Erotika bez nahoty?!
Za vším hledej sex – Sigmund Freud. Tímto by se dalo shrnout mnohé, vlastně i tento článek, jenomže tak snadné to není. Do hry vstupuje také veřejný prostor, etika, kýč a zodpovědnost k modelu, aby nevypadal směšně. Z čeho tedy vycházet?
Mnoho lidí se domnívá, že fotografové od rána do večera fotografují „nahé baby“, a že to musí být super. Realita je však, jak víme úplně jinde.
Kousek historie a kontext k dnešku
Nahota se jako taková ve výtvarném umění vyskytuje od nepaměti, fotografii nevyjímaje. Kdysi byla nahota dost velké tabu. Obyčejné fotografické akty, se považovaly za umění, byť žádný velký přesah nepřinášely. Víceméně nahrazovaly realistické malby.
Dnes takové fotografie nikoho nezaskočí, protože nahota, erotika a virtuální sex je díky internetu velmi dostupný. Můžete namítat, že nejpoužívanější sociální sítě u nás výrazně cenzurují akt a erotiku. Ale je tomu skutečně tak?
Ano, explicitní nahota je cenzurovaná, erotika však nikoliv. Vezměte si, že Instagram a facebook navštěvují děti, které na takový obsah mají ještě čas. Mnozí z nás pamatují 90tá léta, kdy byl sex zapojený i do reklamy na sušenky. Dnes je téma sexu dostupnější, jenom je na místě k tomu určeném. Což poukazuje na vývoj společnosti jako takové.
Něžné akty? To tu už bylo
Fotografování aktů v piktorialistickém stylu, ala Drtikol, je stále mezi amatérskými nadšenci fotografie velmi oblíbené. Vyfotit však takové fotografie tak, aby nepůsobily kýčovitě je dost náročné a vyžaduje to zkušenější přístup.
Fotografové však naráží na to, že tyto snímky nemohou vystavovat na nejnavštěvovanějších sociálních sítích, protože to je ihned vyhodnoceno jako explicitní obsah. Nejednou se stalo, že společnost Meta smazala nejenom jednotlivé fotografie, byť byly pečlivě cenzurované, ale taky celé účty. Jak z toho ven?
Umění skrývat a provokovat
Když se nad tím takto zamyslíte, proč nutně fotografovat nahotu, když stačí naťukat správnou adresu do vyhledávače a máte ji tam v jakékoliv podobě. Zkuste se zamyslet nad tím, jak erotiku a sexualitu zamaskovat. Stačí použít jednoduchou poučku: „Když to uvidí dítě, pochopí to?“ Pokud ne, ale zatrpklé puritány to zaručeně pobouří, jste na správné cestě.
Stačí se podívat na Instagram lidí, kteří primárně ani fotografové nejsou, ale s erotikou a sexem si vyloženě hrají. Umí nahotu skrýt, ale o to více provokovat. Sex skryjí za cvičení, jógu a častokrát stačí i výraz. Proto se odvolám na jeden se svých dřívějších článků o dokumentu – jak udělat fotku, tak, aby byla uvěřitelná a upřímná. Pokud se vám to nepovede, hrozí, že fotografie bude vypadat spíše směšně a kýčovitě než eroticky a provokativně.
Současní mistři v oboru
Uveďme si několik příkladů ze světa, ale i z domova. Terryho Richardsona, nemusíme nijak zvlášť představovat, jeho fotografie provokují puritány už hezkou řádku let, přitom jsou velmi ceněné.
Úspěšný německý fotograf Juergen Teller také velmi rád provokuje, a častokrát mnohem sofistikovaněji než Američan Richardson.
V našich končinách jsou také spousty fotografů, kteří se zajímají o téma sexuality, jdou vyloženě do hloubky a zkoumají různé působení lidské sexuality. Dita Peppe je skvělým příkladem.
Také moje partnerka se tématu sexuality věnuje.
Ani já si čas od času neodpustím nějakou fotografii, která je eroticky laděná, i když tady je ta provokace mířená jinde.
Versus
Za vším hledej sex, to je odkaz Sigmunda Freuda, a něco na tom bude. I on svým učením provokoval ve své době mnohé lidi, a přitom se z jeho učení vychází dodnes. Naučte se také nejenom smyslně, nebo i vtipně provokovat. Nahotu k tomu nepotřebujete, více vzrušující bývá to co je skryto.
Jan Novotný
Erotika bez nahoty – stupidní výběr fotografii. Jen Drtikol je výborná fotografie. Ostatní jen vulgarita.
Jindra Močičková
Juergen Teller mi připadá vtipný. Jinak je to většinou vulgární a bez nápadu. Jindra