba zajímavý efekt s postupným přibližováním.
Bublinky na straně skla u fotografa
Řešil jsem také, jestli bude lepší rozprašovat zevnitř nebo zvenku. Vzhledem k tomu, že foukalo a používali jsme mlhu, nechal jsem modelku uvnitř. A abych měl množství bublin na skle pod kontrolou, rozprašovač jsem aplikoval ze své strany. Takže se mohla soustředit na pózování a navíc byly bublinky ostřejší, než kdyby je fotoaparát viděl přes sklo.
Pak ale nastal problém, když jsme chtěli vytvořit efekt setření části skla houbičkou, protože pěna byla na druhé straně skla. Ale není to nic neřešitelného. Stačí vzít druhou houbičku a setřít pruh z venku. Pak jen rychle dát ruku na stejné místo zevnitř, než kapky stečou dolů.
Všechny fotky nemusí být kolmo na sklo
Pokud budete fotit lehce z úhlu, dostanete dynamiku do bublin, protože ty na stranách budou lehce rozmazané. Rovina ostrosti se posouvá a už netvoří se sklem rovnoběžku.
Barvy a dramatické svícení vypadají zajímavě v koláži:
Jednoduché a efektní focení
Kromě toho, že to dobře vypadá, vám tohle ostření navíc zjednoduší následnou retuš, protože neostříte na obličej. Také to vytvoří trochu tajemna a v neposlední řadě anonymizuje a zobecňuje to focenou osobu (GDPR friendly!).
Zatím zde není žádný komentář.